სონა ვან: "ლიბრეტო უდაბნოსთვის" წიგნის პრეზენტაცია ბეჭდვა
2015 წლის 2 დეკემბერს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრში გაიმართა ცნობილი პოეტის, სონა ვანის, სომეხთა გენოციდის 100 წლისთავისადმი მიძღვნილი "ლიბრეტო უდაბნოში" წიგნის პრეზენტაცია. ღონისძიებას ესწრებოდა სონა ვანიც - რამდენიმე წიგნის ავტორი, ამერიკელი სომეხი პოეტიც, ვისი ნაწარმოებებიც ნათარგმნია მსოფლიოს სხვადასხვა ენებზე.
სონა ვანის სახელი ცნობილი და საყვარელია საქართველოს ლიტერატურის მოყვარული საზოგადოებისთვის, ვინაიდან მისი ნაწარმოებების მრავალი კრებული პოეტი, მთარგმნელი ანაჰიტ ბოსტანჯიანის, მწერალი მაყვალა გონაშვილის, პოეტი-მთარგმნელი გივი შაჰნაზარის ბრწყინვალე თარგმანებით წარდგენილ იქნა ქართველი მკითხველისადმი და მაღალი შეფასებაც დაიმსახურა.
შემოქმედებითი საღამო დაიწყო "ლიბრეტო უდაბნოსთვის“ ფილმის საფუძველზე შექმნილი კლიპის ჩვენებით, სადაც სომხეთის რესპუბლიკის დამსახურებული არტისტის, მხატვრული კითხვის დიდი ოსტატის, სილვა იუზბაშიანის გულწრფელი ხმით ჟღერს დეირ-ეზ-ზორის გზაზე დაცემული ახალგაზრდა ქალის შეძრწუნებული პროტესტი მილიონ ნახევარი უდანაშულო სომეხი ადამიანის დაღუპვის გამო.
პოეტი, მთარგმნელი ანაჰიტ ბოსტანჯიანი გამოსვლაში შეეხო ნიჭიერი პოეტი სონა ვანის განვლილ შემოქმედებით გზას. სონა ვანს, ლამაზი სომხურით, ემოციური შინაგანი სამყაროთი, ქალური სინაზით, ზოგადსაკოცობრიო იდეების გამომხატველი პოეზიით მკითხველი გადაჰყავს ღვთიურ, მშვენიერ, სიკეთით აღსავსე სამყაროში, - აი ესაა სონა ვანის შემოქმედებითი პათოსი, პოეტური სიტყვის ძალა, რასაც მაღალი შეფასება მისცა ანაჰით ბოსტანჯიანმა.
შემოქმედებით საღამოს ესწრებოდა „ვოსკე წირან“ ("ოქროს გარგარი") კინოფესტივალის დამფუძნებელი ჰარუთიუნ ხაჩატრიანი. ცნობილმა რეჟისორმა სონა ვანის პოეზიას უწოდა სიყვარული, სულის სილამაზე, ადამიანის განდიდება, რის მეშვეობითაც მკითხველი მდიდრდება, ხდება პოეტის ღვთიური პოეზიის ზეციური გამოხატულება.
სონა ვანმა მადლიერების სიტყვით მიმართა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარს, "ჰაიარტუნ" ცენტრის ხელმძღვანელობას, მისი შემოქმედებითი საღამოს მოწყობისათვის, ასევე გამოთქვა თავისი აღტაცება "მოვსეს ხორენაცის" საბავშვო ბაღით და გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში ორგანიზებულ გაიანე ხაჩატრიანის გამოფენით.
"ლიბრეტო უდაბნოსთვის" კრებულზე და ტერორიზმის საფრთხისაგან ადამიანებში გაჩენილ პანიკაზე საუბრისას, მან ამ საშინელ კატასტროფას უწოდა შეზღუდული ტვინისა და შემოქმედებითი უნარის ბრძოლა, შეზღუდული რწმენის სიმბოლო, რომლის დამარცხება მხოლოდ პოეზიითა და ხელოვნებით შეიძლება.
