საქართველოში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში, 2017 წლის 25 დეკემბერს, სომხეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტი სერჟ სარგსიანი და მისი მეუღლე, დელეგაციის წევრებთან ერთად ეწვივნენ "ოვანეს თუმანიანის სახლი" სამეცნიერო და კულტურულ ცენტრს. სტუმრებს თან ახლდა სომხეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში რუბენ სადოიანი, მეუღლესთან ერთად.
სტუმრებს დახვდა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი და წარუდგინა ეპარქიის პერსონალი.
"ოვანეს თუმანიანის სახლი" სამეცნიერო და კულტურული ცენტრის ხელმძღვანელმა გისანე ჰოვსეფიანმა წარმოადგინა ყოველთა სომეხთა პოეტის სახლის საქართველოს სომეხთა ეპარქიისთვის დაბრუნების ისტორია, მადლიერების სიტყვით მიმართა სომხეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტს და ერის ერთგულ ქველმოქმედებსა და ფონდებს, თუმანიანის სახლის შეძენის და საქართველოს სომეხთა ეპარქიისთვის დაბრუნების საკითხის გადაწყვეტის, ცენტრის შექმნის და კეთილმოწყობის საქმეში შეტანილი წვლილისთვის. ცენტრის ხელმძღვანელმა ასევე ისაუბრა ცენტრის საქმიანობაზე, რომლის მისია თუმანიანის პერიოდისთვის ჩვეული ატმოსფეროს შენარჩუნებაა, სომხურ-ქართული მეგობრული კავშირების განვითარება და გაღრმავება, რაც გამოიხატება შემდგარი შეხვედრების, პრეზენტაციების, დებატების, თოჯინების თეატრის წარმოდგენებით.
მაღალი რანგის სტუმრებმა დაათვალიერეს ცენტრი, დარბაზები, სამუშაო ოთახები, კმაყოფილება გამოთქვეს სახლის ინტერიერით და განსაკუთრებით მოიწონეს აივანი, საიდანაც იშლება ქალაქის ლამაზი ხედი.
ყოველთა სომეხთა პოეტის სახლში, სადაც ხშირად სტუმრობდნენ ერის ღირსეული შვილები, იყო ჩაით გამასპინძლების ტრადიცია და ოდინდელი ტრადიციის აღდგენის ნიშნად, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა პრეზიდენტი და დელეგაციის წევრები მიიწვია ჩაიზე. თუმანიანის სახლის ოთხენოვან ბიბლიოთეკაში, ძველი თბილისური სტილით გაშლილი ჩაის სუფრის გარშემო გაიმართა თბილი, საქმიანი საუბარი დედა სამშობლოს სახელმწიფოს მეთაურს, მის თანმხლებ პირებსა და სტუმრებს შორის. სომხეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტმა და პირველმა ლედიმ ცენტრის მისიის შესრულებაში თავიანთი წვლილის შეტანა შესთავაზეს.
სტუმრებმა ასევე უყურეს ოვანეს თუმანიანის სახლისადმი მიძღვნილ მოკლემეტრაჟიან დოკუმენტურ ფილმს.
მეთოჯინე არმენ ჰოვანესიანმა პირველ ლედის აჩუქა თავისი ხელით გაკეთებული თოჯინა, რომელიც განასახიერებს „ახთამარ“ ლეგენდის გმირს.

Президент Армении Серж Саргсян посетил Научно-культурный центр «Дом Ованеса Туманяна» Печать
A1В рамках осуществленного официального визита в Грузию, 25 декабря 2017 года, президент Армении Серж Саргсян вместе с супругой и членами делегации посетил Научно-культурный центр «Дом Ованеса Туманяна». Гостей сопровождал Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Грузии Рубен Садоян вместе с супругой.1
Гостей встретил предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян и представил должностных лиц Епархии.
Руководитель центра «Дом Ованеса Туманян» Гисанэ Овсепян представила историю 2возвращения дома Поэта всех армян армянской общине, выразила слова благодарности президенту Армении, преданным своему народу меценатам и благотворительным фондам за приобретение квартиры Туманяна и решение задачи ее возвращения Епархии ААЦ в Грузии, а также за вклад в создание и благоустройство центра. Руководитель центра также затронула деятельность центра, миссия которого состоит в сохранении туманяновской атмосферы, развитии и углублении армяно-грузинской дружбы, что выражается в осуществляющихся встречах, презентациях, дискуссиях, постановках кукольного театра.4
Высокопоставленные чиновники Армении обошли центр, осмотрели залы, кабинеты, выразили удовлетворение внешним видом дома и в особенности балконом, с которого открывается прекрасная панорама на город.
В доме Поэта всех армян, где часто гостили достойные чада армянского народа, была 5сформирована традиция чаепития. И в знак возрождение былой традиции предводитель Епархии ААЦ в Грузии пригласил президента Армении и членов делегации на чай. В библиотеке книг на четырех языках в квартире Туманяна, за столом, накрытым по старым тифлисским традициям, состоялась тёплая и деловая беседа между президентом Армении, сопровождающими его лицами и гостями. Президент Армении Серж Саргсян и его супруга Рита Саргсян изъявили желание быть полезными и помочь в осуществлении миссии центра.6
Гости посмотрели короткометражный документальный фильм, посвященный дому Ованеса Туманяна.
Кукольник Армен Ованисян подарил первой леди куклу с изображением героини легенды «Ахтамар», изготовленную собственноручно.