Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնում նշանավորվեց Գեղեցկության և մայրության տոնը Տպել
Ավետման տոնին ընդառաջ, ապրիլի 5-ին, Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում կայացավ «Երիտասարդ ստեղծագործող կանայք» խորագրով երեկո: Այն նախաձեռնել էր Վրաստանի հայ կանանց «Շուշանիկ» միությունը Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի և ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերով նախարարության աջակցությամբ: Երեկոյին ներկա էին արվեստի և գրականության գործիչներ, համայնքային երևելիներ, թբիլիսահայ հասարակայնության ներկայացուցիչներ:
575666 357643204352498 1317901141 n
Բացելով երեկոն, Վրաստանի հայ կանանց «Շուշանիկ» միության նախագահ Սուսաննա Խաչատրյանը ծանոթացրեց երեկոյի նպատակի հետ՝ այն է հանրությանը ներկայացնել թբիլիսահայ այն երիտասարդ կանանց, ովքեր ստեղծագործում են արվեստի և գրականության բնագավառներում:
«
Հայարտուն» կենտրոնի հոգևոր տեսուչ և երիտասարդության հարցերով պատասխանատու Գևորգ սարկավագ Անտոնյանը ներկաներին պատմեց Քրիստոնեական եկեղեցու տոնացույցով նշվող Ավետման տոնի և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի կողմից մայրության և մայրության բերկրանքի ավետման օրհնության օր հռչակած տոնի խորհրդի մասին:
Վրաստանի հայ նկարիչների միության նախագահ Մերուժան Շահոււմյանը շնորհավորելով ներկաներին ավետման գեղեցիկ տոնի կապակցությամբ, կարևորեց գեղանկարչության ոլորտում հայտնի կին գեղանկարիչների ֆենոմենը և ներկայացրեց հայ երիտասարդ նկարչուհիներին:
Այնուհետև փոքրիկ ներածականով հաջորդաբար ելույթ ունեցան արձակ և չափածո գործեր գրող , բազմիցս տպագրված թբիլիսահայ երիտասարդ կին ստեղծագործողները, բազմաթիվ մրցույթների և փառատոների մասնակցած ջութակահարուհիները, երգի և պարի մենակատարուհիները:
Օրհնանքի և գնահատանքի իր խոսքում Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը ստեղծագործող երիտասարդ կանանց շնորհավորելով Ավետման տոնի կապակցությամբ, ոգեշնչեց մեծ նվիրումով շարունակել ստեղծագործական գործունեությունը նորանոր բարձունքներ նվաճելու և հայ մշակույթը զարգացնելու ուղղությամբ:
Գարնանային գեղեցիկ տոնն ավարտվեց Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի «Ջեյրան» համույթի կատարմամբ «Ծաղիկներ» պարով և կանանց ծաղիկներ նվիրելով:

В центре культуры «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии отметили День материнства и красоты Печать
В преддверии Праздника Благовещения, 5 апреля, в центре культуры «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии состоялся вечер «Творчество молодых женщин». Инициатором мероприятия был Союз армянских женщин Грузии «Шушаник» при поддержке центра культуры«Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии и Министерства спорта и по вопросам молодежи РА.На вечере присутствовали деятели литературы и искусства, выдающиеся личности общины, представители армянской общественности.
575666 357643204352498 1317901141 n
Вечер открыла председатель Союза армянских женщин Грузии «Шушаник» Сусанна Хачатурян, она ознакомила всех с целью мероприятия - представить молодых армянских женщин города Тбилиси, которые занимаются творческой деятельностью в сфере литературы и искусства.
Духовный смотритель и ответственный по вопросам молодежи центра культуры «Айартун» дьякон Геворг Антонян поведал аудитории о Празднике Благовещения. Его отмечают по христианскому календарю, и распоряжением Католикоса Всех Армян Гарегина II праздник Благовещения провозглашен Днем благословения материнства.
Председатель Союза армянских художников Грузии Меружан Шаумян поздравил присутствующих с замечательным Праздником Благовещения, и подчеркнул феномен известных художниц в сфере изобразительного искусства, он также представил молодых армянских художниц.
Затем, после небольшого вступления, успешно выступили многократно опубликованные, пишущие в прозе и в стихах молодые армянские писательницы Тбилиси, скрипачки, принявшие участие во многих конкурсах и фестивалях, исполнительницы танца и песни.
Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян в своем слове благословения поздравил занимающихся творчеством молодых женщин с Праздником Благовещения, и вдохновил с большой самоотверженностью продолжать творческую деятельность для достижения новых высот и развития армянской культуры.
Прекрасный весенний праздник завершился танцем «Цагикнер» («Цветы») в исполнении ансамбля «Джейран», действующего при центре культуры «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии. Всем женщинам были вручены цветы.