აშუღ ჯივანის დღესასწაული თბილისსა და კარწახში ბეჭდვა
2017 წლის 27 აგვისტოს, დიდი ჯივანის დღესასწაული აღინიშნა  ახალქალაქის რაიონის   სოფელ კარწახში აშუღის სახლ-მუზეუმის გახსნით. ჯერ კიდევ გასულ წელს გახსნილი მუზეუმის დარბაზი წელს შეივსო მოგონების ნაწილით.
მართლაც სადღესასწაულო დღე იყო ჯივანის მშობლიურ სოფელში. დღესასწაული დაიწყო „სურბ ჰოვანეს მკრტიჩ“ ეკლესიაში საღმრთო ლიტურგიით, რომელიც აღევლინა  სამცხე-ჯავახეთისა და წალკის  საერთო ეპარქიალური ვიკარიატის ვიკარიუსი არქიმანდრიტის, ბაბგენ სალბიანის, საპატიო წინამძღოლობით და  ახალქალაქისა და მიმდებარე სოფლების სულიერი მოძღვრის ღირსეული მღვდლის ტათევ მარუქიანის მონაწილეობით. მწირველი იყო სოფელ კარწახის სულიერი მოძღვარი, ღირსეული მღვდელი ტიგრან მხითარიანი. საღმრთო ლიტურგიას ესწრებოდნენ სომხეთის  რესპუბლიკის სახალხო არტისტი რუბენ მათევოსიანი, ჯავახეთის მხარდაჭერის ფონდის  სამეურვეო საბჭოს თავმჯდომარე სოს საჰაკიანი, ჯავახეთის მხარდაჭერის ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი აშოტ ჰაკობიანი, ახალქალაქის გამგეობის   კულტურის განყოფილების დირექტორი ვალერი სტელმაშოვი, სომხეთის რესპუბლიკის მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის  ისტორიის ინსტიტუტის დირექტორი აშოტ მელქონიანი, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის საეპისკოპოსოს დელეგაცია, ეპარქიის ოფიციალური პირები     და სხვები.
საღმრთო ლიტურგიის დასასრულს, სტუმრები ეწვივნენ ჯავახეთის მხარდაჭერის ფონდის მიერ აშენებულ და კეთილმოწყობილ ჯივანის სახლ-მუზეუმს და მონაწილეობა მიიღეს გახსნის საზეიმო ცერემონიაში, რომელსაც ესწრებოდნენ სომხეთის რესპუბლიკის და საქართველოს  ხელისუფლების წარმომადგენლები, კულტურის მოღვაწეები და სტუმრები დედაქალაქ თბილისიდან, საქართველოსა და სომხეთის სხვადასხვა ქალაქებიდან და რაიონებიდან.
საზეიმო დღე სოფელ კარწახში დასრულდა      სადღესასწაულო ზეიმით და მასპინძლობით ღია ცის ქვეშ.
ტრადიციის თანახმად, დღესასწაულში მონაწილეობა მიიღეს ასევე თბილისელმა სომხებმა. გაზეთ „ვრასტანის“ რედაქტორ ვან ბაიბურთიანის ხელმძღვანელობით, სომეხი ინტელიგენციის წარმომადგენლები დილით შეიკრიბნენ სომეხ მწერალთა და საზოგადო მოღვაწეთა თბილისის ხოჯივანქის პანთეონში, სადაც დაკრძალულია  ჯივანი.
აქ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის,  მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს  ვაზგენ მირზახანიანის თავმჯდომარეობით აღევლინა პარაკლისი და გავრცელდა საკმევლის სურნელი. ცერემონიას ესწრებოდნენ  თბილისის პეტროს ადამიანის სახელობის სომხური სახელმწიფო დრამატული თეატრის  თანამდებობის პირები და მსახიობები, თბილისის სომეხი ინტელიგენციის წარმომადგენლები, ასევე სტუმრები სომხეთიდან. დამსწრეებმა ყვავილებით შეამკეს ჯივანისა და სხვა სომეხ დიდებულთა საფლავები.

День Дживани отметили в Тбилиси и в селе Карцах Печать
27 августа 2017 года, в праздник в честь ашуга Дживани в селе Карцах Ахалкалакского района открылся дом-музей ашуга. Еще в прошлом году в музее открылся демонстрационный зал, а в этом году был добавлен мемориальный сектор.
День был действительно праздничным в месте рождения Дживани. Празднование началось в церкви Сурб Ованес Мкртич (Св. Иоанна Крестителя), где под председательством главы викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети и Цалке, архимандрита Бабкена Салбияна, и при участии духовного пастыря Ахалкалаки и прилегающих деревень, о. Татева Марукяна, состоялась Божественная Литургия. Литургию служил духовный пастырь села Карцах, о. Тигран Мхитарян. На богослужении присутствовали Народный артист РА Рубен Матевосян, председатель Попечительского совета Фонда «Поддержки Джавахка» Сос Саакян, исполнительный директор Фонда «Поддержки Джавахка» Ашот Акопян, начальник отдела культуры администрации Ахалкалакского района Валерий Стелмашов, директор Института истории НАН РА академик Ашот Мелконян, делегация резиденции главы Епархии ААЦ в Грузии и служащие и др.
По завершении Божественной Литургии гости посетили Дом-музей Дживани, который был отремонтирован и благоустроен при содействии Фонда «Поддержки Джавахка», и приняли участие в торжественной церемонии открытия, на которой присутствовали представители властей Грузии и Республики Армения, деятели культуры и гости из Тбилиси, разных городов и регионов Армении и Грузии.
Праздничный день в родном селе ашуга Дживани – Карцахе – завершился народным гулянием на прилегающем к селу холме.
По традиции, тбилисские армяне также приобщились ко дню почитания великого ашуга Дживани. Под руководством редактора газеты «Врастан» («Грузия») Вана Байбуртяна, представители армянской интеллигенции утром того же дня собрались в Тбилисском пантеоне армянских писателей и общественных деятелей “Ходживанк”, где похоронен Дживани.
Здесь под председательством предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна прошла заупокойная служба, воскурили ладан. На церемонии присутствовали должностные лица и актёры Тбилисского армянского государственного драматического театра им. Петроса Адамяна, представители тбилисской армянской интеллигенции, а также гости из Армении. Присутствующие возложили цветы к могиле Дживани и других великих представителей армянского народа.