თბილისში დაიწყო სომხური არმიის 25-ე წლისთავთან დაკავშირებული საზეიმო ღონისძიებები ბეჭდვა
სომხური არმია  25 წლისაა. ფორმირების  მეოთხედი საუკუნის განმავლობაში, ახლებურად შექმნილმა სომხურმა  არმიამ არაერთხელ დაამტკიცა, რომ ის ძლიერი და ბრძოლისუნარიანია, ის გახდა ქვეყნის დამოუკიდებლობისა  და ხალხის უსაფრთხოების გარანტი, დაიმსახურა მთელი ერის ნდობა და დიდი სიყვარული. ქვეყნის თავდაცვისა და უსაფრთხოების სადარაჯოზე თავდადებით მდგომი შეიარაღებული ძალების საიუბილეო თარიღს სომეხი ხალხი სომხეთში, არცახსა და მის ფარგლებს გარეთ სათანადო დონეზე აღნიშნავს.
2017 წლის 26 იანვარს, თბილისში დაიწყო სომხური არმიის 25-ე წლისთავთან დაკავშირებული საზეიმო ღონისძიებები.
საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს სამხედრო ატაშეს, პოლკოვნიკ სამველ რამაზიანის  ინიციატივით, დარბაზში „სამი საუკუნე“   მოეწყო ოფიციალური მიღება, რომელიც მიეძღვნა სომხეთის რესპუბლიკის  შეიარაღებული ძალების ფორმირების  25-ე წლისთავს.
საზეიმო ღონისძიებას ესწრებოდნენ: საქართველოს    ყოფილი თავდაცვის მინისტრი, გენერალ-ლეიტენანტი დავით თევზაძე, ნატოს შტაბ-ბინაში საქართველოს სამხედრო წარმომადგენლად დანიშნული, შეირაღებული ძალების    გენერალური შტაბის ყოფილი უფროსი, გენერალ-მაიორი ვახტანგ კაპანაძე, ეროვნული გვარდიის სარდალი, ბრიგადის გენერალი ლევან გამყრელიძე, შეირაღებული ძალების      გენერალური შტაბის უფროსის მოადგილე,   პოლკოვნიკი შალვა ჯაბახიძე, თავდაცვის სამინისტროსა და შეირაღებული ძალების    გენერალური შტაბის  მთავარი სამმართველოებისა და სამსახურების   უფროსები, საქართველოს ძალოვანი უწყებების თანამდებობის პირები, საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური  და სამხედრო-დიპლომატიური, კორპუსის წარმომადგენლები -    აშშ-ის, დიდი ბრიტანეთის, საფრანგეთის, გერმანიის, პოლონეთის, ჩეხეთის, შვეიცარიის, საბერძნეთის, ბულგარეთის, რუმინეთის, ლიტვის , ლატვიის, ესტონეთის, უკრაინის, ირანის, ყაზახეთის ელჩები, დესპანები, მრჩევლები,   სამხედრო და სხვა ატაშეები, საქართველოში ევროკავშირის მონიტორინგის მისიის   წარმომადგენლები,  სამხრეთ კავკასიაში ნატო-ს სამეკავშირეო ოფისის  ხელმძღვანელები (უილიამ ლაჰიუს ხელმძღვანელობით),  წამყვანი ქართული სამხედრო ექსპერტები და სამხედრო მედიასაშუალებების კორესპონდენტები, სასულიერო პირები, სათემო ორგანიზაციების წარმომადგენლები თბილისიდან და სამცხე-ჯავახეთიდან.
ღონისძიებას თავისი დასწრებით პატივი დასდო  საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა,  მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ,  ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა.
დარბაზში საზეიმოდ შემოიტანეს  სომხეთის რესპუბლიკისა და საქართველოს სახელმწიფო დროშები, შესრულდა ორი ქვეყნის    სახელმწიფო ჰიმნები.   ღონისძიება აკურთხა სამცხე-ჯავახეთისა და წალკის  საერთო ეპარქიალური ვიკარიატის ვიკარიუსმა არქიმანდრიტმა ბაბგენ სალბიანმა.
