2017 წლის 29 ნოემბერს, ახალქალაქის რაიონის გამგეობასთან არსებულ ცენტრში „მომავლის სახლი“ მოეწყო სომხური პურისა და ლავაშისადმი მიძღვნილი ლამაზი ღონისძიება.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ ღირსი დეკანოზი ეღიშე ჰარუთიუნიანი და ახალქალაქისა და მიმდებარე სოფლების სულიერი მოძღვარი ღირსი მღვდელი ტათევ მარუქიანი. საზეიმო ღონისძიებას ესწრებოდნენ ადგილობრივი საკრებულოს თავმჯდომარე ნაირი ირიციანი, მერი იურიკ უნანიანი, რაიონის გამგეობის სპორტისა და ახალგაზრდობის განყოფილების ხელმძღვანელი ვალერი სტელმაშოვი, სხვა თანამდებობის პირები, მშობლები, სტუმრები და საზოგადოების წარმომადგენლები.
დარბაზი გაფორმებული იყო ღონისძიების შინაარსის შესაბამისად. გამოფენილი იყო პურის, კერძოდ ლავაშის, ცხობის ყველა საჭირო ნივთი. ნაციონალურ კოსტუმში გამოწყობილმა ბავშვებმა წარმოადგინეს პურის ცხობის მთელი პროცესი, ცომის მოზელიდან თონეში გამოცხობამდე. ერთდროულად გააჟღერეს გამონათქვამები ჩვენი არსობის პურის შესახებ. ღონისძიებაზე შესრულდა ლავაშისადმი მიძღვნილი ლამაზი ლექსები და სიმღერები.
ღონისძიების დასასრულს, სიტყვით გამოვიდა ღირსი მღვდელი ტათევ მარუქიანი, კმაყოფილება გამოუხატა „მომავალი სახლის“ მთელ პერსონალს და ნიჭიერ აღსაზრდელებს, ლამაზი და უნიკალური ღონისძიების ორგანიზებისა და წარდგენისათვის. მამა ტათევმა ყველას შეახსენა, რომ პურის სიწმინდე უმეტესწილად გამოსახულია საეკლესიო წმინდა რიტუალში - წმინდა ზიარების საიდუმლოში, და ყველას მოუწოდა, რომ ყოველთვის დაესწრონ საღმრთო ლიტურგიას.

Лаваш – армянский хлеб насущный Печать
A129 ноября 2017 года, в центре «Апагаи тун» (Дом будущего) Ахалкалакского районного управления было организовано красивое мероприятие, посвященное армянскому хлебу и лавашу.
На мероприятии присутствовали старший священник 1Егише Арутюнян и духовный пастырь Ахалкалки и прилегающих деревень, о. Татев Марукян. На празднике также присутствовали председатель Сакребуло Наири Ирицян, мэр Юрий Унанян, начальник отдела по делам молодежи и спорту районого управления Валерий Стелмашов, другие высокопоставленные лица, родители, гости, представители общественности.
Зал был украшен соответственно тематике. Были наглядно представлены все предметы, 2используемые для приготовления хлеба, армянского лаваша в частности. Выряженные в народные костюмы дети показали весь процесс выпечки лаваша – от замеса теста до выпечки в тандыре. Одновременно прозвучали высказывания, посвященные священному хлебу насущному. Мероприятие было насыщено красивыми поэтическими произведениями и песнями, посвященными армянскому лавашу.
В завершение мероприятия о. Татев преподал благословение, поблагодарил весь 3коллектив и талантливых воспитанников «Дома будущего» за организацию красивого и своеобразного мероприятия. О.Татев напомнил всем, что святость хлеба главным образом отражена в Таинстве Святого Причастия и вновь дал наставление присутствующим всегда присутствовать на Божественной Литургии.