Վիրահայոց թեմի առաջնորդը մասնակցեց Վրաստանի նախագահի` կրոնական համայնքների ղեկավարների հետ հանդիպմանը Տպել
gh
2014 թվականի հոկտեմբերի 20-ին, Վրաստանի նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլին հանդիպեց կրոնական համայնքների ղեկավարների հետ:
Հանդիպմանը ներկա էր նաև Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Զրույցի թեման կնոջ նկատմամբ բռնության վերջին ժամանակներս հաճախակի դարձած փաստերն էին և դրանց կանխարգելումը: Երկրի առաջին դեմքը լսեց այդ կապակցությամբ հոգևոր առաջնորդների կարծիքները, թե ինչպես կարելի է կարգավորել նշված հիմնախնդիրը:
Հանդիպմանը Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը կարևորելով հարցի լրջությունը, հանդես եկավ հետևյալ առաջարկություններով.
Առաջին՝ դատական ընթացակարգերում, որտեղ քննվում են ընտանեկան հարցերը, անհրաժեշտ է ընդգրկել նաև հոգևորականներին,
Երկրորդ՝ պետության օգնությամբ եկեղեցիներին հնարավորություն տրվի ունենալու համապատասխան թվով հոգևորականներ, ովքեր հին եկեղեցական ավանդության համաձայն, կլինեն ծխական քահանաներ և ընտանիքի մտերիմը: Լինելով ընտանիքի վստահելի անձը, նրանք կնպաստեն ընտանիքի ամրության գործին: Այդպիսի օրինակներ կան Արևելքում գործող հայկական համայնքներում:
Երրորդ՝ հնարավորություն տրվի դպրոցներում աշխատել ավագ դասարանցիների հետ և դպրոցի հետ միասին նրանց կրթել հոգևոր դաստիարակությամբ,
Չորրորդ՝ հեռուստաալիքներով ավելի շատ ցուցադրել դրականը, բարին, ինչպես որ շաբաթներ առաջ կոչով հանդես եկավ Համայն Վրաստանի Կաթողիկոս-Պատրիարք Իլիա Երկրորդը:
Վրաստանի նախագահ պարոն Մարգվելաշվիլին ինչպես Վիրահայոց թեմի առաջնորդի, այնպես էլ կրոնական համայնքների մյուս առաջնորդների առաջարկներն ընդունեց և հանձնարարեց ազգային փոքրամասնությունների հարցերով իր խորհրդական Սոֆիո Շամանիդիին՝ բոլոր առաջարկները ի մի բերել և ներկայացնել նախագահին:
Նախագահն առաջարկեց, որ նմանատիպ հանդիպումները լինեն շարունակական, կարևորելով Պետության հետ համատեղ կրոնական համայնքների համագործակցությունը հասարակության մեջ առկա խնդիրների լուծման գործում:

Предводитель Епархии ААЦ в Грузии принял участие во встрече президента Грузии с главами религиозных общин Печать
gh
20 октября 2014 года, президент Грузии Георгий Маргвелашвили встретился с главами религиозных общин.
На встрече также присутствовал Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, предводитель Епархии ААЦ в Грузии. Темой обсуждения стали случаи участившегося в последнее время насилия в отношении женщин и предупредительные меры их предотвращения. В связи с этим первое лицо государства выслушал мнение духовных лидеров, как можно справиться с данной проблемой.
На встрече Eго Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, предводитель Епархии ААЦ в Грузии подчеркнул серьезность проблемы и выступил со следующими предложениями:
Во-первых, необходимо вовлечь духовных лиц в судебные процедуры по семейным вопросам.
Во-вторых, при помощи государства церкви должны получить возможность иметь соответствующее количество духовных лиц, которые согласно старой церковной традиции, станут приходскими священниками и друзьями семьи. Будучи доверенным лицом семьи, они будут способствовать ее укреплению. Подобные примеры есть в армянских общинах на Востоке.
В-третьих, необходимо предоставить возможность работать в школах со старшеклассниками и вместе со школой заняться их духовным воспитанием.
В-четвертых, как несколько недель назад в своем выступлении призвал Католикос-Патриарх всея Грузии Илия Второй, необходимо транслировать по телеканалам больше положительных и добрых передач.
Президент Грузии Георгий Маргвелашвили принял предложения предводителя Епархии ААЦ в Грузии и лидеров других религиозных общин, а также поручил своему советнику по вопросам национальных меньшинств Софии Шаманиди обобщить все предложения и представить президенту.
Президент предложил сделать подобные встречи регулярными, подчеркнув необходимость совместного сотрудничества религиозных общин с государством в решении наличествующих в обществе проблем.