"ჰაიარტუნ“ ცენტრში საზეიმოდ აღინიშნა იოსებ გრიშაშვილის დაბადების 125 წლის იუბილე ბეჭდვა
2014 წლის 24 მაისს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში, საქართველოს სომეხ მუსიკოსთა კავშირისა და საქართველოს სომეხ მწერალთა „ვერნატუნ“ კავშირის ინიციატივით, გაიმართა იოსებ გრიშაშვილის 125 წლისთავისადმი მიძღვნილი ხსოვნის საღამო, რომელსაც ესწრებოდნენ სომეხი და ქართველი შემოქმედნი, კითხვის მოყვარული საზოგადოების წარმომადგენელნი.
საღამოს უძღვებოდა საქართველოს სომეხ მუსიკოსთა კავშირის თავმჯდომარე არტემ კირაკოზოვი. ღონისძიება დაიწყო იოსებ გრიშაშვილის ხმით ლექსების დეკლამაციის ჩანაწერის მოსმენით და ჯოვანი ვეფხვაძის ხარფუხის უბნისადმი მიძღვნილი კლიპის ჩვენებით.
ცნობილი ქართველი პოეტის ცხოვრების, მოღვაწეობისა და სომხურ ლიტერატურასთან მისი მეგობრული ურთიერთობები შესახებ ისაუბრა საქართველოს სომეხ მწერალთა „ვერნატუნ“ კავშირის თავმჯდომარემ ჟორა სნხჩიანმა. საქართველოს მწერალთა კავშირის თავმჯდომარემ მაყვალა გონაშვილმა, საუბრა რა მომდევნო დღ ჩასატარებელი „ვარდატონის“ დღესასწაულზე, ხაზგავა იოსებ გრიშაშვილის როლს „ვარდატონის“ ჩატარების საქმეში. საქართველოს მწერალთა კავშირის თავმჯდომარე გამოვიდა ინიციატივით საქართველოში საიათნოვას სახელობის პრემიის დაწესების შესახებ.
პოეტ- მთარგმნელმა ანაჰიტ ბოსტანჯიანმა ისაუბრა განსაკუთრებით ოვანეს თუმანიანის, ჰოვანეს ჰოვანსიანი, აზატ რშტუნის ნაწარმოებების იოსებ გრიშაშვილის შესრულებულ თარგმანებზე. გამომსვლელმა ხაზი გაუსვა გრიშაშვილის მეგობრულ კავშირებს სომხურ შემოქმედებით აზრთან, შემდეგ წარმოადგინა ჯერ კიდევ გასული საუკუნის 90-იან წლებში „კამურჯ“ გამომცემლობის მიერ გრიშაშვილისადმი მიძღვნილი წიგნის გამოცემას, სადაც დიდი ადგილი ეთმობა როგორც დიდი პოეტის შემოქმედებათა სომხურ თარგმანებს, ასევე პირადად მის მიერ სომხური ლიტერატურიდან შესრულებულ თარგმანებს.
იოსებ გრიშაშვილის თარგმანებიდან წაიკითხეს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „სურბ ეღია მარგარე“ საკვირაო სკოლის აღსაზრდელებმა, მასწავლებლის - როზა ზოჰრაბიანის ხელმძღვანელობით, პოეტმა გარი ღალამქაროვმა. ღონისძიების მსვლელობისას დამსწრე საზოგადოებას შეუერთდა სომხეთის მწერალთა კავშირის დელეგაცია თავმჯდომარის, ედუარდ მილიტონიანის ხელმძღვანელობით. დელეგაცია თბილისში ჩამოვიდა კვირას დაგეგმილ საიუბილეო „ვარდატონში“ მონაწილეობის მისაღებად. საღამო იქცა სომეხი ხალხის მიერ იოსებ გრიშაშვილის ხსოვნის განდიდების ღონისძიებად.

В центре «Айартун» празднично отметили 125-летие со дня рождения Иосифа Гришашвили Печать
24 мая 2014 года, в зале им. Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии, по инициативе Союза армянских музыкантов Грузии и Союза армянских писателей Грузии «Вернатун» и при содействии центра «Айартун», состоялся вечер памяти, посвященный 125-летию со дня рождения Иосифа Гришашвили. На вечере присутствовали армянские и грузинские писатели и творческие деятели, представители читательской аудитории.
Вечер повел председатель Союза армянских музыкантов Грузии Артем Киракозов. Мероприятие началось с звукозаписи, на которой запечатлен Иосиф Гришашвили, читающий собственные стихи, и показа клипа Джованни Вепхвадзе, посвященного району Харпух.
Жора Снхчян, председатель Союза армянских писателей Грузии «Вернатун», рассказал о жизни, литературной деятельности и дружественных связях с армянской литературой известного грузинского поэта. Председатель Союза писателей Грузии Маквала Гонашвили, затрагивая запланированный на следующий день праздник «Вардатон» в честь Саят-Новы, подчеркнула роль Иосифа Гришашвили в проведении первого праздника «Вардатон». Председатель Союза писателей Грузии высказала предложение учредить литературную премию имени Саят-Нова.
Поэтесса и переводчица Анаит Бостанджян особо затронула переводы Иосифа Гришашвили работ Ованеса Туманяна, Ованеса Ованисяна и Азата Вштуни. Давая оценку дружественным связям Иосифа Гришашвили с армянской творческой мыслью, докладчица представила книгу, посвященную Гришашвили, которая была опубликована в 90-х гг. прошлого века издательством «Камурдж».
Поэт Гари Каламкаров, воспитанники воскресной школы им.Св. Пророка Егия при Епархии ААЦ в Грузии под руководством педагога Розы Зограбян зачитали армянские и грузинские образцы переводов Иосифа Гришашвили. Во время мероприятия к присутствующим присоединилась делегация Союза писателей Армении во главе с Эдвардом Милитоняном. Делегация прибыла для участия в юбилейном торжестве «Вардатон» в честь Саят-Новы, которое было намечено на воскресенье. На этом вечере армянский народ почтил память Иосифа Гришашвили.