გიუმრის სიმფონიური ორკესტრი თბილისში ბეჭდვა
2016 წლის 26 ოქტომბერს,   თბილისში, მერაბ ბერძენიშვილის სახელობის კულტურის საერთაშორისო ცენტრმა "მუზა" უმასპინძლა დედაქალაქის  ხელოვნების მოყვარული სხვადასხვა ერის წარმომადგენლებს. სომეხთა   სამოციქულო მართლმადიდებელი წმიდა ეკლესიის  საქართველოს  ეპარქიის,   საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს,  საქართველოს სომეხთა ეპარქიის    „ჰაიარტუნ“  ცენტრის მხარდაჭერით, საკონცერტო  პროგრამით საქართველოს დედაქალაქში იყო ჩამოსული გიუმრის  სახელმწიფო სიმფონიური ორკესტრი,   დირიჟორ  ერვანდ ვაროსიანის ხელმძღვანელობით. დამსახურებული  ორკესტრის კონცერტი მიეძღვნა სომხეთის დამოუკიდებლობის   25-ე წლისთავს.
სიმფონიურ  კონცერტს ესწრებოდნენ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის თანაშემწე, არქიმანდრიტი ხორენ ჰოვანისიანი, პოეტი-თარჯიმანი   გივი შაჰნაზარი, საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს    მრჩეველი კულტურის საკითხებში ელინა მკრტჩიანი, გაზეთ „ვრასტანის“ რედაქტორი ვან ბაიბურთიანი, საქართველოს    პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატობის  კანდიდატი თბილისის ისნის რაიონიდან დავით ჭიჭინაძე   და სხვები.
დამსწრეებს  მიესალმა სომხეთის რესპუბლიკის ხელოვნების დამსახურებული მოღვაწე, შირაკის რეგიონის  გუბერნატორის მრჩეველი ჰასმიკ კირაკოსიანი  და კულტურის ქალაქ გიუმრის სახელით ქედი მოიხარა  სომხური   კულტურის ოდინდელი  ცენტრისა და ფუძემდებლების შეკრების ადგილის -  ქალაქ თბილისის წინაშე, და კონცერტს უწოდა   დამოუკიდებელი    სომხეთისა და საქართველოს საუკუნოვანი მეგობრობის გაღრმავებისა და განმტკიცების კიდევ ერთი დასაფიქსირებელი ფაქტი. გამომსვლელმა  მადლობა გადაუხადა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარს,  მის ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოს  ვაზგენ მირზახანიანს,  ვისი  კურთხევით რეალობად იქცა აღნიშნული   ღონისძიება. ქალბატონმა ჰასმიკ კირაკოსიანმა  მადლობა გადაუხადა "ჰაიარტუნ" ცენტრსა და მის ხელმძღვანელს, ლევონ ჩიდილიანს, საქართველოში სომხეთის საელჩოს, გაწეული  საორგანიზაციო დიდი სამუშაოსთვის.
გიუმრის  სახელმწიფო სიმფონიური ორკესტრის საკონცერტო პროგრამა მდიდარი იყო.   სოლისტების - კარაპეტ შაბოიანის,  მერუჟან გევორგიანის მონაწილეობით ორკესტრის შესრულებით გაიჟღერა   სომეხი, ქართველი და უცხოელი მუსიკოსების ნაწარმოებებმა.  ბრწყინვალე კონცერტის მშვენიერ  კულმინაციად იქცა  რევაზ ლაღიძის „საჭიდაო“.
გიუმრელების კონცერტის პარალელურად თბილისის ხელოვნების მოყვარულმა საზოგადოებამ იხილა  მისთვის კარგად ნაცნობი სუსანა მკრტჩიანის ნამუშევრები.  გიუმრის სახელმწიფო სიმფონიური ორკესტრის  კონცერტი   თბილისის კულტურული ცხოვრების კიდევ ერთ მშვენიერ გვერდად იქცა.

Симфонический оркестр Гюмри в Тбилиси Печать
26-го октября 2016 года, в Тбилиси, в Международном центре культуры имени Мераба Бердзенишвили «Муза» гостили проживающие в столице ценители искусства разной национальности. При содействии Епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии, посольства Республики Армения в Грузии и центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии, в столицу Грузии с концертной программой прибыл Государственный симфонический оркестр Гюмри под руководством дирижёра Ерванда Варосяна. Концерт заслуженного коллектива был приурочен к 25-летию независимости Армении.
На концерте симфонического оркестра присутствовали помощник предводителя Епархии ААЦ в Грузии, архимандрит Хорен Ованисян, поэт и переводчик Гиви Шахназари, атташе по вопросам культуры посольства РА в Грузии Элина Мкртчян, редактор газеты «Врастан» («Грузия») Ван Байбуртян, кандидат в мажоритарные депутаты в Исанском районе Тбилиси, Давид Чичинадзе, и другие.
Поприветствовав присутствующих, заслуженный деятель искусств РА, советник губернатора Ширакской области, Асмик Киракосян принесла поклон города культуры Гюмри бывшему центру армянской культуры и месту сбора первопроходцев - г. Тбилиси, и назвала данный концерт еще одной фактографией углубления и укрепления многовековой дружбы между обретшими независимость Арменией и Грузией. Докладчица выразила свою благодарность предводителю Епархии ААЦ Грузии, Его Преосвященству Епископу Вазгену Мирзаханяну, по благословению которого осуществилось данное мероприятие. Госпожа Асмик Киракосян выразила слова благодарности центру «Айартун», руководителю центра Левону Чидиляну, посольству РА в Грузии за проведённую большую организаторскую работу.
Концертная программа Государственного симфонического оркестра Гюмри была роскошной и сакраментальной. В исполнении оркестра с участием солистов Карапета Шабояна, Меружана Геворкяна, прозвучали произведения армянских, грузинских и зарубежных музыкантов. Прекрасной кульминацией запоминающегося концерта стало произведение Реваза Лагидзе «Сачидао».
Концерт гюмрийцев сопровождался выставкой работ Сусанны Мкртчян, которая широко известна в кругу армянских ценителей искусства в Тбилиси. Концерт государственного симфонического оркестра Гюмри стал одной из ярких страниц в культурной жизни Тбилиси.