| ქრისტეს ზეცად ამაღლების დღესასწაულის, დიდი სამამულო ომში გამარჯვების და შუშის განთავისუფლებისადმი მიძღვნილი საზეიმო ღონისძიებები საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში |
9 მაისს საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში დაიწყო ქრისტეს ზეცად ამაღლების დღესასწაულის, დიდი სამამულო ომში გამარჯვების და შუშის განთავისუფლებისადმი მიძღვნილი საზეიმო ღონისძიებები. სომხურმა სამოციქულო წმინდა ეკლესიამ 9 მაისს აღნიშნა ამაღლების დღესასწაული. ამ წმინდა დღეს თბილისის ეკლესიაში სურბ ეჯმიაწინ ეკლესიაში დილის ღვთისმსახურების შემდეგ აღევლინა წმინდა წირვა-ლოცვა, რომლის დროს ეკლესიის სულიერმა მოძრვარმა მღვდელმა სამველ თოროსიანმა განმარტა დღესასწაულის საიდუმლო. იესო ქრისტეს ზეცად ამაღლების დღესასწაული, რომელსაც თან სდევს ხალხური დღესასწაული, რომელსაც ეწოდება ჯანგიულუმი, გაგრძელდა ეკლესიის ეზოში. ზეიმი საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ცენტრის ინიციატივით ორგანიზებული იყო ცენტრის ახალგაზრდული სამოყვარულო "ტარონ" სიმღერისა და ცეკვის ანსამბლის მიერ - ქორეოგრაფი ნარინე ღუშჩანის ხელმძღვანეობით. სურბ ეჯმიაწინ ეკლესიის ეზოში შეიკრიბნენ ყვავილის გვირგვინებიანი ქალიშვილები, პატარძლები, ახალგაზრდა ბიჭები და მორწმუნეები. ეკლესიის მღვდელმა მანუკ ზეინალიანმა ისაუბრი დღის საიდუმლოზე და აყველა ჰამბარცუმს მიულოცა მათი ჰამბარცუმობა. „ჰამბარცუმ იაილა“ ხალხური სიმღერის სასიამოვნო მელოდიით დაიწყო დღესასწაული, რომელშიც მონაწილეობდნენ ცენტრის ახალგაზრდული სამოყვარულო "ტარონ" სიმღერისა და ცეკვის ანსამბლი, „ჯეირან, „ანი“ და „ვანქ“ ცეკვის ანსამბლები, სოლისტები ანი ღუშჩიანი, რუბენ ვოსკანიანი, ჰოვანეს შაჰნაზარიანი. „ჰაიარტუნ“ ცენტრის „წმინდა მოვსეს ხორენაცის“ სახელობის სკოლამდელი აღზრდის ჯგუფის ბუნებრივ ყვავილებად ქცეულმა აღსაზრდელებმა, მათი სიმღერითა და ცეკვით განსაკუთრებული ელფერი შესძინეს დღესასწაულს. ხალხური დღესასწაული გახსნა თბილისის 104-ე საჯარო სკოლის მოსწავლე ლიზა თოროსიანმა, იგი გაზაფხულის ამ მშვენიერ ხალხურ დღესასწაულზე იწვევდა ყველას. 9 მაისს დიდ სამამულო ომში გამარჯვებასა და შუშის განთავისუფლებას მიეძღვნა საქართველოს სომეხ მხატვართა კავშირის ინიციატივითა და სამცხე-ჯავახეთის საერთო ეპარქიალური ვიკარიატის ხელშეწყობით ახალქალაქის სამხატვრო სკოლაში მოწყობილი სომეხთა გენოციდის 98-ე წლისთავისადმი მიძღვნილი გამოფენა „სომეხთა გოლგოთა“, რომლის გახსნას დაესწრო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი, სამცხე-ჯავახეთის საერთო ეპარქიალური