Կայացավ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող տարածաշրջանային Վրաստանի հանձնախմբի հերթական ժողովը Տպել
100 amyak
2014 թվականի նոյեմբերի 4-ին, Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում կայացավ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի տարածաշրջանային Վրաստանի հանձնախմբի հերթական ժողովը:
Այն աղոթքով բացեց հանձնախմբի նախագահ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Այնուհետև ընթերցվեց և հաստատվեց նախորդ՝ հուլիսի 3-ի ժողովի արձանագրությունը, որից հետո Սրբազան Հայրը հանձնախմբին առաջարկեց աշխատել նոր ձևաչափով:
Հաշվի առնելով Վրաստանում հասարակական, պետական կառույցների և անհատ գործիչների՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակներում ծրագրեր կյանքի կոչելու ցանկությունը, հանձնախումբը այսուհետ կստանձնի առաջարկվող ծրագրերը համակարգելու և դրանց աջակցելու պարտավորությունը: Սույն նախաձեռնությամբ հանձնախումբը հայտարարությամբ հանդես կգա վրացահայ հասարակության առջև: Հանձնախմբի անդամներն ընդունեցին առաջարկը և քննարկումներից հետո որոշում կայացվեց գործել ըստ այդ մոտեցման:
Նիստի ընթացքում քննարկվեց նաև ՄԱԿ-ի կողմից ընդունված «Ցեղասպանության հանցագործության կանխման և պատժման» կոնվենցիայի 68-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում, Վրաստանում ՀՀ դեսպանության, Վրաստանի պետական և հասարակական կառույցների հետ համագործակցությամբ, կազմակերպել և նշել այդ օրը: Որոշվեց այդ շրջանակներում կազմակերպել ընդունելություն, հրավիրել դիվանագիտական կորպուսի, մշակութային, ազգային, կրոնական կառույցների ներկայացուցիչների, պատմաբանների: Միջոցառման ընթացքում ներկայացնել ազգային և կրոնական հողի վրա իրականացված ոճրագործությունները՝ հիմնական շեշտը դնելով Հայոց ցեղասպանության վրա:
Որոշվեց միջոցառման շրջանակներում հատուկ շնորհակալագրեր փոխանցել այն երկրների դեսպանություններին, որոնք ընդունել և դատապարտել են հայոց ցեղասպանությունը: Իսկ հանձնախմբի անդամ խորհրդարանականները որոշեցին շարունակել դիմել տարբեր երկրների դեսպանատներին՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման խնդրանքով: Հանձնախմբի կողմից որոշվեց նաև դիմել Թբիլիսիի, Վրաստանի հայաբնակ շրջանների կառավարական համապատասխան մարմիններին՝ ապրիլի 24-ը հայ ազգաբնակչության աշակերտության և ուսանողության համար ոչաշխատանքային օր հայտարարելու խնդրանքով: Ժողովի ընթացքում քննարկվեց նաև Հայոց ցեղասպանության մասին վրացախոս հանրության տեղեկացվածության մակարդակի բարձրացման նպատակով թեմայի վերաբերյալ վրացերեն լեզվով գրքույկ հրատարակելու անհրաժեշտությունը:
Հանձնախմբի անդամներն առաջարկեցին միջոցառումներին ավելի շատ ընդգրկել վրաց հասարակության անդամներին և Վրաստանում ապրող տարբեր ազգային և կրոնական համայնքների ներկայացուցիչներին:

Состоялось очередное собрание Совета региональной комиссии Грузии, координирующего мероприятия, приуроченные к 100-летию Геноцида армян |
4 ноября 2014 года, в центре «Айартун» при Епархии Армянской Апостольской Святой Церкви в Грузии состоялось очередное собрание Совета региональной комиссии Грузии, координирующего мероприятия, приуроченные к 100-летию Геноцида армян. Собрание открыл молитвой председатель комиссии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. Затем зачитали и утвердили протокол предыдущего собрания, которое состоялось 3-го июля, после чего Епископ предложил комиссии новый формат работы. Учитывая желание общественных, государственных организаций и отдельных деятелей в Грузии организовать мероприятия в рамках 100-летия Геноцида армян, комиссия впредь будет координировать предлагаемые проекты и окажет им поддержку. С данной инициативой комиссия выступит с заявлением перед армянской общественностью Грузии. Члены комиссии приняли предложение и после обсуждений решили действовать в соответствии с этим подходом. В ходе заседания также обсудили в рамках мероприятий, посвященных 68 годовщине принятия ООН «Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него», в сотрудничестве с посольством РА в Грузии, государственными и общественными организациями Грузии, организовать и отметить этот день. В этих рамках решено организовать прием, пригласить историков, представителей дипломатического корпуса, культурных, национальных и религиозных организаций. В ходе мероприятия представить преступления, осуществленные на национальной и религиозной почве, при этом основной акцент сделать на факте Геноцида армян. Было решено в рамках мероприятия вручить специальные благодарственные грамоты посольствам тех стран, которые признали и осудили Геноцид армян. А члены комиссии, представители парламента, решили продолжить обращаться в посольства разных стран с просьбой о признании и осуждении Геноцида армян. Комиссия также приняла решение обратиться в соответствующие государственные органы в Тбилиси и армянонаселенных регионах Грузии с просьбой объявить 24-ое апреля нерабочим днем для населения, студентов и школьников армянской национальности. В течение собрания также обсудили необходимость напечатать буклет по данной теме на грузинском языке с целью повышения уровня информированност Члены комиссии предложили вовлечь в мероприятия еще больше членов грузинского общества и проживающих в Грузии представителей разных национальных и религиозных общин. Комиссия решила созвать следующее заседание в первой половине декабря.