| "თბილისი სომხური ეკლესიები, გუშინ და დღეს": გამოფენა საქართველოს დედაქალაქში |
პირველ დეკემბერს სომეხთა სამოციქულო წმინდა მართლმადიდებელი ეკლესიის „ჰაიარტუნ"კულტურის ცენტრის გალუსტ გიულბეკიანის სახელობის დარბაზში გაიხსნა გამოფენა რუბრიკით "თბილისის სომხური ეკლესიები, გუშინ და დღეს". გამოფენა ეძღვნება სომხური ეკლესიის დამფუძნებელი ორი მოციქულის - თომასა და ბართოლომეს დღესასწაულს. გამოფენის იდეა ეკუთვნოდა ნაადრევად გარდაცვლილ თბილისელ ცნობილ სომეხ მხატვარს ვარუჟან ხაჩატრიანს (ჟან ხაჩს). ღონისძიების ორგანიზატორებია სომეხთა სამოციქულო წმინდა მართლმადიდებელი ეკლესიის „ჰაიარტუნ" კულტურის ცენტრი,
საქართველოს სომეხ მხატვართა კავშირი და სომხეთის რესპუბლიკის ეროვნული არქივი - სომხეთის რესპუბლიკის კულტურისა და დიასპორის სამინისტროთა მხარდაჭერით. 1930 წლამდე თბილისში მოქმედებდა 26 სომხური ეკლესია, რომელთა ნაწილი დაანგრია საბჭოთა ხელისუფლებამ, ნაწილი კი 1990-იან წლებში გაქართულდა და მოქმედებს როგორც ქართული ეკლესია. გამოფენის იდეოლოგიური საფუძველი 1990 წლამდე თბილისში მოქმედი, მაგრამ ახლა დანგრეული, გაქართულებული ან უმოქმედო ეკლესიების ტილოზე გამოსახვა იყო. გამოფენაზე იყვნენ არა მარტო სომეხი, არამედ ქართველი შემოქმედები როგორც თვილისიდან, ასევე რეგიონებიდან. ღონისძიების საპატიო სტუმრები გახლდნენ საქართველოს საპატრიარქოს ანდრია პირველწოდებულის სახელობის უნივერსიტეტის რექტორი სერგო ვარდოსანიძე, საქართველოს მაჰმადიანური გამგეოების ხელმძღვანელი შიეხი ვაგიფ აკპეროვი. გამოფენას ესწრებოდნენ მწერალ-მთარგმნელი გივი შაჰნაზარი, საქართველოს პრეზიდენტის მრჩეველი, გაზეთ „ვრასტანის“ რედაქტორი ვან ბაიბურთიანი, საქართველოს სომეხთა კავშირის თავმჯდომარე ჰენრიხ მურადიანი, საქართველოში სომხეთის საელჩოს დიპლომატიური პერსონალის წარმომადგენლები, ინტელიგენციის წარმომადგენლები, ხელოვნების სხვადასხვა დარგის მუშაკები, რიგითი მოქალაქეები. გამოფენა გახსნა სომეხთა სამოციქულო წმინდა მართლმადიდებელი ეკლესიის „ჰაიარტუნ"კულტურის ცენტრის კოორდინატორმა ლევონ ჩიდილიანმა. მან აღნიშნა, რომ ამ გამოფენაზე გამოფენილია 15 მხატვრის ის ნამუშევრები, რომლებზეც გამოსახულია თბილისში ისტორიულად არსენული ყველა 26 ეკლესია. საქართველოს სომეხ მხატვართა კავშირის თავმჯდომარემ მერუჟან შაჰუმიანმა დეტალურად ისაუბრა თბილისის ისტორიულად სომხური ეკლესიების შესახებ, რომელთაგან ზოგიერთი დღემდე ჩამონგრეულია, ნახევრად დანგრეული და ახლაც ჩამორთმეულია და არ უბრუნდება თავის კანონიერ მფლობელს. მან მოიხსენია