ვიკარიატის ვიკარიუსი მღვდელმონაზონი ბაბგენ სალბიანი, საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის ახალქალაქის მიტროპოლიტი ნიკოლოზი, ახალქალაქის რაიონის გამგეობის თავმჯდომარე ნაირი ირიციანი და სხვები. გამოფენა გახსნა და დამსწრეებს შუშის განთავისუფლება და დიდ სამამულო ომში გამარჯვება მიულოცა საქართველოს სომეხ მწერალთა კავშირის თავმჯდომარემ მერუჟან შაუმიანმა. კურთხევის სიტყვით გამოვიდა სამცხე-ჯავახეთის საერთო ეპარქიალური ვიკარიატის ვიკარიუსი მღვდელმონაზონი ბაბგენ სალბიანი. გამოფენის გახსნას მიესალმნენ ახალქალაქის საკრებულოს თავმჯდომარე ჰამლეტ მოვსისიანი, ჯავახეთის ახალგაზრდა მხატვართა ასოციაციის ხელმძღვანელი ჰაიკაზუნ ღარაგულიანი, ადგილობრივი სკოლის დირექტორი კარლენ კარაპეტიანი, საქართველოს სომეხ მწერალთა „ვერნატრუნ“ კავშირის თავმჯდომარე გევორგ სნხჩიანი. დამსწრეები აკურთხა და ჩვენი უფალის იესო ქრისტეს ზეცად ამაღლება, დიდ სამამულო ომში გამარჯვება და შუშის განთავისუფლების დღე მიულოცა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა. ღონისძიება დასრულდა ახალგაზრდული ცენტრის აღსაზრდელების კონცერტით. იმავე საღამოს ახალციხის სურბ გრიგორ ლუსავორიჩ ეკლესიაში საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანისა და ახალციხისა და მიმდებარე რაიონების სომეხი მოსახლეობის სულიერი მოძღვარის მღვდელმონაზონი ჰაკობ საჰაკიანის მიერ აღევლინა საღამოს ღვთისმსახურება. ჩვენი უფალის იესო ქრისტეს ზეცად ამაღლების აღნიშვნის დღესასწაულს ესწრებოდნენ ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები და ადგილობრივი მოსახლეობა. ეკლესიის ეზოში გაიმართა კონცერტი, რომლის ორგანიზატორი გახლდათ ახალციხის სომხური ახალგაზრდული კულტურულ-საგანმანათლებლო ცენტრი. ღონისძიების დასასრულს ეპარქიის წინამძღვარი ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი დამსწრეები აკურთხა და მოულოცა შუშის განთავისუფლებისა და დიდ სამამულო ომში გამარჯვების დღე. შემდგომ წინამძღვარი, თანმხლებ პირებთან ერთად ეწვია ახალციხის ვაჰრამ გაიფეჭიანის სახელობის შემოქმედთა კავშირს, სადაც გაიმართა შეხვედრა ხელოვნების სომეხ მოღვაწეებსა და ადგილობრივი სათვისტომოს წარმომადგენლებთან. სადღესასწაულო ატმოსფერო სუფევდა გვიან საღამომდე. ამაღლების დღესასწაულთან დაკავშირებით ბათუმის სურბ ფრკიჩ ეკლესიაში აღევლინა ღვთისმსახურება, სულიერი მოძღვარის მღვდელი არარატ გუმბალიანის მიერ. შემდგომ დიდ სამამულო ომში გამარჯვებისა და შუშის განთავისუფლების დღესთან დაკავშირებით სამამულო ომის ვეტერანებს დაურიგდა საზეიმო საჩუქრები.