საქართველოში სომხეთის საელჩოს  სამხედრო ატაშემ, პოლკოვნიკმა სამველ რამაზიანმა ისაუბრა სომხური არმიის განვლილ ისტორიულ გზაზე, სომხეთის რესპუბლიკის  შეიარაღებული ძალების  რესტრუქტურიზაციაზე, დააფასა   სომხურ-ქართული საუკუნოვანი მოკავშირეობა, განსაკუთრებით  ხაზი გაუსვა ორი ხალხის ერთობლივი ძალისხმევით გარეშე მტრებისათვის  წინააღმდეგობის გაწევას, ერთმანეთის მხარდაჭერის ისტორიულ ეპიზოდებს, რის შედეგადაც ორმა უძველესმა ქრისტიანულმა ერმა შეძლო თვითმყოფადობის შენარჩუნება და დაკარგული დამოუკიდებლობის აღდგენა, სომეხი და ქართველი ხალხის საუკუნოვანი მეგობრობის  განვითარება და გაღრმავება.
ორმხრივი სამხედრო თანამშრომლობის განვითარების სულისკვეთებით  გამოვიდა  გენერალ-მაიორი ვახტანგ კაპანაძე, რომელმაც   თბილად მიულოცა სომხეთის რესპუბლიკის შეიარაღებულ ძალებს   იუბილე.   "მიქცევ-მოქცევით სავსე მსოფლიოში ყოველ მომენტში ყველაფერი შეიძლება შეიცვალოს,   მთელი სერიოზულობით, შემიძლია ვთქვა, რომ ცვლილებას არ ექვემდებარება ისტორიულად მეზობელი ორი ქრისტიანი ერების - სომხებისა და ქართველების, მეგობრობა, რომელიც  ურყევია, როგორც ამ ორი ერის არმია და   შეიარაღებული ძალები”, - აღნიშნა თავის გამოსვლაში საქართველოს   გენშტაბის ყოფილმა უფროსმა და  შეიარაღებული ძალების ყველა მოსამსახურეს უსურვა მშვიდობიანი ცა და  უსაფრთხო სამსახური.
შემდეგ საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს სამხედრო ატაშემ გენერალ-მაიორს, რომელიც ბრიუსელში უნდა გაემგზავროს, გადასცა საპატიო სიგელი    - ორმხრივი თანამშრომლობის განვითარებაში შეტანილი პირადი წვლილისათვის.
არმიისა და შეიარაღებული ძალების საბრძოლო სულისკვეთების შესაფერისად, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის „ტარონ“ ცეკვის ანსამბლმა  (ქორეოგრაფი: სურენ აბრამიანი) წარმოადგინა „შატახი რაზმაპარ“ და „იახუშტა“ ცეკვები, შესრულდა სომხური ეროვნული და სამხედრო სიმღერები. სამხედრო ატაშემ და საპატიო სტუმართაგან გენერლებმა   ვახტანგ კაპანაძემ, დავით თევზაძემ და   პოლკოვნიკმა ჯაბახიძემ გაჭრეს საზეიმო ტორტი, რის შემდეგაც სტუმრებს გაუმასპინძლდნენ, სომხური, ქართული და სხვა ხალხების სიმღერებისა და ცეკვების თანხლებით.
სომხური არმიის დღის საზეიმო ღონისძიება იქცა    გმირული გზა განვლილი შეიარაღებული ძალების განდიდების დღესასწაულად. საზეიმო ღონისძიებები  თბილისის სომხურ სათვისტომოში გრძელდება.

