დაარსდა „სურბ გევორგ“ ეკლესიის მოყვარულ ქალთა კავშირი ბეჭდვა
2016 წლის 8 მაისი ნამდვილად დასამახსოვრებელი დღე იყო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „სურბ გევორგ“ საკათედრო ტაძრის ცხოვრებაში. ამ დღეს მოღვაწეობა დაიწყო ახალად ჩამოყალიბებულმა ეკლესიის მოყვრაულ ქალთა კავშირმა.
კავშირის პრეზენტაცია გახსნა ეკლესიის სულიერმა მოძღვარმა მღვდელმა სამველ თოროსიანმა. მან შეკრებილ ქალბატონებს წარუდგინა კავშირის ჩამოყალიბების მნიშვნელობა და მიზნები. სულიერმა მამამ ისაუბრა სულიერ, სოციალურ, კულტურულ და საგანმანათლებლო საქმიანობის მიმართულებებზე, რაც ძალუძთ ეკლესიასთან მდგომ ქალბატონებს საქართველოში, კერძოდ თბილისში, სომეხთა ქრისტიანული რწმენის, მშობლიური ენის, კულტურისა და ეროვნული თვითმყოფადობის შენარჩუნებისათვის.
ეკლესიის მოყვრაულ სომეხ ქალთა კავშირის ხედვაზე საკუთარი აზრი გამოთქვეს ფილოლოგიის მეცნიერებათა კანდიდატმა ემა ახტიანმა, ეპარქიის ფინანსური განყოფილების დირექტორმა მარგარიტა კირაკოსიანმა, საქმისმწარმოებელმა გისანე ჰოვსეფიანმა, ჟურნალისტმა ინა სუქიასიანმა, სომხური ენისა და ლიტერატურის მასწავლებელმა გაიანე მხითარიანმა და სხვებმა.
„სურბ გევორგ“ ეკლსიის მოყვარულ ქალთა კავშირის თავმჯდომარედ აირჩიეს პროფესორი ემა ახტიანი, თავმჯდომარის მოადგილედ - გაიანე მხითარიანი, მდივნად - გისანე ჰოვსეფიანი. გადაწყდა, რომ კავშირის წევრები შეიკრიბებიან ყოველი თვის ბოლო კვირა დღეს, საღმრთო ლიტურგიის შემდეგ და აუცილებლად თვეში ერთ ღონისძიებას ჩაატარებენ.

Основан Союз церквелюбивых женщин при церкви Сурб Геворг Печать
8-е мая 2016 года стало памятным для Кафедральной церкви Сурб Геворг Епархии ААЦ в Грузии. В этот день приступил к своей деятельности новосозданный Союз церквелюбивых женщин.
Презентацию союза открыл духовный пастырь церкви о. Самвел Торосян. Он представил собравшимся женщинам важность создания и цели союза. О. Самвел поведал о духовном, социальном, образовательном, культурном направлениях в деятельности, которую во имя сохранения христианской веры, родного языка, культуры и национальной самобытности способны осуществить в Грузии, в частности в Тбилиси, оказывающие свою поддержку церкви уважаемые армянские женщины.
Кандидат филологических наук Эмма Ахтян, директор финансового отдела Епархии Маргарита Киракосян, деловод Гисане Овсепян, журналист Инна Сукиасян, учитель армянского языка и литературы Гаяне Мхитарян и другие поделились своим мнением относительно видения Союза церквелюбивых армянских женщин.
Председателем Союза церквелюбивых женщин при церкви Сурб Геворг была избрана профессор Эмма Ахтян, заместителем председателя – Гаяне Мхитарян, секретарем – Гисане Овсепян. Было принято решение проводить собрание членов союза в последнее воскресенье каждого месяца, после Божественной Литургии, и раз в месяц в обязательном порядке проводить одно мероприятие.