"ღირსეული ჯილდო და შევსება" ბეჭდვა
234566262017 წელი ნაყოფიერი იყო საქართველოს სომეხი მწერლებისთვის. სომხეთის რესპუბლიკის დიასპორის მინისტრის და სომხეთის მწერალთა კავშირის დადგენილებით, საქართველოს სომეხ მწერალთა „ვერნატუნ“ კავშირის  წევრი ჰოვანეს მარიკიანი დაჯილდოვდა მედლით „მშობლიური ენის დესპანი“, ჯავახეთის სექტორის ხელმძღვანელი ალბერტ ისოიანი და ჯავახეთის სექტორის პოეზიის განყოფილების გამგე გევორგ ჰაიასა   მიიღეს სომხეთის მწერალთა კავშირში და მათ გადასცეს წევრობის ბარათები.
მედლისა და წევრობის ბარათების გადაცემას მიეძღვნა ღონისძიება ნინოწმინდის „რაფაელ ჯავახ“    საგანმანათლებლო და კულტურულ  ცენტრში, რომელიც გაიმართა 11 ნოემბერს.
ღონისძიება გაიხსნა, სტუმრებს მიესალმა და ჯილდოები გადასცა ცენტრის ხელმძღვანელმა, საქართველოს სომეხ მწერალთა „ვერნატუნ“ კავშირის  თავმჯდომარემ ჟორა სნხჩიანმა.
კურთხევის და მისასალმებელი სიტყვით გამოვიდა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის23415197 ნინოწმინდის „სურბ სარგის“ ეკლესიის და რაიონის სომხების სულიერი მოძღვარი ღირსი მღვდელი არმაშ პოღოსიანი.
დამსწრეებმა მოისმინეს ინფორმაცია დაჯილდოებული მწერლების განვლილ შემოქმედებით გზაზე, გამოქვეყნებულ წიგნებზე, სომხური იდენტობის შენარჩუნების საქმეში წარმატებებზე,   სომეხი და ქართველი ხალხების მეგობრობის აგიტაციის საქმეში შესრულებულ სამუშაოებზე.
ალბერტ ისოიანმა (სათხა), გევორგ ჰაიასამ (სოფელი მერენია) და ჰოვანეს მარიკიანმა (ჰეშტია), თავიანთ გამოსვლებში    ღრმა მადლიერება გამოუხატეს ზემდგომ უწყებებს და „ვერნატუნ“ კავშირს ჯილდოსა და ნდობისთვის.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ საქართველოს სომეხი  მწერლები, ინტელიგენციის წარმომადგენლები, რაიონის ხელმძღვანელები, სხვადასხვა სფეროს წარმომადგენლები, 23415159ცენტრის ჯგუფების ხელმძღვანელები, აღსაზრდელები. მათ - სამველ ირიციანმა, კორიუნ ბასენციანმა, დივინ ქაშანიანმა, ჰმაიაკ გრიგორიანმა და სხვებმა თბილად მიულოცეს ღირსეულებს მაღალი ჯილდოს მიღება.
ღონისძიების მხატვრულ  ნაწილში გამოვიდნენ მხატვრული კითხვის სტუდიის აღსაზრდელები   (ხელმძღვანელი: სათენიკ სნხჩიანი),  გუნდი და სოლისტები  (ქორმაისტერი:   ირინა ღარსლიანი), წაიკითხეს საქართველოს სომეხ მწერალთა ნაწარმოებები, შეასრულეს გუნდური და ეროვნული სიმღერები.

«Достойная награда и пополнение» Печать
234566262017 год был плодотворным для армянских писателей Грузии. По решению министра Диаспоры РА и Союза писателей Армении, член Союза армянских писателей Грузии «Вернатун» Ованес Марикян был награжден медалью «Посол родного языка», а руководитель подразделения в Джавахети Альберт Исоян и руководитель отдела поэзии подразделения в Джавахети Геворк Айаса были приняты в Союз писателей Армении и получили членские билеты.
По случаю вручения медали и членских билетов 11 ноября в Культурно-просветительском центре «Рафаэль Джавах» в Ниноцминда состоялось торжественное мероприятие.
Руководитель центра, председатель Союза армянских писателей Грузии «Вернатун» 23415197Жора Снхчян открыл мероприятие, проприветствовал гостей и вручил награды.
Духовный пастырь местных армян и церкви Сурб Саркис в Ниноцминда при Епархии ААЦ в Грузии, о. Армаш Погосян преподал благословение и выступил с поздравительным словом.
Присутствующие выслушали информацию о творческом пути, изданных книгах, успехе в деле сохранения армянства, деятельности на стезе проповедничества армяно-грузинской дружбы писателей, которые удостоились награды.
Альберт Исоян (Сатха), Геворг Айаса (Мерения) и Ованес Марикян (Эштия), в своих выступлениях выразили глубокую благодарность вышестоящим ведомствам и Союзу «Вернатун» за награду и высокое доверие.
23415159На мероприятии присутствовали армянские писатели Грузии, руководители района, а также работники других сфер, руководители кружков и воспитанники центра. Самвел Ирицян, Корюн Басенцян, Дивин Кашанян, Амаяк Григорян и другие тепло поздравили достойных лиц с высокой наградой.
В ходе мероприятия выступили воспитанники Студии художественного чтения (руководитель – Сатик Снхчян), хор и солисты (хормейстер – Ирина Карслян), продекламировав произведения армянских писателей Грузии и исполнив хоровые и национальные песни.