| Հայոց Եղեռնից փրկված 101-ամյա Արտյոմ (Հարություն) Մեսումյանը Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի հյուր |
Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումների շրջանակներում, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի և Թբիլիսյան հայերի վեհաժողովի նախաձեռնությամբ, 2015 թվականի հուլիսի 11-ին, կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում կայացավ հանդիպում ծնունդով Էրզրումից, Հայոց Ցեղասպանության արհավիրքից փրկված 100-ամյակը հատած Արտյոմ (Հարություն) Մեսումյանի հետ: Արտյոմ Մեսումյանը մեկ տարեկան երեխա է եղել, երբ թուրքական յաթաղանի զոհ դարձած հայրը հասցրել է երեխային թաքցնել խոտերի մեջ ու փրկել նրան մահից: Երեխային հետո գտնում է նրա հորեղբոր տղան և հանձնում երեխայի մորը: Այժմ Արտյոմ Մեսումյանը Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի է, բնակվում է Կրասնոդար քաղաքում: Չնայած պատկառելի տարիքին, եռանդով լի ծերունին ժամանել է Ռուսաստանից ու սիրով ներկայացել հանդիպման: Թբիլիսյան հայերի վեհաժողովի նախագահ Դավիթ Մանուսաջյանի համառոտ ներածականից հետո, Արտյոմ Մեսումյանը, պատմեց իր ծնողների տեղահանության,հո Այս հանդիպման ամբողջացում դարձավ Ալեքսանդր Քալանթարովի «Հայոց Եղեռն» գրքի շնորհանդեսը: Հեղինակը 1966 թվականին գործուղվել է Սիրիա և երեք տարվա ընթացքում այցելել բոլոր այն վայրերը, որտեղ քշել էին Արևմտյան Հայաստանից տեղահանված հայերին: Տեսնելով Դեր-Զորի անապատի դաժան ճանապարհը, մահի ու կոտորածի հետքերը, Ալեքսանդր Քալանթարովը 1985 թվականին ձեռնամուխ է լինում Հայոց Ցեղասպանության մասին պատմականորեն հիմնավորված մատչելի գրքույկ ռուսալեզու հանրությանը ներկայացնելու գործին: Գրքույկը հրատարակվել է Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի տարում: Ներկաները առողջության և բարեկեցության մաղթանքներով շնորհակալություն հայտնեցին 100-ամյա ծերունուն Թբիլիսի ժամանելու և հանդիպմանը մասնակցելու համար:

| Гость центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии – выживший после Геноцида армян 101-летний Артем (Арутюн) Месумян |
В рамках мероприятий, приуроченных к 100-летию Геноцида армян, по инициативе центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии и Ассамблеи тбилисских армян, 11 июля 2015 года, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» состоялась встреча с уроженцем Эрзерума, выжившим после Геноцида армян и перешагнувшим столетний рубеж Артемом (Арутюном) Месумяном. Артему Месумяну было год отроду, когда от турецкого ятагана погиб его отец, успевший спрятать ребенка в зарослях и спасти его таким образом от смерти. Позже ребенка находит сын брата его отца и отдает матери. Сегодня Артем Месумян живет в Российской Федерации, в городе Краснодар. Несмотря на преклонный возраст, он полон энергии и с радостью приехал из России, чтобы принять участие во встрече. После краткого вступления председателя Ассамблеи тбилисских армян Давида Манусаджяна, Артем Месумян рассказал об изгнании его родителей, убийстве отца, о том, как , по рассказам его мамы и родных, вновь были найдены сестры и потерянные родственники. Почтив память 1,5 млн. жертв Геноцида армян, он ответил на вопросы присутствующих, которые касались их жизни в Алеппо и в России. Встреча завершилась презентацией книги Александра Калантарова «Геноцид армян». В 1966 году автор уехал в командировку в Сирию и в течение трех лет посетил все те места, куда были изгнаны беженцы из Западной Армении. Увидев страшную дорогу пустыни Дер-Зор, усеянную следами смерти и убийств, Александр Калантаров в 1985 году решил написать доступную книгу, основанную на историях о Геноциде армян, и представить ее русскоязычной общественности. Небольшая книга издана к 100-летию Геноцида армян. Присутствующая аудитория поблагодарила 100-летнего гостя за приезд в Тбилиси и участие во встрече, пожелав ему крепкого здоровья и долгих лет жизни.