| Վիրահայոց Թեմի Առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն Եպիսկոպոս Միրզախանյանի Ողջույնի Խոսքը Վրաստանի Կրոնի Հարցերով Պետական Գործակալության 2016-2017թթ. Գործունեության Հաշվետու Ժողովի Ժամանակ |
| Հոդվածներ |
Ողջունում և դրական ենք գնահատում Վրաստանի Կրոնի հարցերով պետական գործակալության 2016-2017թթ. գործունեությունը և համարում, որ 2014թ. Վրաստանի կառավարության կողմից այս գործակալության հիմնումը ճիշտ որոշում էր: Գնահատելի են գործակալության անցնող 4 տարիների աշխատանքները, հուսադրիչ գործակալության ղեկավար պարոն Զազա Վաշաղմաձեի գլխավորությամբ ձևավորված աշխատակազմի գործունեությունը, որն ուղղված է տարիներով կուտակված հարցերի լուծմանը: Սակայն ցանկալի կլիներ, որ գործակալությանը տրվեին ավելի լայն իրավունքներ և հնարավորություններ, որպեսզի բազմազգ և բազմակրոն Վրաստանում ձևավորվի համապատասխան քաղաքականություն կրոնական համայնքների զարգացման և խաղաղ համակեցության համար: Այս առումով կարևոր է կրոնական համայնքների նկատմամբ հավասար և արդարացի մոտեցումը, որպեսզի կրոնական համայնքները ոչ թե վիճեն իրենց պատմական ժառանգության հետ կապված հարցերով, այլ միասնական ուժերով լծվեն հարազատ երկրում հոգևոր-բարոյական մթնոլորտի առողջացման, մեր քաղաքացիների բարոյական նկարագրի կատարելագործման սուրբ գործին: Անտարակույս, Գործակալության ծրագրերը կյանքի կարող են կոչվել Վրաստանում գործող օրենքի սահմաններում, ուստի կառաջարկեինք Վրաստանի Խորհրդարանին ընդունել կրոնի մասին օրենք, որը նկատի կունենա կրոնական կազմակերպությունների նկատմամբ հավասար մոտեցումը, կրոնական կազմակերպություններին կտա հարկային հավասար արտոնություններ և պարտավորություններ: Որպեսզի վրաց օրհնյալ և բազմաչարչար հողում մարդկանց մեջ ագրեսիայի, հանցագործության, միմյանց նկատմամբ թշնամանքի փոխարեն թևածի հանդուրժողականությունը, ներողամտությունը, սերն ու բարությունը: Այլապես այսքան կրոնական սրբավայրերի, հոգևոր սպասավորների առկայության պայմաններում էլ հասարակության մեջ անհնար կլինի արմատախիլ անել անհադուրժողականությունն ու ագրեսիան: Ավելին, երկրում շատանում են խաղատները, գիշերային ակումբները, շատ անգամ հեռուստաընկերությունները տարածում են հաղորդումներ, ցուցադրում ֆիլմեր, որոնք չեն համապատասխանում մեր երկրի ավանդություններին և մշակույթին: Կրոնի հարցերով պետական գործակալությունը պետք է նախաձեռնի նաև կրոնական համայնքների առաջնորդների, հոգևոր սպասավորների և հավատացյալների հետ միասին նշված բացասական դրսևորումների դեմ պայքարելու աշխատանքներ ևս: Վրաց ժողովուրդն ու հասարակությունը պատմության ընթացքում եղել են մարդասեր, արդարադատ, ազատատենչ, և մենք հավատում ենք, որ այսօր էլ Վրաստանում շարունակում է ապրել նույն ոգին, որը հնարավորություն կտա կրոնական և ազգային համայնքներին՝ Վրաստանի լիարժեք քաղաքացիներ զգալու, հարազատ երկրի նկատմամբ ամբողջական պարտավորություններ ստանձնելու համար: Թող Աստված օրհնի Վրաստան աշխարհը, Վրաստանում ապրող ժողովուրդներին, կրոնական համայնքներին և խաղաղություն պարգևի բոլորին: |

Приветственное слово предводителя Епархии ААЦ в Грузии на отчетной конференции, касающейся деятельности Государственного агентства по вопросам религии за 2016-2017 г.г. |
Статьи |
Глубокоуважаемые государственные, политические деятели, представители дипломатических миссий, предводители религиозных общин, дорогие братья и сестры, Приветствую и положительно оцениваю деятельность за 2016-2017 г.г. Государственного агентства по вопросам религии, и, считаю, что учреждение упомянутого агентства в 2014 году было правильным решением со стороны правительства Грузии. Высоко ценима работа, проведенная агентством за последние 4 года, также обнадеживает деятельность команды, сформировавшейся под руководством господина Зазы Вашакмадзе, что вселяет в нас надежду в связи с решением вопросов, накопившихся за годы. Хотя, желательно, чтобы агентству был присвоен более широкий спектр прав и возможностей, для того чтобы в многонациональной и многоконфессионной Грузии, агентство могло сформировать необходимую политику, подход, чтобы в отношении религиозных общин могли проявлять равный и справедливый подход, чтобы религиозные общины не спорили друг с другом касаемо вопросов исторической принадлежности, а совместными силами подключились к улучшению духовной, моральной атмосферы в стране, к священному делу формирования морального образа граждан. Несомненно, агентство может осуществлять свои программы в рамках действующего в Грузии законодательства. Мы обращаемся к Парламенту Грузии принять закон о религии, который будет предусматривать равный подход к религиозным организациям, который даст возможность религиозным организациям иметь одинаково равные налоговые льготы и обязательства, чтобы на благословенной и многострадальной грузинской земле, в людях, вместо агрессии, преступлений и враждебности по отношению друг к другу, вселилась толерантность, снисходительность, любовь и доброта. Но, почему-то, в условиях такого количества святых мест, духовных служителей, в обществе всё еще проявляется нетолерантное отношение, агрессия. Более того, в стране множатся казино, ночные клубы, очень часто по телевидению показывают такие передачи и фильмы, которые не соответствуют традициям и культуре нашей страны. Исходя из этого, Государственное агентство по вопросам религии должно взять на себя обязательство, чтобы вместе с религиозными общинами, духовными служителями и прихожанами, действовать дабы преодолеть вышеуказанные отрицательные проявления. Грузинский народ и грузинское общество на протяжении истории было человеколюбивым, свободолюбивым, уважающим правосудие, и, мы верим, что и сегодня эти порывы продолжают жить в грузинском народе и грузинском сообществе, что даст возможность религиозным и этническим общинам чувствовать себя в Грузии полноценными гражданами страны, и нести полную ответственность перед Грузией. Да благословит Господь Грузию, народы, проживающие на благословенной земле, религиозные общины, и ниспошлет мир и благословение всем! |