შემოქმედებითი საღამოს დასასრულს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ქვემო ქართლის რეგიონის მარნეულის რაიონის და მიმდებარე სოფლების სულიერი მოძღვარმა არქიმანდრიტმა ხორენ ჰოვანისიანმა დამსწრეებს გადასცა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის კურთხევა და სონა ვანის შემოქმედება შეადარა პოეზიის მეშვეობით მსოფლიოს აღქმის ქადაგებას. ყოვლადწმიდა ღვთისმშობელი თავისი ძის დანაკარგს გლოვობს, სონა ვანი - თავის ნაწამოებებში აპროტესტებს ომსა და მკვლელობებს. ღმერთმა არ შექმნა არაფერი ბოროტი და მოუწოდა: „არა კაც ჰკლა“. სონა ვანი მოუწოდებს სიკეთის იდეებისკენ, ესაა ცნობილი პოეტის პოეზიის არსი.
სონა ვანის რამდენიმე ნაწარმოები წაიკითხა პოეტთან ერთად თბილისში ჩამოსულმა მხატვრული კითხვის დიდმა ოსტატმა სილვა იუზბაშიანმა. წაკითხულ იქნა ასევე სონა ვანის ლექსები ევგენი რეინის მიერ რუსულად ნათარგმნი კრებულიდან.

Сона Ван: презентация книги «Либретто для пустыни» Печать
2 декабря 2015 года, в центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии состоялась презентация книги известной поэтессы Соны Ван «Либретто для пустыни», посвященной 100-летию Геноцида армян. На мероприятии присутствовала Сона Ван - автор нескольких сборников, американская поэтесса армянского происхождения, стихотворения которой переведены на разные языки мира.
В Грузии Сона Ван известна и любима читателями. Переводы нескольких сборников ее произведений, профессионально выполненных поэтессой и переводчицей Анаит Бостанджян, писателем Маквалой Гонашвили, поэтом и переводчиком Гиви Шахназари, были представлены грузинскому читателю и удостоились высокой оценки.
Творческий вечер начался с показа клипа, созданного на основе книги «Либретто для пустыни», где задушевный голос заслуженной артистки РА, мастера художественного чтения Сильвы Юзбашян, озвучил негодование и гнев погибшей на пути в Дер Зор молодой женщины по поводу полутора миллионов убитых армян.
В своем выступлении поэтесса и переводчица Анаит Бостанджян затронула творческий путь талантливой поэтессы Соны Ван. Поэзия Соны Ван передает на красивом армянском языке эмоциональный мир, с женской грациозностью выражает общечеловеческие ценности, - это проникновенность души, которая захватывает читателя и уводит его к божественному и великому, к победе и прекрасному, к добру и свету – вот пафос творчества и сила поэтического слова Соны Ван, которые выделила Анаит Бостанджян.
На творческом вечере присутствовал основатель кинофестиваля «Золотой абрикос» Арутюн Хачатрян. Известный режиссер назвал поэзию Соны Ван любовью, красотой души, возвеличиванием человека, посредством которой читатель обогащается, становится небожителем созданной Богом и населенной людьми поэзии поэтессы.
Сона Ван поблагодарила предводителя Епархии ААЦ в Грузии, руководство центра «Айартун» за организацию ее творческого вечера, а также выразила свое восхищение Детским садом имени Св. Мовсеса Хоренаци и организованной в зале выставкой работ Гаянэ Хачатурян.
Говоря о сборнике «Либретто для пустыни» и тревоге у людей, вызванной опасностью терроризма, она оценила это ужасное бедствие как борьбу ограниченного ума и творческого таланта, сформированное кредо, которое можно победить лишь с помощью поэзии и искусства.
По завешении творческого вечера со словом выступил духовный пастырь региона Квемо Картли Епархии ААЦ в Грузии, достопочтенный архимандрит Хорен Оганесян. О. Хорен передал благословение предводителя Епархии ААЦ в Грузии и сравнил творческий вечер Соны Ван с проповедничеством мировосприятия посредством поэтического слова: Богородица оплакивает потерю Сына, Сона Ван в своих стихах выражает протест против войны и убийств. Господь не создал ничего злого и заповедал не убивать. Сона Ван призывает следовать лишь идее добра. Именно в этом состоит главная мысль ее поэзии.
Произведения Соны Ван прочла приехавшая вместе с поэтессой в Тбилиси мастер художественного чтения Сильва Юзбашян. Также прозвучали стихи из русского сборника стихотворений Соны Ван, недавно изданного в переводе Евгения Рейна.