В Тбилиси стартовали праздничные мероприятия по случаю 25-летия Армянской армии |
Армянской армии исполнилось 25 лет. За четверть века своего формирования вновь созданная Армянская армия неоднократно демонстрировала свою мощь и эффективность, стала залогом независимости страны и безопасности народа, завоевала доверие и любовь всего армянства. Армянский народ в Армении, Арцахе и за границей подобающим образом отмечает юбилей самоотверженно стоящих на страже безопасности страны Вооруженных Сил. 26-го января 2017 года, в Тбилиси стартовали праздничные мероприятия по случаю Дня Армянской армии. По инициативе военного атташе посольства РА в Грузии, полковника Самвела Рамазяна, в зале торжеств «Сами саукуне» был организован официальный прием по случаю 25-ой годовщины формирования Вооруженных сил РА. На праздничном мероприятии присутствовали: бывший министр обороны Грузии, генерал-лейтенант Давид Тевзадзе;недавно назначенный военный представитель Грузии в НАТО, экс-глава Генерального штаба Вооруженных сил Грузии, генерал-майор Вахтанг Капанадзе; командующий национальной гвардией, бригадный генерал Леван Гамкрелидзе; заместитель главы Генерального штаба ВС Грузии, полковник Шалва Джабахидзе; главы управлений и служб Министерства обороны и Генерального штаба Вооруженных сил; высокопоставленные чиновники силовых структур Грузии; представители аккредитованного в Грузии дипломатического и военно-дипломатического корпуса в лице послов, посланников, советников, военных и других атташе США, Соединенного Королевства, Франции, Германии, Польши, Чехии, Швейцарии, Греции, Болгарии, Румынии, Литвы, Латвии, Эстонии, Украины, Ирана, Казахстана; представители Миссии Наблюдателей Европейского Союза в Грузии; руководящий состав офиса НАТО на Южном Кавказе во главе с Уильямом Лахью;ведущие грузинские военные эксперты и военные корреспонденты СМИ;предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, и духовные лица;представители армянских общинных организаций в Тбилиси и Самцхе-Джавахети.
Военный атташе РА в Грузии, полковник Самвел Рамазян представил значение праздника и исторический экскурс в прошлое армянской армии, подчеркнув реорганизацию ВС РА и многовековой армяно-грузинский альянс. Докладчик, в частности, выделил фрагменты из истории, повествующие о том, как два народа совместными силами противостояли общему врагу, оказывали друг другу поддержку, в результате чего древнейшие христианские нации смогли сохранить свою самобытность и восстановить утраченную независимость, развить и углубить многовековую дружбу армянского и грузинского народов. Духом развития двухстороннего военного сотрудничества было проникнуто выступление генерал-майора Вахтанга Капанадзе, который тепло поздравил Вооруженные силы РА с годовщиной. «В мире, преисполненном приливов и отливов, всё подвержено изменениям, однако, со всей серьезностью могу сказать,дружба исторически близких двух христианских народов, армян и грузин, которая непоколебима, как и армия и вооруженные силы двух народов, не подвержена изменению.» Экс-глава Генерального штаба Вооруженных сил Грузии пожелал всем служащим Вооруженных сил мирного неба и безопасной службы. Затем Военный атташе РА в Грузии вручил почетную памятную доску уезжающему в Брюссель генерал-майору за личный вклад в дело развития двустороннего сотрудничества. Танцевальный ансамбль «Тарон» при центре «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии (хореограф - Сурен Абрамян) представил боевые танцы «Шатахи размапар» и «Ярхушта», приличествующие воинственному духу и мощи армии и Вооруженных сил, прозвучали армянские народные и военные песни. Военный атташе и почетные гости генералы Вахтанг Капанадзе, Давид Тевзадзе и полковник Джабахидзе разрезали праздничный торт, после чего последовал официальный прием в сопровождении армянских, грузинских и других песен и танцев. Празднование Дня Армянской армии стало чествованием Вооруженных сил, прошедших геройский путь. Мероприятия по случаю празднования 25-летия Армянской армии в тбилисской армянской общине продолжаются. |