დუდუკის კონცერტი საქართველოში სომეხთა ეპარქიის ცენტრში „ჰაიარტუნ“ ბეჭდვა
17 მარტს საქართველოში სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ კულტურის ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზი ხალხით სავსე იყო. ერევნის კომიტასის სახელობის კონსერვატორიის ხალხური საკრავების განყოფილების გევორგ დაბაღიანის დუდუკის კლასის სტუდენტი არსენ პეტროსიანი გამოეხმაურა საქართველოში მცხოვრები ნიჭიერი მომღერლის რუბენ ვოსკანიანის განზრახვას, მონაწილეობა მიეღო სირიელი სომხების დახმარების საქველმოქმედო აქციაში და თბილისში გამოსულიყო სოლო-კონცერტით.
577068 348220155294803 328796026 n
ერევნისაგან განსხვავებით, თბილისში ეს არსენ პეტროსიანის პირველი სოლო-კონცერტი იყო, რომლის მიზანი იყო წვლილის შეტანა საქველმოქმედო აქციაში და თბილისის სომეხ აუდიტორიასთან გაცნობა.
სოლო-კონცერტში მონაწილეობა მიიღეს ნიჭიერმა მომღერალმა რუბენ ვოსკანიანმა, მედუდუკე ვანიკ მკრტჩიანმა, ერევნელმა მედოლემ გევორგ ავეტისიანმა, „ჰაიარტუნ“ კულტურის ცენტრის ცეკვის ანსამბლმა „ჯეირანი“ (ქორეოგრაფი სვეტლანა ერიციანი), სოლო მოცეკვავე ლიანა მარგარიანმა, 104-ე სკოლის მოსწავლე ლიზა თოროსიანმა (დეკლამაცია). საღამოზე შესრულდა ეროვნული, ხალხური სიმღერებმა, იყო ძალიან დიდი სიურპრიზი, როდესაც აუდიტორიის თხოვნით შესრულდა “Strangers in the Night” ნაწარმოები დუდუკის კომენტარით.
ახალგაზრდა ნიჭიერ მედუდუკეს სოლო კონცერტის ჩატარება მიულოცეს poeti-მთარგმნელმა ანაჰიტ ბოსტანჯიანმა და საქართველოს somex მუსიკოსთა კავშირის თავმჯდომარემ არტემ კირაკოზოვმა.
საღამოს ლამაზი ელფერი შესძინა კონცერტის წამყვანის, „ჰაიარტუნ“ კულტურის ცენტრის კოორდინატორის - ლევონ ჩიდილიანის ლამაზმა სიტყვამ და წაკითხულმა ლექსებმა. დამსწრეთა მიერ შემოტანილი შემოწირულობები გადაირიცხება სირიელ სომეხთა დახმარების ანგარიშზე.

Концерт армянского дудука в центре культуры «Айартун» Епархии ААПСЦ в Грузии Печать
17 марта зал имени Галуста Гюльбенкяна центра культуры «Айартун» Епархии ААПСЦ в Грузии был переполнен. Арсен Петросян, студент класса армянского дудука Геворга Дабагяна отдела народных инструментов Ереванской государственной консерватории имени Комитаса, отозвавшись на идею талантливого певца Рубена Восканяна, принял участие в благотворительной акции в помощь армянам Сирии и выступил с сольным концертом в Тбилиси.
577068 348220155294803 328796026 n
В отличие от Еревана, это был первый концерт Арсена Петросяна в Тбилиси, целью которого было внести вклад в благотворительную деятельность, а также познакомиться и пообщаться с армянскими зрителями, проживающими в Тбилиси.
В сольном концерте также приняли участие талантливый певец Рубен Восканян, дудукист Вано Мкртчян, Ереванский музыкант Геворг Аветисян(дхол), действующий при центре культуры «Айартун» танцевальный ансамбль «Джейран» (хореограф Светлана Ерицян), солистка Лиана Маркарян, ученица №104 школы Лиза Торосян ( декламация), на вечере прозвучали национальные, народные песни, было особым сюрпризом, когда по просьбе зрителя на дудуке было исполнено произведение “Strangers in the Night”.
Поэтесса, переводчица Анаит Бостанджян и председатель Союза армянских музыкантов Грузии Артем Киракозов поздравили молодого талантливого дудукиста по случаю состоявшегося сольного концерта.
Особую прелесть вечеру придала речь и красивая декламация ведущего вечера, координатора центра культуры «Айартун», Левона Чидиляна. Пожертвования, внесенные зрителем, будут перечислены на банковский счет помощи армянам Сирии.