დანგრეული შამხორეცოც სურბ ასტვაწაწინ (წმინდა ღვთისმშობლის) (კარმირ ავეტარან - წითელი სახარება), მუღნეცოც წმინდა გევორგ ეკლესიები და სურბ ნშან ტაძარი, რომელსაც სამრეკლო აქვს ჩამონგრეული. საქართველოს სომხურ თემსა და სომხური ეკლესიების ისტორიას მიეძღვნა ისტორიკოს ენოქ თადევოსიანის გამოსვლა. სომხეთის რესპუბლიკის ეროვნული არქივის დირექტორმა, ისტორიულ მეცნიერებათა დოქტორმა ამატუნი ვირაბიანმა დამსწრეებს აცნობა იმ კვლევითი სამუშაოების შესახებ, რომელთაც ეწევა სომხეთის რესპუბლიკის ეროვნული არქივი თბილისის სომხურ ეკლესიების ისტორიული წარსულის გამოვლენისა და საზოგადოებისათვის მიუკერძოებლად წარდგენის მიმართულებით. მან წარადგინა ერევნიდან ჩამოსული დელეგაცია, რომლის შემადგენლობაში გახლდნენ სომხეთის რესპუბლიკის მთავრობის კულტურული კავშირების დეპარტამენტის უფროსი ბატონი სამველ მურადიანი, არქივის დირექტორის მოადგილე სონა მირზოიანი, მკვლევარი, ისტორიულ მეცნიერებათა კანდიდატი ქალბატონი გაჰარ ავაგიანი. შემდეგ სიტყვით გამოვიდნენ საქართველოს სახალხო დამცველის ოფისის ტოლერანტობის ცენტრის ხელმძღვანელი ბექა მინდიაშვილი, ცნობილი მხატვარი ჯოვანი ვეფხვაძე, არქეოლოგი სარგის დაჩინიანი, რომლებმაც ცალსახად აღნიშნეს, რომ რელიგიური ძეგლების დაცვა და პატივისცემა ნებისმიერი ცივილიზებული და დემოკრატიული სახელმწიფოს ვალდებულებაა. საქართველოში სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა აკურთხა და მადლიერება გამოუხატა გამოფენის ორგანიზატორებს, მხარდამჭერებს, სომხეთიდან ჩამოსულ სტუმრებს, ცხონებული ჟან ხაჩის კეთილი იდეის განხორცილებისათვის. „ვცხოვრობთ რა საქართველოს მიწაზე, ჩვენი კეთილი სიტყვა უნდა ვუთხრათ ამ ქვეყნის ხალხს და სახელმწიფოს, მაგრამ საქართველოს ხელისუფლებას უნდა მოვთხოვოთ, რომ უზრუნველყოს საბჭოთა ეპოქაში ჩამორთმეული და ამჟამად უმოქმედო ექვსი ტაძრის საკითხის გადაწყვეტა. ეს ტაძრები, რომელთაგან ხუთი თბილისში მდებარეობს, ერთი კი - ახალციხეში, დაუბრუნდეს თავის პატრონს, ესაა ისტორიული სამართლიანობის ხმა, ესაა საქართველოს სომხური ეპარქიის თხოვნა“, - დასძინა ეპისკოპოსმა. ეპარქიის წინამძღვარმა მადლობა მოახსენა სამველ კარაპეტიანს თბილისის სომხური ეკლესიებისადმი მიძღვნილი ციკლის სამ ენად გამოქვეყნებისათვის. ბოლოს ნაჩვენები იქნა დაახლოებით 150 სლაიდი - "წმიდა ნორაშენ" ეკლესიის წარსულ და აწმყო მდგომარეობის ვიდეოჩანაწერით, დამსწრეებს დაურიგდა სამველ კარაპეტიანის "წმიდა ნშან" ბუკლეტის სომხური, რუსული და ინგლისური ვერსიები. გამოფენა გაგრძელდება ათ დეკემბრამდე.

