საქართველოს სომეხთა ეპარქიას სტუმრობდნენ სომხეთის რესპუბლიკის არმავირის ეპარქიის განათლების და კულტურის „სურბ ნშან“ ცენტრის აღსაზრდელები ბეჭდვა
345380922018 წლის 2 ივნისს,  თბილისში    ჩამოვიდნენ და საქართველოს სომეხთა ეპარქიას   სტუმრობდნენ სომხეთის რესპუბლიკის არმავირის ეპარქიის განათლების და კულტურის  ცენტრის აღსაზრდელები, ადგილობრივი „სურბ სარგის“ ეკლესიის სულიერი მოძღვრის, ღირსი მღვდლის, გევორგ კრტიკაშიანის და სიმღერის გუნდის   სამხატვრო ხელმძღვანელის, მღვდლის მეუღლის ჰასმიკ მხითარიანის  ხელმძღვანელობით.
ვიზიტის მიზანი იყო სომხეთიდან ჩამოყვანილი მოზარდებისთვის თბილისის სომხური კვალის გაცნობა, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის აღსაზრდელებთან   ურთიერთობების დამყარება.
სტუმრები ეწვივნენ თბილისის „სურბ გევორგ“ საკათედრო ტაძარს, დაესწრნენ სადღესასწაულო დღის - წმინდა გრიგოლ განმანათლებლის ხორ ვირაპის საპყრობილიდან გამოსვლის დღესასწაულის საღმრთო ლიტურგიას, რომელიც აღევლინა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის,  მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს  ვაზგენ მირზახანიანის საპატიო წინამძღოლობით. საღმრთო ლიტურგიის დროს სტუმრების - „სურბ ნშან“ სიმღერის გუნდის  მიერ,  შესრულდა საგალობლები და შარაკანები (ქორმაისტერი: ჰასმიკ მხითარიანი).
წირვის შემდეგ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა კურთხევის სიტყვით მიმართა სტუმრებს, მაღალი შეფასება მისცა საგალობლების შესრულებას და თბილისში მხიარული და 34366821საინტერესო დღის გატარება უსურვა.
საღმრთო ლიტურგიაში მონაწილეობის და ზიარების მიღების შემდეგ სტუმრებმა გადაინაცვლეს ავლაბრის “სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიაში. „ჰაიარტუნ“  ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში   მოეწყო  ბავშვთა ნახატების გამოფენა, სადაც მათ წარმოადგინეს „სურბ ნშან“ განათლებისა და კულტურის ცენტრის ფერწერის ჯგუფის აღსაზრდელების ნამუშევრები.
ცენტრმა „სურბ ნშან“ „ჰაიარტუნ“ ცენტრში გამართა კონცერტი,    სახელწოდებით "სამშობლო", რომელიც მიუძღვნა სარდარაპატის საგმირო ბრძოლის    100 წლისთავს. კონცერტი შთამბეჭდავი იყო,  რეპერტუარის ყველა სიმღერა შესრულდა ნიჭიერად და მაღალ დონეზე. დამსწრეები ოვაციებით აჯილდოებდნენ ყველა შესრულებას: მევიოლინე მარგარიტა კრტიკაშიანის, ბარიტონ გევორგ გინოსიანის, პიანისტ ელენ საჰაკიანის, ასევე გუნდის პოლიფონიურმა შესრულებებმა აღაფრთოვანეს დამსწრეები, ვინც თბილი ოვაციებით დააჯილდოვა სამხატვრო ხელმძღვანელის, ჰასმიკ მხითარიანის დიდი ძალისხმევით ანსამბლის მაღალმხატვრული გამოსვლა.
კონცერტის შემდეგ დამსწრეებს კურთხევის სიტყვით მიმართა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა,  მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა, მეუფემ მაღალი შეფასება მისცა კონცერტს, მათ  სიმღერას უწოდა აღდგომის გამოსახულება, ვინაიდან მათი წკრიალა სიმღერა სიცოცხლის ბრძოლაა, ქმნის მოწოდება, სარდარაპატის საგმირო ბრძოლის 34339950ხსოვნის უკვდავყოფა. ეპარქიის წინამძღვარმა, თბილისში გატარებული ლამაზი დღის სამახსოვროდ სამხატვრო ხელმძღვანელ ჰასმიკ მხითარიანს  აჩუქა საიათნოვას ნაწარმოებების ოთხენოვანი ალბომი, რეპერტუარში აშუღი საიათნოვას სიმღერების ჩართვის მოწოდებით.
