Թբիլիսիում գտնվող Վանաձորի թատրոնի ղեկավարները և դերասանները այցելեցին Վիրահայոց Թեմ Տպել
Ընթացիկ տարվա հոկտեմբերի 16-ին, Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու իր նստավայրում, հյուրընկալեց Վանաձորի Հովհաննես Աբելյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի գլխավոր ռեժիսոր Վահե Շահվերդյանին, թատրոնի դերասաններին և թատերագետ և արվեստաբան Լևոն Մութաֆյանին:
Այս օրերին աբելյանցիները Թբիլիսի են ժամանել տեղի Պետրոս Ադամյանի անվան հայկական պետական դրամատիկական թատրոնի հետ համագործակցության 50-ամյա հոբելյանի նշանավորման շրջանակներում: Թբիլիսիի Ալեքսանդր Գրիբոյեդովի անվան ռուսական պետական ակադեմիական թատրոնում աբելյանցիները հանդես եկան Վիլյամ Շեքսպիրի «Լիր արքա», Արմեն Բայանդուրյանի «Աշնանային իրիկնամուտ« և Ալեքսանդր Շիրվանզադեի «Չար ոգի» ներկայացումներով:
Բոլոր երեք ներկայացումները Թբիլիսիի հանդիսատեսը ընդունեց մեծ ոգևորությամբ, իսկ հյուրախաղերը Թբիլիսիի արվեստասեր հասարակայնության համար դարձան իրադարձություն:
Թեմի առաջնորդը մեծ գոհունակություն հայտնեց հյուրերին և անձամբ մեծահամբավ ռեժիսոր, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Վահե Շահվերդյանին փայլուն ներկայացումների համար և իր օրհնությունը բաշխեց Վանաձորի Հովհաննես Աբելյանի անվան թատրոնի տաղանդավոր դերասաններին և ստեղծագործական խմբին:
Առաջնորդը կարևորեց Մայր Հայրենիքի ուշադրությունը Պետրոս Ադամյանի անվան հայկական պետական դրամատիկական թատրոնի հանդեպ և հույս հայտնեց, որ միասնական ջանքերով, Վրաստանի և Հայաստանի իշխանությունների համատեղ աջակցությամբ կնորոգվի Թբիլիսիի հայ թատրոնի շենքը և կշարունակվեն հին և բարի ավանդությունները:
Հանդիպմանը Վանաձորի Հովհաննես Աբելյանի անվան թատրոնի գլխավոր ռեժիսոր Վահե Շահվերդյանը հայտնեց, որ նախատեսում է Թբիլիսիի Ադամյանի անվան թատրոնի դերասանների հետ ներկայացում բեմադրել:
Մաէստրոն իր գոհունակությունը հայտնեց Թբիլիսիի հանդիսատեսի ջերմության և ոգևորության համար, նաև երախտագիտության խոսքեր ասաց հյուրընկալող թատրոնի տնօրինության մասին:
Հյուրերը մոմեր վառեցին հայոց հինավուրց Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում , շրջայց կատարեցին «Հայարտուն» կենտրոնում և ծանոթացան կենտրոնի գործունեությանը:

Находящиеся в Тбилиси руководители и актеры Ванадзорского театра посетили Епархию ААЦ в Грузии Печать
IMGP00190
16 октября текущего года, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, глава Епархии ААЦ в Грузии, в своей резиденции при церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси, принял главного режиссера Ванадзорского государственного драматического театра им. Ованеса Абеляна Ваге Шахвердяна, актеров театра, театроведа и искусствоведа Левона Мутафяна.
В эти дни абеляновцы приехали в Тбилиси в рамках празднования 50-летия их сотрудничества с Тбилисским армянским государственным драматическим театром им. Петроса Адамяна. С представлениями «Король Лир» Уильяма Шекспира, «Осенний закат» Армена Баяндуряна и «Злой дух» Александра Ширванзаде абеляновцы выступили в Тбилисском государственном академическом русском драматическом театре им. А.С. Грибоедова.
Все три представления тбилисские зрители приняли с большим воодушевлением, а гастроли стали крупным событием в жизни тбилисских ценителей искусства.
Глава Епархии выразил большое удовлетворение блестящим представлением, поблагодарив гостей и лично знаменитого режиссера, народного артиста РА Ваге Шахвердяна, и благословил талантливых артистов и творческую группу Ванадзорского театра им. Ованеса Абеляна.
Глава Епархии подчеркнул внимание Армении в адрес армянского государственного драматического театра имени Петроса Адамяна и выразил надежду, что общими усилиями, при совместной поддержке властей Армении и Грузии будет восстановлено здание армянского театра в Тбилиси и будут продолжены старые добрые традиции.
Во время встречи главный режиссер Ванадзорского государственного драматического театра им. Ованеса Абеляна Ваге Шахвердян сообщил, что планирует поставить пьесу с актерами Тбилисского театра им. Петроса Адамяна.
Маэстро поблагодарил за воодушевление и тепло тбилисского зрителя, а также выразил благодарность дирекции принимающего театра.
Гости зажгли свечи в старой армянской церкви Сурб Эчмиадзин, посетили центр «Айартун» и ознакомились с деятельностью центра.