წმინდა შობისა და ნათლისღების დღესასწაული საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში ბეჭდვა
2017  წლის პირველი საუფლო დღესასწაული - ქრისტეშობისა და  ნათლისღების დღესასწაული, საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში აღინიშნა საღმრთო ლიტურგიით, რომელიც აღევლინა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ყველა ეკლესიაში.  ჯერ კიდევ 5 იანვარს,   საღამოს აღევლინა წინასადღესასწაულო  საღმრთო ლიტურგია. საღმრთო ლიტურგიის დროს  აღევლინა ჭრაგალუიცის წმინდა წირვა.
მორწმუნეებით სავსე „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიაში    მქადაგებელი გახლდათ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა, ეპისკოპოსი ვაზგენ  მირზახანიანი. წმინდა წირვის დაწყებამდე, შესრულდა საღამოს ღვთისმსახურება, წაკითხულ იქნა ნაწყვეტები ბიბლიიდან. წირვის დროს მეუფე ვაზგენმა თავის ქადაგებაში ისაუბრა ჩვენი უფლის  შობის საიდუმლოზე. მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ მორწმუნეებს მოუწოდა შეევედრონ უფალს, რომ  სიბრძნის სინათლით გაანათოს მათი    გონება, სული და ცხოვრება, რომ   მათი გული იქცეს იმ ბაგად, სადაც შეიძლება გაჩნდეს სინათლე, წარმოიშვას სიყვარული და განდმტკიცდეს ყველას სიცოცხლეში და რწმენაში. საღმრთო ლიტურგიის ბოლოს ეპარქიის წინამძღვარმა  აანთო მაცოცხლებელი სანთელი, რომლიდანაც იესო ქრისტეს განმასახირებელი სინათლე დაურიგდა ყველა მორწმუნეს.   საღმრთო ლიტურგიის შემდეგ მღვდელმსახურთა პროცესია დაიძრა „ჰაიარტუნ“ ცენტრისკენ, სადაც შესრულდა სახლის კურთხევის წესი.
6 იანვარს, „სურბ გევორგ“ საკათედრო ტაძარში  საღმრთო ლიტურგია აღავლინა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა,  მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა. სომეხთა ეკლესიას ეწვივნენ და საშობაო საღმრთო ლიტურგიას დაესწრნენ  საქართველოს რელიგიის  საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე    ზაზა ვაშაყმაძე,  საქართველოს შერიგებისა  და სამოქალაქო თანასწორობის  საკითხთა სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი,    საქართველოს პრეზიდენტის მრჩეველი  ეროვნებათშორისი ურთიერთობების საკითხებში სოფიო შამანიდი,  თბილისის საკრებულოს  თავმჯდომარე გიორგი ალიბეგაშვილი,   საქართველოს პარლამენტის წევრები რუსლან პოღოსიანი და დავით ჭიჭინაძე, საქართველოში სომხეთის საელჩოს მრჩეველი  კარენ მელიქიანი,   სხვა სახელმწიფო და საზოგადო მოღვაწეები.
საღმრთო ლიტურგიის დროს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა  გააჟღერა ყოველთა სომეხთა კათოლიკოს-პატრიარქის, უწმინდესისა და   უნეტარესის გარეგინ II- ის საშობაო  მიმართვა.  ეკლესიაში გავრცელდა პატარა იესოს დაბადების სასიხარულო ამბავი.
საღმრთო ლიტურგიის ბოლოს ეპარქიის წინამძღვრის წინამძღოლობით შესრულდა წყალკურთხევის    ცერემონიალი და ეკლესიის ჯვრის ნათლია ისევ გახდა ღირსეული სომეხი იური ერემიანი.
წირვის დასრულების შემდეგ,  ეპარქიის წინამძღვარი, მეუფე ვაზგენი მიესალმა ეკლესიაში მყოფ საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლებს.
საღმრთო ლიტურგიის შემდეგ გაიმართა სომხური ქადის ტრადიციული დღესასწაული.    საქართველოს სომხებს ქრისტეშობა და ნათლისღება მიულოცეს გიორგი ალიბეგაშვილმა, ზაზა ვაშაყმაძემ, რუსლან პოღოსიანმა, დავით ჭიჭინაძემ, კარენ  მელიქიანმა და გივი შაჰნაზარმა.
