Վիրահայոց թեմի առաջնորդը մասնակցեց Գերմանիայի Դաշնության Բունդեստագի նախագահի հետ հանդիպմանը Տպել
2015 թվականի փետրվարի 13-ին, Վրաստանում Գերմանիայի Դաշնության դեսպանատանը, արտակարգ և լիազոր դեսպան Օրթվին Հենիգի նախաձեռնությամբ, կայացավ հանդիպում Գերմանիայի Դաշնության Բունդեստագի նախագահ դոկտոր Նորբերտ Լամմերտի հետ: Հանդիպմանը մասնակցում էին Վրաց Ուղղափառ, Հռոմեական կաթոլիկ, Գերմանական լյութերական, Մկրտական-ավետարանական Եկեղեցիների բարձրաստիճան հոգևորականներ, Հրեական համայնքի ռաբբին և Եզդի համայնքի հոգևոր առաջնորդը:
Հանդիպմանն իր մասնակցությունն էր բերել Վիրահայոց թեմի առաջնորդ, Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը:
Հանդիպմանը Գերմանիայի Բունդեստագի նախագահը հետաքրքրվեց Վրաստանում կրոնական հանդուրժողականության մասին: Բարձրաստիճան հյուրին հետաքրքրում էր նաև քրիստոնյաների, մահմեդականների, հուդդայականների և այլ կրոնական համայնքների փոխհամագործակցությունը:
Վիրահայոց թեմի առաջնորդը պատմական ակնարկով ներկաներին և բարձրաստիճան հյուրին ներկայացրեց Հայոց Եկեղեցու, Վիրահայոց թեմի պատմությունը, հայ եկեղեցուն և Վրաստանի հայությանը հուզող հիմնահարցերը:
Սրբազան Հայրը շեշտեց նաև այն, որ հակառակ տարբեր դժվարություններին, Վրաստանում շարունակվում է կրոնական համայնքների փոխհամագործակցությունը, իսկ պետության հետ համագործակցությամբ Վիրահայոց թեմը ակնկալում է պատմական իր եկեղեցիների վերադարձի հիմնախնդրի լուծում:
Դոկտոր Նորբերտ Լամմերտը Թեմի առաջնորդից հետաքրքրվեց Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակներում, Վրաստանի տարածքում հայկական և իսլամական համայնքների փոխհարաբերությունների և հայերի ու թուրքերի փոխհարաբերությունների մասին: Բունդեստագի նախագահը նշեց, որ ողջ Եվրոպան տեղյակ է 100 տարի առաջ հայերի նկատմամբ տեղի ունեցած ցեղասպանության մասին,հավելելով, որ հայկական տարբեր համայնքներում տարբեր միջոցառումներով հիշատակելու են այդ ողբերգական կորստի զոհերին և Եվրոպայում ուշիուշով հետևում են հայ-թուրքական փոխհարաբերություններին:
Բարձրաստիճան հյուրերին հետաքրքրում էր նաև այն, թե Վրաստանի հայ համայնքի որքան մասն է կազմում ցեղասպանությունից մազապուրծ փրկված և Վրաստան գաղթած հայության թիվը:
Սրբազանն իր երախտագիտությունը հայտնեց դոկտոր Նորբերտ Լամմերտին հայ ժողովրդի մեծ վշտի նկատմամբ ցուցաբերած հետաքրքրության համար և ներկայացրեց, որ հակառակ պատմական իրադարձություններին, Վրաստանում հայ համայնքը հաշտ ապրում է իսլամական համայնքի հետ, չմոռանալով, անշուշտ, պատմության արդարության հիշողությունն ու պահանջատիրությունը:Սրբազանը նշեց, որ վրացահայ համայնքի գրեթե մեկ երրորդը հանդիսանում են ցեղասպանության զոհերի ժառանգներ և վրացահայությունը Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակներում կազմակերպում է տարբեր միջոցառումներ և աշխարհասփյուռ հայության հետ իր ձայնն է բարձրացնում արդարության համար:
Թեմի առաջնորդը նաև իր գոհունակությունը հայտնեց վրացական իշխանություններին և կրոնական բոլոր համայնքների ներկայացուցիչներին, ովքեր մշտապես կիսում են վրացահայության վիշտը և կանգնում են հայ համայնքի կողքին:
Հանդիպմանը քննարկվեց նաև համայնքների միջև խառը ամուսնությունների և բազմամշակութային փոխհամագործակցության վիճակագրությունը Վրաստանում:
Վրաստանում Գերմանիայի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Օրթվին Հենիգը իր շնորհակալությունը հայտնեց հյուրերին հանդիպմանը մասնակցության և ջերմ զրույցի համար:

Предводитель Епархии ААЦ в Грузии принял участие во встрече с председателем Бундестага (парламента) Германии Печать
FullSizeRender1
13-го февраля 2015 года, в посольстве Федеративной Республики Германия в Грузии, по инициативе Чрезвычайного и Полномочного Посла Ортвина Хеннига, состоялась встреча с председателем Бундестага (парламента) Германии Норбертом Ламмертом. Во встрече приняли участие высокопоставленн
ые духовные лица Грузинской Православной, Римско-католической, Немецкой Лютеранской, Баптистско-евангелической Церквей, раввин еврейской общины и духовный лидер Езидской общины.
На встрече присутствовал предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян.
В ходе встречи председатель Бундестага заинтересовался религиозной толерантностью в Грузии. Высокопоставленный гость также обратил внимание на сотрудничество между христианами, мусульманами, иудеями и другими религиозными общинами.
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии представил высокопоставленным гостям краткую историю Армянской Церкви и Епархии ААЦ в Грузии, а также поведал об основных вопросах, которые волнуют армян Грузии.
Епископ также отметил, что несмотря на разные сложности, сотрудничество между религиозными общинами в Грузии продолжается, а в содействии с государством Епархия ААЦ в Грузии надеется решить главный вопрос реституции своих исторических церквей.
Доктор Норберт Ламмерт в рамках 100-летия Геноцида армян спросил предводителя Епархии о взаимоотношениях между армянами и турками, армянскими и исламскими общинами на территории Грузии. Председатель Бундестага отметил, что всей Европе известен факт геноцида армян, произошедший 100 лет назад, добавив, что в разных армянских общинах пройдут различные мероприятия в память о жертвах этой трагедии, и в Европе пристально следят за армяно-турецкими отношениями.
Высокопоставленных гостей также заинтересовало, какую часть армянской общины Грузии составляют люди, пережившие Геноцид, а также число армян эмигрировавших в Грузию.
Епископ поблагодарил доктора Норберта Ламмерта за интерес, проявленный к великому горю армянского народа, и сообщил, что несмотря на исторические события, армянская община Грузии живет в мире с исламкой общиной, не забывая, конечно, о праве требовать восстановления исторической справедливости. Епископ отметил, что почти одна треть армянской общины Грузии – это потомки жертв Геноцида, армяне Грузии в рамках 100-летия Геноцида армян организует разные мероприятия и вместе со всемирной армянской общественностью будут стремиться к торжеству справедливости.
Предводитель Епархии также выразил свое удовлетворение правительству Грузии и представителям всех религиозных общин, которые всегда готовы разделить горе с армянами Грузии и поддерживают армянскую общину.
В ходе встречи также обсудили статистику смешанных браков и мультикультурное сотрудничество между общинами.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Федеративной Республики Германия в Грузии Ортвин Хенниг поблагодарил гостей за теплую беседу и участие во встрече.