"კავკასიურ სახლში" სომხური დუდუკის ჰანგები ისმოდა ბეჭდვა
2017 წლის 18 მაისს,  თბილისში, საქართველოს კულტურულ ურთიერთობათა კავკასიური სახლის  სტუმრები იყვნენ “ჰორიზონტი“ საერთაშორისო ორგანიზაციის  ევროპულ პარტნიორ  ორგანიზაციათა წარმომადგენლები.   "კავკასიურმა სახლმა" მაღალი რანგის სტუმრებს წარუდგინა თბილისის მრავალეროვნული კულტურის ნიმუშებით შედგენილი   ლამაზი კონცერტი.
შეხვედრა გახსნა "კავკასიური სახლის" დირექტორმა, ქალბატონმა  ნაირა გელაშვილმა,  მიესალმა სტუმრებს, დამსწრეებს გააცნო  ჭეშმარიტად კავკასიის ხალხთა შეკრების სახლის, კულტურული კავშირების განვითარების საქმიანობა, დააფასა სხვადასხვა ენაზე გამართული ყველა სასწავლო კურსი, შემოქმედებითი ჯგუფები, შეხვედრები და ღონისძიებები, რომელთაც მიზნად აქვთ დასახული საქართველოში, კერძოდ თბილისში, კავკასიის მრავალეროვანი ხალხების კულტურის, ენის, ტრადიციების და თვითმყოფადობის შენარჩუნება.
მრავალენოვან კონცერტში მონაწილეობა მიიღო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“  ცენტრმა. ცენტრის დუდუკის ჯგუფმა,  ივანე მკრტჩიანის ხელმძღვანელობით, შეასრულა კომიტასის პოპური და ხალხური სიმღერა „წაღიკ ეს“. დუდუკის ტკბილმა, გულწრფელმა მელოდიამ   მაშინვე მიიპყრო დამსწრეთა ყურადღება და დაიმსახურა მხურვალე ოვაციები.
თავის გამოსვლაში ეპარქიის კულტურის განყოფილების დირექტორმა ლევონ ჩიდილიანმა ხაზი გაუსვა  "კავკასიური სახლის“ მხარდაჭერას საქართველოში მცხოვრები  ეროვნული უმცირესობების კულტურის და თვითმყოფადობის შენარჩუნების საქმეში, მადლობა გადაუხადა „კავაკასიური სახლის“ დირექციას, ქალბატონი ნაირა გელაშვილის სახით, აღნიშნა, რომ დაწესებულება ყოველთვის მზად იყო მხარი დაეჭირა საქართველოს სომეხთა ეპარქიისთვის მაშინ, როდესაც ცენტრს არ ჰქონდა თავისი დარბაზი,     „კავაკასიური სახლის“ დარბაზებს უთმობდა ღონისძიებების ჩასატარებლად.   ახლაც  კულტურული კავშირების განვითარების ეს ცენტრი თავის საქმიანობას მიმართავს ეროვნულ უმცირესობათა   კულტურის განვითარებისკენ.
შეხვედრა იყო მართლაც სანახაობრივი,წარმოადგენდა  თბილისის მრავალეროვან კოლორიტს, თავისი სიმღერითა და ცეკვით, ეროვნული სამოსითა და მრავალფეროვნებით.

В «Кавказском доме» прозвучал армянский дудук Печать
18 мая 2017 года, в Центре культурных взаимосвязей «Кавказский дом» в Тбилиси гостили представители европейских партнерских организаций международной организации «Горизонт». «Кавказский дом» представил высокопоставленным гостям красивый концерт, демонстрирующий многонациональную культуру г. Тбилиси.
Встречу открыла директор «Кавказского дома» г-жа Наира Гелашвили. Приветствовав гостей, руководитель организации затронула деятельность центра развития культурных взаимосвязей, который, действительно, являет собой место сбора-дом народов Кавказа, подчеркнула значение всех курсов, творческих кружков, встреч и мероприятий, ведущихся на разных языках, которые нацелены на сохранение культуры, языка, традиций и самобытности многонационального населения, проживающего в Грузии, в частности в Тбилиси.
Центр «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии принял участие в многоязычном концерте. Группа дудукистов Центра «Айартун» под руководством Иванэ Мкртчяна исполнила попурри из произведений Комитаса и народную песню «Ты - цветок». Сладостная и трогательная мелодия дудука сразу же привлекла к себе внимание присутствующих, удостоившись бурных аплодисментов.
В своем выступлении директор Отдела культуры Епархии ААЦ в Грузии Левон Чидилян подчеркнул поддержку «Кавказского дома» в деле сохранения культуры и самобытности национальных меньшинств в Грузии. Он выразил благодарность администрации «Кавказского дома» в лице Наиры Гелашвили, выступающий вспомнил то приветливое и  любезное отношение этой организации к Епархии ААЦ в Грузии, которая во время отсутствия собственного зала предоставляла Епархии залы «Кавказского дома» для проведения мероприятий. И сейчас этот центр развития культурных взаимосвязей ведет свою деятельность во имя развития культуры национальных меньшинств.
Встреча оставила неизгладимое впечатление, представив колорит многонационального Тбилиси через песни и танцы, национальные костюмы и разнообразие.