Выставка в столице Грузии - «Армянские церкви Тбилиси вчера и сегодня» Печать
Первого декабря 2012 года в зале имени «Галуста Гюльбенкяна» Центра Армянской Культуры «Айартун» Епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии открылась выставка -«Армянские церкви Тбилиси вчера и сегодня». Выставка посвящена двум просветителям и основателям армянской церкви апостолам Фаддею и Варфоломею. Автор идеи проведения выставки - безвременно ушедший, известный тбилисский армянин, художник Варужан Хачатуров (Жан Хач). Организаторы данного мероприятия Центр Армянской Культуры «Айартун» Армянской Епархии Грузии,
228282 296544110462408 999141031 n
Союз армянских художников Грузии, Национальный архив Республики Армения при поддержке Министерства культуры и Министерства диаспоры РА.
До 1930 года в Тбилиси было 26 действующих армянских церквей, одна часть которых была уничтожена советской властью, а другая часть в 1990-ые гг. стала грузинской . Идеологическая основа выставки – желание изобразить действующие в Тбилиси до 1990-ых гг., но на сегодняшний день разрушенные, ставшие грузинскими или уже недействующие церкви. В выставке приняли участие полотна не только армянских, но и грузинских художников из Тбилиси и других регионов страны.
Почетными гостями выставки были ректор университета Андрея Первозванного при Патриархии Грузии профессор Серго Вардосанидзе, глава Мусульманского департамента Грузии шейх Вагиф Акперов. На выставке присутствовали поэт-переводчик Гиви Шахназари, советник президента Грузии и редактор газеты «Врастан»(«Грузия») Ван Байбуртян, председатель Союза армян Грузии Генрих Мурадян, дипломатические представители Посольства республики Армения в Грузии, интеллектуалы, работники искусства, рядовые граждане.
В начале мероприятия Левон Чидилян, координатор центра культуры «Айартун», отметил, что на выставке представлены работы 15 художников, где изображены все 26 исторически ранее действовавших армянских церквей Тбилиси.
Председатель Союза армянских художников Грузии Меружан Шаумян подробно изложил историю армянских церквей Тбилиси, часть из которых частично или полностью разрушена и пребывает в конфискованном состоянии не возвращаясь законному владельцу. Он напомнил о находящихся в руинах Шамкорецоц Сурб Аствацацин или Кармир Аветаран(Храм Красного Евангелия), Храм Сурб Геворк Мугни, а также о Храме Сурб Ншан, колокольня которого рухнула.
Речь историка Енока Тадевосяна была посвящена истории армянской общины и армянских церквей Тбилиси.
Директор Национального архива Республики Армения Аматуни Вирабян поведал о той научной работе , которую пришлось провести работникам архива, чтобы воссоздать историю армянских церквей Тбилиси. Он также представил делегацию из Еревана, в состав которой входили: глава отдела культурных связей Правительства Республики Армения Самвел Мурадян, заместитель директора архива Соня Мирзоян, а также научный сотрудник, кандидат исторических наук Гоар Авакян.
После выступили со словом главный эксперт Центра толерантности при Грузинском институте народного защитника Бека Миндиашвили, известный художник Вепхвадзе Джованни, археолог Саркис Дарчинян. Все они отметили, что уважение к охране церковных памятников является обязанностью правительства каждого цивилизованного и демократического государства.
Глава Армянской Епархии Грузии , Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян высоко оценил и благословил всех, кто помог материализовать идею организации выставки.По словам главы Епархии, армянский народ, проживающий на грузинской земле, отзывается положительно о правительстве и народе Грузии. Но мы-армяне также вправе требовать от грузинских властей, чтобы они обеспечили решение вопроса шести армянских церквей, конфискованных в советское время и недействующих сегодня.(Пять из этих храмов находятся в Тбилиси , а один в Ахалцихе.)
Глава Епархии поблагодарил знатока памятников архитектуры Самвела Карапетяна за публикацию серии буклетов на трех языках про армянские церкви Тбилиси. В конце выставки были показаны 150 слайдов о храме «Сурб Ншан» и розданы буклеты.