ღირსმა მღვდელმა გევორგ კრტიკაშიანმა დიდი მადლობა გადაუხადა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარს, სასულიერო დასს და საერო პერსონალს თბილი მიღებისა და დაუვიწყარი დღისთვის.
ზემოაღნიშნულმა ცენტრმა საქმიანობა დაიწყო   2002 წელს, ორგანიზება გაეწია და მოეწყო   ფერწერის, ქარგვის, ფარდაგის, თეატრალური, სიმღერის,  პირველადი სამედიცინო დახმარების, კომპიუტერული წიგნიერების,   დეკორატიული   გამოყენებითი ხელოვნების, კერამიკის კურსები. სასწავლო პროცესი მიმდინარეობს სასულიერო საუბრებით, აღმზრდელობითი    ქადაგებებით, მომლოცველობებით,  რელიგიური და კულტურული ღონისძიებებით.
გაის სულიერი, საგანმანათლებლო და კულტურული ცენტრის საქმიანობის პრეროგატივა არის   განათლებისა და კულტურის როლის ამაღლება  ახალგაზრდა თაობის  განვითარებისა და შემდგარი მოქალაქის ჩამოყალიბების საქმეში.

Епархию ААЦ в Грузии с гостевым визитом посетили воспитанники образовательно-культурного центра «Сурб Ншан» Армавирской Епархии Республики Армения |
2 июня 2018 года, в Тбилиси, в Епархию ААЦ в Грузии, с гостевым визитом прибыли воспитанники образовательно-культурного центра «Сурб Ншан» Армавирской Епархии Республики Армения, под руководством духовного пастыря местной церкви «Сурб Саргис», достопочтенного отца Геворга Кртикашяна и художественного руководителя ансамбля песни и танца, его супруги Асмик Мхитарян. Целью визита было ознакомить прибывших из Армении юношей и девушек с армянским следом в г. Тбилиси и установить отношения с воспитанниками центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии. Гости посетили кафедральную церковь «Сурб Геворг», приняли участие в Божественной Литургии, проведенной в честь праздничного дня - Выхода Григора Просветителя из Хор Вирапа, которую служил Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. Во время Божественной Литургии гости, ансамбль песни «Сурб Ншан», исполнил шараканы и песнопения (хормейстер: Асмик Мхитарян). После литургии Глава Епархии ААЦ в Грузии со словами благословения обратился к гостям, дал высокую оценку исполненным песнопениям, и пожелал весело и интересно провести этот день в Тбилиси. После участия в Божественной Литургии и причащения, гости направились в церковь «Сурб Эчмиадзин» на Авлабаре. В зале им. Галуста Гюлбенкяна центра «Айартун» была организована выставка детских рисунков, где воспитанники кружка рисования образовательно-культурного центра «Сурб Ншан» представили свои работы. Центр «Сурб Ншан» провел в центре «Айартун» концерт, который посвятили 100-летию героической Сардарапатской битвы. Концерт был впечатляющим, все песни из репертуара ансамбля были исполнены талантливо и на высоком уровне. Присутствующие овациями сопровождали каждое выступление: скрипачки Маргариты Кртикашян, баритона Геворга Гиносян, пианистки Элен Саакян; также полифоническое исполнение ансамбля вызвало восхищение у гостей, которые теплыми овациями наградили высокохудожественное выступление ансамбля под руководством художественного руководителя Асмика Мхитарян. После концерта к присутствующим со словами благословения обратился Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. Он дал высокую оценку концерту, назвал пение выступающих изображением воскрешения, поскольку их чистое исполнение это борьба за жизнь, которая призывает увековечить память героической Сардарапатской битвы. Глава Епархии, в память о красиво проведенном в Тбилиси дне, подарил художественному руководителю, Асмику Мхитарян, альбом Саят-Новы на четырех языках, с призывом включить в репертуар ансамбля песни ашуга Саят-Новы. Достопочтенный отец Геворг Кртикашян выразил огромную благодарность Предводителю Епархии ААЦ в Грузии, священнослужителям и гражданскому персоналу за теплый и незабываемый прием. Вышеупомянутый центр начал свою деятельность в 2002 году, были организованы кружки рисования, вышивания, ковроделия, театральный кружок, кружок по пению, курсы по оказанию первой помощи, компьютерным знаниям, декоративному изобразительному искусству, керамики. Учебный процесс сопровождается духовными беседами, воспитательными проповедями, паломничеством, религиозными и культурными мероприятиями. Прерогативой деятельности духовного, образовательно-культурного центра является повышение роли образования и культуры в деле развития молодого поколения и формирования состоявшегося гражданина. |