| Торжества в Епархии ААЦ в Грузии, посвященные празднику Вознесения, победе в Великой Отечественной войне и освобождению Шуши |
9 мая, в Епархии ААЦ В Грузии стартовали праздничные мероприятия, посвященные празднику Вознесения, победе в Великой Отечественной войне и освобождению Шуши. 9 мая Армянская Апостольская Святая Православная Церковь отметила праздник Вознесения. В этот день после утренней службы в церкви Сурб Эчмиадзин города Тбилиси была проведена Святая Литургия, во время которой духовный пастырь церкви Сурб Эчмиадзин Самвел Торосян в своей проповеди рассказал о значении праздника. Иисус Христос после Своего Воскресения в течение 40 дней оставался на земле и являлся своим ученикам. В течение этого времени Иисус в Своем учении наставлял их, а во время последней встречи благословил и дал предписания апостолам, после чего вознесся на небо. Праздник Вознесения Иисуса Христа, который сопровождается народными торжествами и называется Джангюлум, продолжился во дворе церкви. Торжество организовал молодежный любительский ансамбль песни и танца «Тарон» во главе с руководителем Нарине Кущян, по инициативе центра культуры «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии. Во дворе церкви Сурб Эчмиадзин собрались украшенные венками девушки и невесты, молодые парни и множество верующих. Ключарь церкви, священник Манук Зейналян рассказал о празднике и поздравил всех с праздником Вознесения. Под сладостное звучание песни «Амбарцум яйла» началось народное торжество, в котором приняли участие молодежный ансамбль песни и танца «Тарон» центра «Айартун», танцевальные ансамбли «Джейран», «Ани» и «Ванк», сольные исполнители Ани Кущян, Рубен Восканян и Ованес Шахназарян. Ученики детского сада имени Св. Мовсеса Хоренаци центра «Айартун» преобразились в живые цветы, они придали празднику особое очарование своими замечательными стихами и танцем. Открыла народное торжество ученица школы № 104 города Тбилиси Лиза Торосян, она объявляла армянские народные песни и танцы и приглашала всех на праздник Вознесения, который является одним из традиционных народных праздников и подобен празднику цветов и пробуждения весенней красоты. 9 мая выставка картин «Армянская Голгофа», посвященная 98-ой годовщине Геноцида армян, которая была организована по инициативе Союза армянских художников Грузии и при поддержке Викариата Армянской Апостольской Церкви в Самцхе-Джавахетии, посвящалась победе в Великой Отечественной войне и освобождению Шуши. На открытии выставки присутствовали глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, викарий Джавахка архимандрит Бабкен Салбиян, митрополит Грузинской Православной Церкви города Ахалкалаки владыка Николоз, председатель районного совета Ахалкалаки Наири Ирицян и другие. Председатель Союза армянских художников Грузии Меружан Шаумян открыл выставку и поздравил всех с победой в Великой Отечественной войне и освобождением Шуши. Со словом благословения выступил викарий Джавахка архимандрит Бабкен Салбиян. Председатель Сакребуло Ахалкалакского муниципалитета Гамлет Мовсесян, председатель Общества молодых художников Джавахка Айказун Карагулян, директор местной школы Карлен Карапетян, председатель Союза армянских писателей Грузии «Вернатун» Геворг Снхчян приветствовали открытие выставки. Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян выступил со словом благословения и оценки, он поздравил всех с праздником Вознесения Иисуса Христа, а также с победой в Великой Отечественной войне и освобождением Шуши. Мероприятие завершил концерт, организованный учениками молодежного центра. В тот же день, вечером, в храме Св. Григория Просветителя города Ахалцихе, под предводительством главы Епархии ААЦ в Грузии Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна и во главе с духовным смотрителем армян города Ахалцихе и близлежащих районов Иеромонахом Акопом Саакяном была проведена вечерняя служба и церемония Андастан. На церемонии в честь Вознесения Иисуса Христа присутствовали представители местных властей и множество людей. Во дворе церкви, в связи с днем освобождения Шуши и праздником Святого Вознесения, состоялся концерт народных песен и танцев, организованный армянским молодежным образовательно-культурным центром Ахалцихе, на котором присутствовал глава Епархии. В конце мероприятия глава Епархии ААЦ в Грузии благословил всех присутствующих и поздравил с освобождением Шуши и победой в Великой Отечественной войне. Епископ Вазген Мирзаханян также говорил о важном значении великой победы и освобождения Шуши. После предводитель Епархии вместе с сопровождающими посетил Ахалцихский творческий союз имени Ваграма Гайфеджяна, где прошла встреча с армянскими деятелями искусства, интеллигенцией и представителями местной общины. Праздничная атмосфера в Ахалцихе продержалась до позднего вечера. На праздник Вознесения в церкви Сурб Пркич города Батуми под предводительством духовного пастыря священника Арарата Гумбаляна была проведена Святая Литургия. После, в связи с победой в Великой Отечественной войне и освобождением Шуши, ветеранам Отечественной войны, проживающим в городе Батуми, армянская община вручила праздничные подарки.