| საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში წმიდა ვარდაპეტ-მთარგმნელებისა და მათი მოწაფეების ხსოვნისადმი მიძღვნილი ეროვნულ-საეკლესიო დღესასწაული აღინიშნა კიდევ ერთი ლამაზი ღონისძიებით. |
13 ოქტომბერს საქართველოს სომეხთა ეპარქიასთან მოქმედ „ჰაიარტუნ“ ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში გაიმართა ლიტერატურულ-მუსი ღონისძიება დაიწყო „მამაო ჩვენოს“ ლოცვით და „სურბ გევორგ“ საკათედრო ტაძრის კანდელაკის მღვდელ ჰუსიკ ჰარუთიუნიანის კურთხევით. ღონისძიების წამყვანმა, თბილისის სომეხი ინტელიგენციის კავშირის თავმჯდომარემ ენოქ თადევოსიანმა შეკრებილ საზოგადოებას წარმოუდგინა აღნიშნული პერიოდი თავისი იმ აღწერილობით, რომელმაც ჯერ კიდევ მე-9 საუკუნეში ნიადაგი შექმა იმისათვის, რომ გამოვლენილიყო ცხოვრების სხვადასხვა სფეროებში, გამყარებულიყო ხელოვნების ისტორიაში და გამხდარიყო რენესანსის ეპოქა. დამწერლობის შექმნის და ისტორიული მოვლენების განვითარების შემდეგ, ასევე არაბთა სახალიფოს ბატონობისაგან გათავისუფლების შემდეგ სომხურმა კულტურამ აღუწერელი აღმავლობა განიცადა, რაც გამოიხატა ლიტერატურაში, მუსიკაში, არქიტექტურაში, ქანდაკებასა და სხვა სფეროებში. ღონისძიება ეძღვნებოდა ლიტერატურასა და მუსიკას, რაც ასე ამომწურავად იქნა გაანალიზებული ფილოლოგ ნაირა მარკარიანისა და მუსიკათმცოდნე მარტა გეორგის მიერ, რომლებმაც ისაუბრეს შუა საუკუნეების ლიტერატურის ისტორიაში შესულ გრიგორ ნარიკაცის, ნერსეს შნორჰალის, ნაჰაპეტ ქუჩაკის, საიათნოვასა და სხვათა შესახებ. აღნიშნა, რომ იერუსალიმში დაცულია 27 ათასი სომხური ხელნაწერი, პოეტური თარგმანი, ფილოსოფიური ნამუშევარი, რომლებმაც ერს გზა გაუკვალეს ცივილიზაციისკენ, მსოფლიო ლიტერატურის ოქროს საგანძურისკენ. საღამოზე გრიგორ ნარიკაცის, ნერსეს შნორჰალის, ნაჰაპეტ ქუჩაკის ჰაირენების ქართული და რუსული საკუთარი თარგმანები, ასევე საიათ ნოვას ლექსები წაიკითხეს პოეტმა - მთარგმნელებმა გივი შაჰნაზარმა, მიხაილ ანანოვმა, საქართველოს დამსახურებულმა მსახიობმა რობერტ ჰოვანისიანმა და სხვებმა. საღამოს ამშვენებდნენ ნინა კარაპეტიან-გევორკოვას და მედუდუკე ვანო მკრტჩიანის ლამაზი მუსიკალური ნომრები. ღონისძიების დასასრულს დამსწრეებმა მოისმინეს მესროპ მაშტოცის მიერ დაწერილი, დღეს უკვე 1600 წლის საგალობლები, რითაც დასრულდა წმიდა ვარდაპეტ-მთარგმნ

| Национально-церковный праздник, посвященный памяти Святых Учителей-Переводчиков и их учеников, отметили еще одним прекрасным мероприятием в Епархии ААЦ в Грузии. |
13 октября, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии состоялся литературно-музы Мероприятие началось с молитвы «Отче Наш» и благословения ключаря Кафедральной церкви Сурб Геворг священника Усика Арутюняна. Ведущий вечера, председатель Союза армянских интеллектуалов Тбилиси Енок Тадевосян, представил собравшейся аудитории описание того периода, основа которого была создана еще в 9-ом веке, что способствовало совершению открытий в разных сферах жизни и зафиксированию их в истории искусств, и стало эпохой Возрождения. После создания письменности и развития исторических событий, после того, как было сброшено тяжкое иго Арабского халифата, Армянская культура пережила неописуемый подъем, который отразился в литературе, музыке, архитектуре, скульптуре и других сферах. Главными темами мероприятия были литература и музыка, филолог Наира Маркарян и музыковед Марта Георг рассмотрели их с разных углов, они вспомнили имена Григора Нарекаци, Нерсеса Шнорали, Наапета Кучака, Саят-Новы, вошедшие в историю средневековой литературы. Было отмечено, что в Иерусалиме сохранилось 27 тысяч армянских рукописей, переводов поэзии, философских трудов, которые проложили путь нации к цивилизации, в золотой фонд мировой литературы. В течение вечера поэт и переводчик Гиви Шахназари, Михаил Ананов, заслуженный артист Грузии Роберт Оганесян и другие прочли айрены Григора Нарекаци и Наапета Кучака в собственном переводе на русском и грузинском языках, а также стихотворения Саят-Новы. Вечер украсили музыкальные номера в исполнении Нины Карапетян-Геворк