გამოფენა, რომელიც მიეძღვნა საბჭოთა ანტირელიგიურ პოლიტიკას ბეჭდვა
A12018 წლის 8 ივნისს, ტოლერანტობისა და მრავალფეროვნების ინსტიტუტმა  (TDI),  თბილისში ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრში გამართა გამოფენა და    დისკუსია თემაზე „საბჭოთა ანტირელიგიური პოლიტიკა“.
ღონისძიებას თავისი კურთხეული დასწრებით პატივი დასდო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა,  მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა, თანაშემწის, დიაკვან გევორგ ანტონიანის  და ეპარქიის სამართლებრივ საკითხთა და თანამშრომლობის განყოფილების 1დირექტორის, მიქაელ ავაგიანის, თანხლებით.
გამოფენაზე წარმოდგენილი იყო კომუნისტური ხელისუფლების მიერ ჩამორთმეული იმ სინაგოგების, მეჩეთების, კათოლიკური, სომხური და ლუთერანული ტაძრების ძველი და ახალი ფოტოები, რომლებიც ისტორიულ მესაკუთრეებს დღემდე არ დაბრუნებიათ.
დისკუსიაზე პროფესორმა ნუგზარ პაპუაშვილმა, თეოლოგმა ბექა მინდიაშვილმა და მკვლევარმა კოტე ჩაჩიბაიამ ისაუბრეს საბჭოთა ხელისუფლების მიერ რელიგიური გაერთიანებების დევნის, ანტირელიგიური პოლიტიკისა და მისი შედეგების შესახებ.
წარმოდეგნენილი 28 სამლოცველოდან უმეტესი სომეხთა სამოციქულო ეკლესიები იყო, რომლებიც მდებარეობს თბილისში და სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში. 2ექსპონატთა შორის იყო ასევე შვიდი სამლოცველო კათოლიკური ეკლესიის, ექვსი -  ევანგელურ-ლუთერანული ეკლესიის, ოთხი - მუსლიმური,  სამი - ებრაული.
როგორც აღნიშნეს ორგანიზატორებმა, გამოფენის მიზანი რესტიტუციაა - ქონების დაბრუნების საკითხის წამოჭრა.3
დისკუსიაში მონაწილეობა მიიღო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა. მეუფე ვაზგენმა ისაუბრა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის  იმ ეკლესიების შესახებ, რომლებიც საქართველოს დამოუკიდებლობის შემდეგაც გაურკვეველ მდგომარეობაშია, ვინაიდან სახელმწიფო ქმედით ნაბიჯებს არ დგამს და არც სურვილს გამოხატავს რელიგიური საკუთრების   ისტორიული მესაკუთრეებისთვის დაბრუნების  მიმართულებით.
გაურკვეველ მდგომარეობაში მყოფი ეკლესიების მდგომარეობა დღითიდღე უარესდება, ტაძრები მიტოვებულია, ინგრევა და იქცევა ნანგრევებად, ეკლესიების ერთი ნაწილისთვის პასუხისმგებლობა არავის აკისრია, ნაწილზე პრეტენზია აქვს სხვა ეკლესიებს, - გამოსვლაში აღნიშნა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა.
სომეხთა სამოციქულო წმიდა ეკლესიის საქართველოს ეპარქია საქართველოს ხელისუფლებისგან მოითხოვს   ეპარქიისთვის თბილისში 7 და ახალციხეში ერთი ეკლესიის დაბრუნებას. ესენია: „ნორაშენის სურბ ასტვაწაწინ“, „ერევანცოც სურბ მინას“, „მუღნის სურბ გევორგ“ (მუღნუ მეწ), „შამხორეცოც კარმირ ავეტარან“, „სურბ ნშან“ (სურბ ნიკოღაიოს), „თანდოიანც სურბ ასტვაწაწინ“, „ჰარანც ვანქ (ფაშავანქ, „ვანქი მაირ ტაჭარ“) და ახალციხის „სურბ ნშან“ ( ს.ვარდანანც) ეკლესიები.

Выставка, посвященная противорелигиозной советской политике Печать
A18 июня 2018 года, Институт Толерантности и Многонациональности (TDT) организовал в г. Тбилиси, в  информационном центре НАТО и Евросоюза, выставку и дискуссию по теме «Советская политика против религии». На мероприятии присутствовал Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, помощник предводителя дьякон Геворг Антонян, директор отдела по юридическим вопросам и 1сотрудничеству Микаел Авакян.
На выставке были представлены старые и новые фотографии тех церквей – армянских, католических, лютеранских, а также мечетей и синагоги, которые были экспроприированы коммунистическим правительством и до сих пор не возвращены своим историческим владельцам.
Из представленных 28 молебенных мест, больше всего было армянских апостольских церквей, которые находятся в г. Тбилиси и регионе Самцхе-Джавахети. На фотографиях, среди выставленных экспонатов, было 8 католических церквей, 6 – евангелическо-лютеранских, 4- мусульманских и 3 – еврейских экспоната.
В дискуссии участвовали профессор Нугзар Папуашвили, теолог Бека Миндиашвили, исследователь Коте Чачибая. Докладчики говорили о преследованиях религиозных общин советской властью, о противорелигиозной политике в целом, и о ее последствиях.
2Как отметили организаторы, цель выставки – поднять вопрос о реституции, т.е. возвращении имущества исконным владельцам.
На дискуссии с речью также выступил Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, который поднял волнующую Епархию ААЦ в Грузии тему, касающуюся тех спорных церквей, которые после восстановления независимости Грузии, до сих пор остаются в статусе неопределенности, так как государство 3не предпринимает никаких действенных шагов, и даже не изъявляет желания в этом направлении, чтобы вернуть религиозное имущество историческим владельцам.
Ситуация со спорными церквями ухудшается с каждым днем, они заброшены, и никто не берет на себя ответственности за это, а к некоторым церквям свои требования выставляют другие религиозные общины, - подчеркнул в своей речи Глава Епархии Армянской Апостольской Святой Церкви в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. Епархия ААЦ в Грузии требует вернуть Епархии 7 церквей в г. Тбилиси и 1 церковь в г. Ахалцихе. Это церкви: Сурб Аствацацин Норашена, Ереванцоц Сурб Минас, Мугни Сурб Геворг (Большая Мугнийская церковь), Кармир Аветаран Шамхорецоц, Сурб Ншан (Сурб Никогайос), Тандоянц Сурб Аствацацин, Аранц ванк (Кафедральный Ванский Собор), Сурб Ншан (Сурб Вардананц) в г. Ахалцихе.