საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წარმომადგენლებმა მონაწილეობა მიიღეს ქართულ-ირანულ II საერთაშორისო კონფერენციაში ბეჭდვა
706336 297313637052122 1529621848 o
მიმდინარე წლის  27-30 ნოემბერს, საქართველოს საპატრიარქოს წმიდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართული უნივერსიტეტის ინიციატივით (რექტორი სერგო ვარდოსანიძე), "ცივილიზაციათა დიალოგი" პროექტის ფარგლებში, ჩატარდა ქართულ-ირანული II საერთაშორისო კონფერენცია, რომელიც მიზნად ისახავდა მართლმადიდებლობისა და ისლამის ღირებულებათა ანალიზს, საქართველოში არსებული რელიგიების მდგომარეობის განხილვას. კონფერენციაში მონაწილეობა მიიღო საქართველოში
706318 297313353718817 1661317195 o
სომეხთა სამოციქულო მართლმადიდებელი წმინდა ეკლესიის საქართველოს ეპარქიამ, წინამძღვარის - ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის ხელმძღვანელობით, რომელმაც     ხაზი გაუსვა ტოლერანტობის იმ სულისკვეთებას, რომელიც შექმნილია საქართველოში სხვადასხვა რელიგიებისათვის.
კონფერენციის მონაწილე შორის   დიდი ინტერესი გამოიწვია ისტორიკოსის, საქართველოს სომეხი ინტელიგენციის კავშირის თბილისური ორგანიზაციის თავმჯდომარის ენოქ თადევოსიანის გამოსვლამ, რომელიც მიეძღვნა სომეხთა სამოციქულო მართლმადიდებელი წმინდა ეკლესიის საქართველოს ეპარქიას.
აღსანიშნავია კონფერენციის მონაწილეთა ინტერესი და კეთილგანწყობილი დამოკიდებულება ეროვნული და რელიგიური უმცირესობების მიმართ, რაც ქართველ ხალხ ისტორიულად ჩამოყალიბებული ტოლერანტობის მოწმობაა და მრავალი საუკუნეების მანძილზე იყო საქართველოში მრავალენოვან კულტურათა განვითარებ ქვაკუთხედი.

Представители Армянской епархии Грузии приняли участие во 2-ой Международной грузино-иранской научной конференции. |
С 27- 30 ноября 2012 года по инициативе ректора Грузинского университета Патриархии имени святого Андрея Первозванного Серго Вардосанидзе в рамках проекта «Диалог цивилизаций» прошла 2-ая Международная грузино-иранская научная конференция. Цель конференции состояла в анализе ценностей православия и ислама, а также преследовала обсуждение положения других конфессий на территории Грузии. Конференцию почтил своим присутствием глава епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии, Его Преосвященство епископ Вазген Мирзаханян. Глава Армянской епархии в Грузии, Его Преосвященство епископ Вазген Мирзаханян выступил с речью, а также благословил и высоко оценил цель конференции . Он подчеркнул важность духа толерантности, который помогает различным конфессиям в Грузии исповедовать свою веру. Среди участников конференции большой интерес вызвал доклад председателя Тбилисского отделения Союза армянской интеллигенции Грузии Енока Тадевосяна, который был посвящен истории епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии и армянской общины. Примечательны интерес участников конференции и положительное отношение к национальным и религиозных меньшинствам, что явилось доказательством исторически сложившегося толерантного отношения грузинского народа, и на протяжении веков было краеугольным камнем развития мультикультурной Грузии. |