მიქაელ ახტიანის მე-80 წლისთავისადმი მიძღვნილი ხსოვნის საღამო ბეჭდვა
A12018 წლის 19 ოქტომბერს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ოვანეს თუმანიანის სახლი“ სამეცნიერო, კულტურულ ცენტრში საქართველოს სომეხი მწერლის, მთარგმნელის, რამდენიმე კრებულის ავტორის, ცხონებული მიქაელ ახტიანის მე-80 წლისთავისადმი მიძღვნილი ხსოვნის საღამო გაიმართა.
ღონისძიება ორგანიზებული იყო არასამთავრობო ორგანიზაციის „სომხური სამეცნიერო–კვლევითი ცენტრები საქართველოში“ მიერ, თავმჯდომარე- ემა ახტიანი. დარბაზში წარმოდგენილი იყო მიქაელ ახტიანის გამოცემული კრებულები.
დარბაზში ადგილები დაეკავებინათ პოეტის მეგობრებს, მისი პოეტური ხელოვნების დამფასებლებს, თბილისელი ინტელიგენციის წევრებს.
-სომეხთა ეკლესიის მფარველობით მოქმედმა „ოვანეს თუმანიანის სახლმა“ ასწლიანი ხანდაზმულობის თავისი მოძღვრებით, კიდევ ერთხელ გაუღო კარი და უმასპინძლა ხელოვნებისა და ლიტერატურის შვილობილ ინტელიგენციას, ამჯერად მიქაელ ახტიანის ხსოვნას, ვისი მე-80 წლისთავიც, სამწუხაროდ მის გარეშე აღინიშნება,- ღონისძიების გახსნით, თავის სიტყვაში აღნიშნა ცენტრის ხელმძღვანელმა გისანე ჰოვსეფიანმა.
მომხსენებელმა ემა ახტიანმა პოეტის განვლილი გზა წარმოადგინა- „ვრასტან“ გაზეთში დაბეჭდილი 20181019 191246პირველი ლექსებიდან სიკვდილის შემდეგ გამოცემულ კრებულამდე.
ჩვენი ბევრი დიდებულის მსგავსად მიქაელ ახტიანიც სოფლიდან ქალაქში ჩამოვიდა, თან წამოიღო, სოფლის სისუფთავე და სიწმინდე ამავდროულად განაგრძო მშობლიური სოფლის შვილად დარჩენა, შეფიქრიანებული მშობლიური ბუნების ხით და ყვავილებით, სამშობლოთი და მშობლიური ხალხით- აი მახასიათებლები, რომლითაც პოეტი მიქაელ ახტიანი დარჩა მკითხველის მეხსიერებაში და გააგრძელებს მასში ცხოვრებას. თავიანთ გამოსვლებში მიქაელ ახტიანის შემოქმედებითი გზის, მისი პიროვნების, კარგი მეგობრის, თავდადებული ნათესავისა და მშობლის მახასიათებლებზე ისაუბრეს პოეტმა და მთარგმნელმა გივი შაჰნაზარმა, თბილისის პეტროს ადამიანის სახელობის სომხური პროფესიული სახელმწიფო დრამატული თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელმა არმენ ბაიანდურიანმა, პროზაიკოსმა რაფაელ ჰრაჩიანმა, ცნობილმა მსახიობმა რობერტ ჰოვჰანისიანმა და სხვებმა.
პოეტმა ლუსინე ვანოიანმა, მიხაილ ანანოვმა, მისმა ქალიშვილმა მარიანამ მხატვრულად წაიკითხეს ნიმუშები ახტიანის ლექსებიდან, რომელიც გახდა მისი კალმის 20181019 183300პროდუქტიულობის, ცეცხლოვანი, ასევე ლირიკული, პატრიოტი, კაცთმოყვარე სულის, ბუნების სილამაზის, სამშობლოსადმი ულევი სიყვარულის, სამართლიანობის გამარჯვების დიდების მოწმე.
მიქაელ ახტიანი ასევე ხალხთა მეგობრობის დიდი აპოლოგეტი იყო. მისი ავტორობით მკითხველის მაგიდაზე დაიდო ქართველი პოეტების სომხური თარგმანები. გოჰარ მაზმანიანმა მ. ახტიანზე სომეხი და ქართველი პოეტებისა და მწერლების მოგონებები წაიკითხა.
ღონისძიება შეაჯამა და საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის კურთხევა გადასცა ღირსმა მღვდელმა ტათევ მარუქიანმა. უკანასკნელმა საღამოს განზოგადებით, აღნიშნა, რომ თუმანიანის სახლი მისი მრავალფეროვანი ღონისძიებებით, ღია კარით, ნამდვილად სომეხთა ის კერა ხდება, სადაც სულიერი ცხოვრება გრძელდება.

Вечер памяти, посвященный 80-летию поэта Микаела Ахтяна Печать
A119 октября 2018 года, в научно-культурном центре «Дом Ованеса Туманяна» Епархии ААЦ в Грузии, состоялся вечер памяти, посвященный 80-летию со дня рождения известного армянского поэта, переводчика, автора нескольких сборников Микаела Ахтяна.
Инициатором мероприятия была неправительственная организация «Армянский научно-исследовательский центр в Грузии», председателем которой является Эмма Ахтян. В зале были представлены изданные в разные годы сборники произведений Микаела Ахтяна.
В зале присутствовали друзья по перу поэта, ценители его поэтических строк, представители армянской интеллигенции Грузии.
Действующий под покровительством Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии, «Дом Ованеса Туманяна», по прежнему, со своей столетней миссией, в очередной раз открыл свои гостеприимные двери для представителей интеллигенции, которые посвятили свою жизнь литературе и искусству, в этот раз для проведения мероприятия в память о поэте Микаеле Ахтяне, которое, к сожалению, приходится отмечать без него, - открывая мероприятие отметила в своей речи руководитель центра Гисане Овсепян.
Докладчица Эмма Ахтян представила пройденный путь поэта, начиная с первого 20181019 191246напечатанного в газете «Врастан» стихотворения, и заканчивая сборником, изданным после смерти поэта.
Подобно и другим нашим известным писателям и поэтам, Микаел Ахтян приехал из села в город, принеся с собой чистоту и беспорочность сельской жизни, и продолжал оставаться достойным сыном своего края, любящим прекрасную природу и свой народ. Это те особенности, которыми в памяти читателей запечатлелся и продолжает жить поэт Микаел Ахтян. В своих выступлениях о пройденном творческом пути Микаела Ахтяна, как человека и друга, а также преданного близкого, и родного отца, рассказывали поэт-переводчик Гиви Шахназар, художественный руководитель Тбилисского армянского драматического государственного театра им. П. Адамяна, Армен Баяндурян, прозаик Рафаэль Грачя, известный артист Роберт Ованисян,  другие.
Поэтесса Лусине Ваноян, поэт Михаил Ананов и его дочь Марианна, прочитали стихи  Микаела Ахтяна, произведения, которые стали свидетелями его плодотворного 20181019 183300пера, лирического творчества, пламенной патриотической любви к народу, к красоте природы, и победы справедливости.
Микаел Ахтян был также большим сторонником дружбы народов. Благодаря его авторской работе на столе читателя появились переведенные им на армянский язык работы грузинских поэтов. Гоар Мазманян прочитала воспоминания армянских и грузинских поэтов о поэте Микаеле Ахтяне.
Присутствующим  благословение от имени Главы Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, передал достопочтенный отец Татев Марукян, который отметил, что дом Ованеса Туманяна, своими разнообразными мероприятиями и открытыми дверями, становится тем очагом армян, где продолжается духовная жизнь.