სამცხე-ჯავახეთის საერთო ეპარქიალური ვიკარიატის  ახალქალაქის „სურბ ხაჩ“ ეკლესიაში საღმრთო ლიტურგია აღავლინა და მორწმუნეებს მიულოცა ეპარქიალურმა ვიკარიუსმა არქიმანდრიტმა ბაბგენ სალბიანმა.
ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიას ეწვივნენ და მორწმუნეებს ქრისტეშობა და ნათლისღება მიულოცეს აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარემ დავით გაბაიძემ, უმაღლესი საბჭოს წევრმა ილია ვერძაძემ, განათლების, მეცნიერებისა და სპორტის მინისტრმა ინგა შამილაშვილმა, ბათუმის მერმა გიორგი ერმაკოვმა, ირანის ისლამური რესპუბლიკის გენერალურმა კონსულმა ჰოსსეინ მაშჰადიმ, აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკაში სომხეთის რესპუბლიკის გენერალურმა კონსულმა ეღიშე სარგსიანმა.

Праздник Богоявления и Рождества Иисуса Христа в Епархии ААЦ в Грузии Печать
По случаю первого господского праздника 2017 года – Святого Рождества и Богоявления - в церквях Епархии ААЦ в Грузии отслужили Божественную Литургию. Вечером 5-го января в Рождественский Сочельник в Кафедральном соборе Сурб Геворг и в церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси отслужили Св. Литургию Чракалуйца.
В переполненной верующими церкви Сурб Эчмиадзин литургию совершил предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. До начала Божественной Литургии состоялась вечерняя служба, были зачитаны библейские отрывки. В ходе Божественной Литургии, Владыка Вазген Мирзаханян коснулся в своей проповеди таинства Рождества Иисуса Христа. Владыка призвал верующих молить Бога о том, чтобы Светом Божественной мудрости засияли их мысли, души и жизни, дабы их сердца стали теми яслями, в которых могут зародиться Свет и Любовь и возликовать в жизни и вере каждого. По завершении Божественной Литургии, предводитель Епархии зажег животворную свечу, символизирующую божественный свет, который унесли с собой в дома люди. После Литургии крестный ход с участием духовных лиц направился в центр «Айартун», где состоялся чин освящения жилища.
6-го января в Кафедральном соборе Сурб Геворг Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян совершил Божественную Литургию. Руководитель Государственного агентства по вопросам религии в Грузии Заза Вашакмадзе, государственный министр по вопросам примирения и гражданского равенства Кетеван Цихелашвили, советник президента Грузии по вопросам национальных меньшинств София Шаманиди, председатель Тбилисского сакребуло Георгий Алибегашвили, депутаты парламента Грузии Руслан Погосян и Давид Чичинадзе, советник посольства РА в Грузии Карен Меликян, политические и общественные деятели посетили армянскую церковь и присутствовали на праздничной Божественной Литургии по случаю Святого Рождества.
В ходе Божественной Литургии предводитель Епархии ААЦ в Грузии зачитал послание Его Святейшества Гарегина Второго, Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян, по случаю праздника Святого Рождества и Богоявления Господа Нашего Иисуса Христа. Благая весть Рождества Христова и Богоявления распространилась в церкви.
В конце Божественной Литургии под председательством главы Епархии ААЦ в Грузии была проведена Церемония освящения воды. А крестным отцом церкви вновь стал достойный сын армянского народа Юрий Еремян.
По завершении Божественной Литургии Владыка Вазген поприветствовал представителей правительства Грузии.
После Божественной Литургии состоялся традиционный праздник армянской гаты. Георгий Алибегашвили, Заза Вашакмадзе, Руслан Погосян, Давид Чичинадзе, Карен Меликян и Гиви Шахназари поздравили армян Грузии с праздником Святого Рождества и Крещения.
В церкви Сурб Хач города Ахалкалаки викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети и Цалке, глава викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети архимандрит Бабкен Салбиян совершил праздничную Божественную Литургию и поздравил верующих с праздником Святого Рождества.
Председатель Верховного совета Автономной Республики Аджария Давид Габаидзе, член Верховного совета Илья Вердзадзе, министр образования, науки и спорта Инга Шамилашвили, мэр Батуми Георгий Ермаков, генеральный консул Исламской Республики Иран Хусейн Машхади, Генеральный консул Армении в Аджарии Егише Саргсян посетили церковь Сурб Пркич города Батуми и поздравили верующих с Рождеством Христовым.