საქართველოს სომეხთა ეპარქიის საკათედრო ტაძარში აღინიშნა სურბ გევორგ მხედართმთავრის დღესასწაული ბეჭდვა
1 2017  წლის 30 სექტემბერს,  საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ეკლესიებში სურბ გევორგ მხედართმთავრის დღესასწაული   სათანადოდ აღინიშნა. ეს დღე ასევე იყო „სურბ გევორგ“ ეკლესიის მოლოცვის დღე.
დღე განსაკუთრებით სადღესასწაულო და საზეიმო იყო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის თბილისის „სურბDSC01503 გევორგ“  საკათედრო ტაძარში.  მორწმუნეები განსაკუთრებული სიყვარულით იყვნენ მისულნი დღესასწაულთან დაკავშირებით ეკლესიაში ჩასატარებელ ღონისძიებებში მონაწილეობის მისაღებად. ხალხმრავლობა იყო ეკლესიაში და ეკლესიის ეზოში. თბილისის სომეხ მორწმუნეებს შეუერთდნენ მომლოცველები სომხეთის არმავირის თემის სოფელ ხათუნაკიდან, ირანიდან, კანადიდან. მორწმუნეები ჩამოვიდნენ ყოვლისშემძლე ტაძარში სალოცავად და მამაცი სურბ გევორგის კურთხევის და მადლის მიღების სურვილით.
DSC01510საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის,  მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს  ვაზგენ მირზახანიანის კურთხევით, საღმრთო ლიტურგია აღავლინა  სომხეთის არმავირის თემის სოფელ ხათუნაკის „სურბ ნშან“ ეკლესიის ღირსმა მღვდელმა გევორგ კრტიკაშიანმა. საღმრთო ლიტურგიას ესწრებოდნენ საქართველოში სომხეთის საელჩოს დიპლომატები, სათვისტომოს და ინტელიგენციის წარმომადგენლები, სტუმრები, ტურისტები.
საღმრთო ლიტურგიის დროს, მამა გევორგმა  იქადაგა დღის საიდუმლოზე   -  ქრისტიანული რწმენისადმიDSC01525 გევორგ მხედართმთავრის ერთგულებასა  და   მის წამებაზე, ხაზი გაუსვა   თბილისელი სომხების დიდ სიყვარულსა და   ერთგულებას წმიდანისადმი, რომლის სახელზე   საუკუნეების განმავლობაში აქ  შენდებოდა ეკლესიები, მათ შორის „სურბ გევორგ“ საკათედრო ტაძარიც, მადლიერების სიტყვები უთხრა  საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარს,  მის  ყოვლადუსამღვდელოესობას, ეპისკოპოს  ვაზგენ მირზახანიანს, მისი კურთხევის მიღებისთვის.
DSC01531საღმრთო ლიტურგიის შემდეგ,  მწირველმა მღვდელმა ყველა გევორგს მიულოცა დღესასწაული, მათ მოუწოდა, რომ იცხოვრონ მტკიცე რწმენით და ამაყად, ვინაიდან ქრისტეს ერთგული შვილები არიან.
საღმრთო ლიტურგიის შემდეგ, „სურბ გევორგ“ ეკლესიის სულიერმა მოძღვარმა ღირსმა მღვდელმა სამველ თოროსიანმა აკურთხა შესაწირი,   რომელიც დაურიგდა  ხალხს.   დღესასწაულთან დაკავშირებით,DSC01535   „სურბ გევორგ“ ეკლესიის მოყვარულ ქალთა კავშირის ინიციატივით და ეკლესიის ჯვრის ნათლიის, იური ერემიანის, მხარდაჭერით,  გაუმასპინძლდნენ დამსწრეებს.
სურბ გევორგის სახელობის ტაძარი თბილისის ერთ-ერთი უძველესი ეკლესიაა, რომელიც აიგო მე-13 საუკუნეში, იყო შუა საუკუნეების  სომხური ერთ-ერთი სულიერი, კულტურული და საგანმანათლებლო ცენტრი. ეკლესია საუკუნეების მანძილზე აერთიანებდა საქართველოს სომხებს, განსაკუთრებით თბილისელ სომხებს.

День памяти Свв. Георгия Победоносца в Кафедральном соборе Епархии ААЦ в Грузии Печать
1 30 сентября 2017 года, в церквях Епархии ААЦ в Грузии подобающим образом отметили День памяти Свв. Георгия Победоносца. Это также день обета церкви Св. Георгия.
Особенно торжественно празднование прошло в Кафедральном соборе Сурб Геворг Епархии ААЦ вDSC01503 Грузии. Верующие с особенной любовью пришли совершить свой обет и принять участие в церковных церемониях. Внутри и во дворе храма было многолюдно. К тбилисским армянским верующим присоединились паломники из села Хатунарк (Армавирская Епархия ААЦ, Республика Армения), из Ирана и Канады. Верующие приехали помолиться в этом наполненном благодатью храме, желая получить благословение и дары Святого Георгия.
DSC01510По благословению предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, в Кафедральном соборе Сурб Геворг Божественную Литургию служил духовный пастырь церкви Сурб Ншан села Хатунарк (Армавирская Епархия ААЦ), о. Геворк Кртикашян. На Божественной Литургии присутствовали дипломаты посольства РА в Грузии, деятели общины, представители интеллигенции, гости и туристы.
В ходе Божественной Литургии, о. Геворк произнес проповедь о смысле праздника и DSC01525рассказал о приверженности христианской вере и мученичестве отважного полководца; он подчеркнул большую набожность тбилисских армян и их любовь в Святому, в честь которого на протяжении веков здесь строились храмы, а среди них и Кафедральный собор Сурб Геворг. О.Геворг выразил слова благодарности за то, что удостоился благословения предводителя Епархии ААЦ в Грузии.
DSC01531В конце проповеди служивший литургию священник поздравил всех Георгиев с днем ангела, призвал их быть твердыми в вере и преданными чадами Христа.
По завершении Литургии, духовный пастырь церкви Сурб Геворк о. Самвел Торосян освятил традиционную жертву паломников (матаг),DSC01535 которую после раздали верующим. По случаю праздника, по инициативе Союза церквелюбивых женщин при церкви Сурб Геворг и при содействии крёстного отца церкви Юрия Еремяна было организовано угощение.
Собор Святого Георгия – один из древнейших храмов в Тбилиси - построен в 13-м веке, и был одним из армянских средневековых духовных, культурных и просветительских центров. Церковь Сурб Геворг веками объединяет армян Грузии, и тбилисских армян в частности.