Տեառնընդառաջը մեծ շուքով նշվեց Վիրահայոց թեմում Տպել
Տեառնընդառաջը հայ ժողովրդի սիրած և ուրախ Տերունի տոներից է, որի տոնակատարությունը Վիրահայոց թեմում սկսվեց փետրվարի 13-ին, Թբիլիսիի Սբ. Էջմիածին եկեղեցում,Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի հանդիսապետությամբ և հոգևոր դասի մասնակցությամբ կատարված նախատոնակով: Երեկոյան ժամերգության ընթացքում հավատացյալները ունկնդիրը եղան Մարիամ Աստվածածնի կողմից 40-օրական Հիսուսին Տաճարին ընծայելու տոնի խորհրդին, որից հետո կատարվեց Անդաստանի արարողություն, օրհնվեցին աշխարհի չորս ծագերը և մոմերը, իբրև Քրիստոսի լույսի խորհրդանիշ:
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն հայոց կաթողիկոսի տնօրինաթյամբ Տեառնընդառաջը հայտարարվել է նորապսակների օրհնության օր: Ի նշանավորումն իրենց տոնի,եկեղեցում էին գտնվում այն ամուսնական զույգերը, որոնք պսակադրվել էին անցած մեկ տարվա ընթացքում:
Ժողովրդի կողմից սիրված տոնը ուրախ դարձնելու համար «Տարոն» ազգագրական համույթի պարուսույց Նարինե Ղուշչյանը՝ Թեմի մշակույթի և երիտասարդության բաժինների հետ միասին, «Հայարտուն» կենտրոնի (համակարգող՝ Լևոն Չիդիլյան) աջակցությամբ և գեղարվեստական ղեկավար Պավել Օգանեզովի գլխավորությամբ, պատրաստել էր համերգային ճոխ ծրագիր:
Միջոցառմանը ներկա հասարակությանը ողջույնի խոսքով դիմեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդը: Թեմակալ առաջնորդը կարևորեց մայր հայրենիքի դուրս ազգ ներկայանալու, ազգային և եկեղեցական ավանդույթները պահպանելու և նշանավորելու կարգը: Սրբազան Հայրը գնահատանքի խոսքեր ուղղեց Վրաստանի իշխանություններին և վրաց ժողովրդին, որոնց բարյացակամ վերաբերմունքով վիրահայությունը պահպանում իր ազգային և հոգևոր արժեքները, արժևորելով երկու ժողովուրդների քրիստոնեական և մշակութային բարեկամական հարաբերությունները:
Այնուհետև տարածվեց ազգային երգն ու պարը ու վառվեց տեարնընդեզյան խարույկը, որը կրկնապատկեց տոնական տրամադրությունը: Համերգի վարող Լիզա Թորոսյանի հայտարարությամբ իրար հաջորդեցին «Վանք» (պարուսույց Լիանա Կաշավանիձե), «Անի» (պարուսույց Անգելինա Նազարյան-Քոչյան) և «Տարոն» ազգագրական համույթների (պարուսույց Նարինե Ղուշչյան), դհոլի դասարանի սաների (ուսուցիչ՝ Ռոբերտ Կաշավանիձե), անհատ կատարողներ Աննա Պողոսովայի, Անի Ղուշչյանի և Հենրիխ Պետրոսյանի ելույթները: Հատուկ շնորհակալության արժանացան Սպարտակ և Գայանե Մկրտչյան ամուսինները, որոնց հովանավորությամբ «Տարոն» ազգագրական համույթը հանդես եկավ հայկական ազգային պարային տարազով:
Նորապսակների համար Սբ.Էջմիածին եկեղեցու հոգևոր սպասավորների նախաձեռնությամբ և եկեղեցու կնքահոր աջակցությամբ «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում կազմակերպվեց հյուրասիրություն: Մինչև ուշ երեկո ընթացող տոնակատարության, ուրախ երգի ու պարի հիասքանչ ավարտ դարձավ գեղեցիկ հրավառությունը: Փետրվարի 14-ին Հավլաբարի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում, Տեառնընդառաջի տոնի կապակցությամբ Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի հանդիսապետությամբ տրվեց տոնական Սուրբ Պատարագ, որի Պատարագիչն էր հոգևոր հովիվ Տեր Սամվել քահանա Թորոսյանը: Տեառնընդառաջի տոնը մեծ շուքով նշվեց Սամցխե-Ջավախքի, Քվեմո Քարթլիի, Բաթումի և Վիրահայոց թեմի մյուս եկեղեցիներում:

Праздник Сретения Господа нашего Иисуса Христа (Тъярнэндарач) торжественно отметили в Епархии ААЦ в Грузии |
Праздник Тъярнэндарач – один из радостных и любимых праздников армянского народа, посвященных Иисусу Христу, празднование которого в Епархии ААЦ в Грузии началось 13 февраля, в церкви Сурб Эчмиадзин города Тбилиси, с богослужения накануне праздника под предводительство Распоряжением Католикоса Всех Армян Гарегина Второго Сретение Господне провозглашено Днём благословения молодоженов. В связи с этим в церкви находились те молодожены, которые обвенчались менее года назад. Чтобы наполнить любимый народный праздник радостью, хореограф ансамбля «Тарон» Нарине Кущян, при поддержке отдела культуры и центра «Айартун» (координатор Левон Чидилян) и под руководством художественного руководителя Павла Оганезова, подготовила роскошную концертную программу. Предводитель Епархии ААЦ в Грузии со словом приветствия обратился к собравшейся на мероприятии аудитории. Он подчеркнул, как важно сохранять и отмечать народные и церковные праздники. Его Преосвященство поблагодарил власти Грузии и грузинский народ, доброжелательное отношения которых способствуют сохранению народных и духовных ценностей среди армян Грузии. После этого начались танцы, зазвучали песни, разожгли праздничный костер, который удвоил праздничное настроение. Ведущая концерта Лиза Торосян объявляла номера, а выступления народных ансамблей «Ванк» (хореограф Лиана Кашаванидзе), «Ани» (хореограф Ангелина Назарян-Кочян) и «Тарон» (хореограф Нарине Кущян), учеников класса дхола (педагог Роберт Кашаванидзе), сольных исполнителей Анны Погосовой, Ани Кущян и Генриха Петросяна последовали друг за другом. Особая благодарность была выражена супругам Спартаку и Гаянэ Мкртчянам, благодаря финансовой поддержке которых ансамбль «Тарон» выступил в армянских национальных костюмах. Для молодоженов, по инициативе духовных лиц церкви Сурб Эчмиадзин и при поддержке крестного отца церкви, в зале им. Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» было организовано угощение. Праздник в сопровождении веселых песен и танцев, который продлился до позднего вечера, завершился красочным фейерверком. В церкви Сурб Эчмиадзин города Тбилиси Епархии ААЦ Грузии 14 февраля, состоялась литургия под предводительство Праздник Сретения Господа нашего Иисуса Христа (Тъярнэндарач) помпезно отметили в церквях Самцхе-Джавахети