საქართველოს სომეხთა ეპარქიამ ევროკავშირში ეკლესიების ინტეგრაციისადმი მიძღვნილ კონფერენციაზე წარმოადგინა თავისი ხედვა ბეჭდვა
A12018 წლის 29 ივნისს, CDD-ის (განვითარების და დემოკრატიის ცენტრი) ინიციატივით, ევროპის სახალხო პარტიის   დელეგაციის ვიზიტის ფარგლებში, თბილისის სასტუმრო მარიოტში გაიმართა კონფერენცია, თემაზე:  "ეკლესიათა და რელიგიურ თემთა როლი ევროპული ინტეგრაციის პროცესში: საქართველო - ევროკავშირის ხედვა".   ღონისძიება გაიმართა ფორმატით მრგვალი მაგიდა-დიალოგი.
კონფერენციაზე მიწვეული იყვნენ საქართველოს ყველა რელიგიური საზოგადოების წარმომადგენლები.    ესწრებოდნენ საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის ხობისა და ფოთის მიტროპოლიტი, მეუფე გრიგოლ ბერბიჭაშვილი და  ბოდბელი ეპისკოპოსი იაკობ იაკობაშვილი.    ევროპის პარლამენტში ევროპის სახალხო პარტიის  კულტურათაშორისი და რელიგიათაშორისი დიალოგის სამუშაო ჯგუფის   თანათავმჯდომარეები , ჟან ოლბრიხტი,   გეორგი ჰოლვენი, IGD 9512საქართველოს სომეხთა ეპარქიას წარმოადგენდნენ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის   "ჰოვანეს თუმანიანის სახლი" სამეცნიერო, კულტურული    ცენტრის სულიერი მეთვალყურე ღირსი მღვდელი კირაკოს სიმონიანი და ეპარქიის სამართლებრივ და  თანამშრომლობის საკითხთა განყოფილების დირექტორი მიქაელ ავაგიანი.
კონფერენციის დღის წესრიგში ასევე შედიოდა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის,  მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს  ვაზგენ მირზახანიანის მოხსენება  "ეკლესიის როლი    რელიგიური თემები ევროპული ინტეგრაციის პროცესში." მოხსენება წარადგინა მიქაელ ავაგიანმა.   წინამძღვრის გამოსვლაში საუბარი იყო ევროკავშირში რელიგიური გაერთიანებების ინტეგრაციის შესახებ,   ხაზი გაესვა ამ ნორმების ჰარმონიზაციას საქართველოს რეალობასთან.   მოხსენებაში დეტალურად წარმოდგენილ იქნა ის დადებითი   დამოკიდებულება, რომელიც ვლინდება საქართველოს ხელისუფლების მიერ რელიგიური უმცირესობების მიმართ,   IGD 9586ასევე  საუბარი იყო  იმ პრობლემებზე, რომელიც ჯერ კიდევ არსებობს საქართველოში. ეს არის საბჭოთა ეპოქაში ჩამორთმეული  ტაძრების კანონიერი მფლობელებისთვის დაბრუნების,   გადასახადების გადახდისა და რელიგიური უმცირესობების საქმიანობის გაშუქების საკითხები. (იხილეთ ბმული)
განსახილველ საკითხზე საქართველოს სომეხთა ეპარქიის მოსაზრება და მიდგომები წარმოადგინა მღვდელმა კირაკოს სიმონიანმა. სულიერმა მამამ ხაზი გაუსვა  ტოლერანტობას და ეკლესიის როლს ამ ნორმების დაცვაში. ადამიანის უფლებებსა  და თავისუფლებების დაცვაზე საუბრისას, მამა კირაკოსმა ხაზი გაუსვა სულიერი ღირებულებების შენარჩუნებას, თავისუფლების და კანონით მიღებულ ნორმების.
კონფერენციაზე მოისმინეს საქართველოს მართლმადიდებლური ეკლესიისა და სხვა რელიგიური ორგანიზაციების შეფასებები და მიდგომები.

На конференции, посвященной интеграции церквей в Евросоюз, свои взгляды представила Епархия ААЦ в Грузии Печать
A129 июня 2018 года, по инициативе CDD (Центра развития и демократии), в рамках визита в г. Тбилиси парламентариев Евросоюза, в гостинице «Marriott» г. Тбилиси, прошла конференция под названием «Роль церквей и религиозных общин в процессе европейской интеграции – Грузия – перспективы Евросоюза». Мероприятие прошло за круглым столом в формате диалога.
На конференцию были приглашены все религиозные общины Грузии. Присутствовал митрополит Грузинской Православной Церкви г. Поти и Хоби Григол Бирбичашвили, Епископ церкви Бодбе Яков Якобишвили, также принимали участие сопредседатели рабочей группы диалога с церквями и религиозными общинами народной партии Европы, Гиорги Холвен и Ян Олбрихт. Епархию ААЦ в Грузии представляли духовный инспектор центра «Дом Ованеса IGD 9512Туманяна», достопочтенный отец Киракос Симонян и директор отдела по правовым вопросам и сотрудничеству Микаел Авакян.
В повестку дня конференции было включено выступление Главы Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна по теме «Роль церкви и религиозных общин в процессе Европейской интеграции». Его представил Микаел Авакян. В выступлении предводителя Епархии ААЦ в Грузии речь шла о процессе интеграции религиозных общин в Евросоюз, и была подчеркнута важность гармоничности норм с религиями Грузии. В выступлении детально рассказывалось о положительных подходах, которые осуществляются властями Грузии в отношении религиозных меньшинств, хотя были подняты и те проблемы, IGD 9586которые всё еще существуют в Грузии. Эти проблемы касаются вопросов возвращения конфискованных советскими властями церквей правовым владельцам, налогообложения, освещения деятельности религиозных меньшинств средствами массовой информации, и т.д.
По обсуждающим вопросам свое мнение и отношение, от имени Епархии ААЦ в Грузии, высказал о. Киракос Симонян. Духовный отец подчеркнул важную роль церкви в деле толерантности и сохранении норм. Подчеркнув вопрос защиты прав человека и свободы, духовный отец Киракос Симонян отметил также важность защиты духовных ценностей, соблюдения и уважения принятых норм о свободе и праве.
На конференции также с речью выступила Грузинская Православная Церковь, и представители других религиозных организаций, которые поделились своими взглядами и дали свою оценку данному вопросу.