Ժամանակակից վրաց նկարիչների աշխատանքների ցուցահանդես Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում Տպել
Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում փետրվարի 23-ին բացվեց ժամանակակից վրաց նկարիչների աշխատանքների ցուցահանդեսը: Այն համատեղ կազմակերպել էին Վրաստանի հայ նկարիչների միությունը և Վրաստանի նկարիչների միությունը՝ «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի աջակցությամբ: Ցուցասրահում ներկայացվել էին վրաց գեղանկարչության ճանաչված նկարիչներ Ամիրան Կուպրավայի, Անգելինա Դամենիայի, Բրունո Վեփխվաձեի, Գիա Մարկոզաշվիլու, Գելա Փիլաուրու, Գուրամ Ցերցվաձեի, Գիա Ռևազիշվիլու, Թամար Սուլխանիշվիլու, Թեմուրի Դվալիշվիլու,
859414 338025196314299 2080008243 o
Մերաբ Գաբունիայի, Մալխազ Ռչեուլիշվիլու, Պաատա Կլդիաշվիլու, Ջովանի Վեփխվաձեի, Տատյանա Պապիսաշվիլու, Օմարի Կաճկաճիշվիլու շուրջ 4 տասնյակի հասնող կտավներ, որոնցից ամեն մեկը հարուստ երևակայությամբ, գունային ինքնատիպ համադրությամբ և կատարողական մեծ վարպետությամբ կերտված նկարչի մտքի և հուզաշխարհի արտահայտությունն էր: Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա էին Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Հովհաննես Մանուկյանը, Վրաստանի նախագահի խորհրդական Վան Բայբուրթյանը, Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Ռուսլան Պողոսյանը, Կովկասի մուսուլմանների շեյխ Ուլ Իսլամ Փաշազադեի ներկայացուցիչը Վրաստանում Ախունդ Ալի Ալիևը, Վրաստանի մշակույթի նախարարի խորհրդական Յուրի Մեչիտովը, վրացի և հայ ճանաչված նկարիչներ, արվեստասեր հասարակայնության ներկայացուցիչներ:
Բացելով ցուցահանդեսը՝ Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի համակարգող Լևոն Չիդիլյանը արժևորեց հայ-վրացական բարեկամությանը միտված համատեղ նման միջոցառումների կազմակերպումը:
Այնուհետև Վրաստանի հայ նկարիչների միության նախագահ Մերուժան Շահոււմյանը հանգամանալից ներկայացրեց ցուցահանդեսին մասնակցող վրաց նկարիչներին և ողջունեց հայ և վրաց ժողովուրդների հարուստ մշակույթը ցուցադրելու, մշակութային փոխհարաբերությունները զարգացնելու նպատակով հայ արվեստի տան գործունեությունը:
Ցուցահանդեսի բացումը ողջունեցին Վրաստանի նկարիչների միության նախագահ Գուրամ Ցերցվաձեն, բանաստեղծ-թարգմանիչ Գիվի Շահնազարը, նկարիչ Ջովանի Վեփխվաձեն: Բոլոր ելույթ ունեցողները խոսեցին համատեղ մշակութային միջոցառումներ անցկացնելու անհրաժեշտության մասին, հնչեց Հայաստանում վրաց նկարիչներին և Վրաստանում հայ նկարիչներին ցուցադրելու միջոցով հայ-վրացական դարավոր բարեկամության էլ ավելի զարգացմանը և խորացմանը օժանդակելու գաղափարը:
Օրհնության և գնահատանքի իր խոսքում Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը խոսեց Թբիլիսիի այն գեղարվեստական անկրկնելի կոլորիտի մասին, որը ներդաշնակվելով բնատուր տաղանդին, աշխարհին տվել է Նիկո Փիրոսմանի, Լադո Գուդիաշվիլի, Գևորգ Բաշինջաղյան, Ալեքսանդր Բաժբեուկ Մելիքով, Գայանե Խաչատրյան հանճարներին և ներկաներին հորդորեց իրենց ավանդն ունենալ հայվրացական բարեկամության ոսկե կամրջում:
Ժամանակակից վրաց նկարիչների աշխատանքների ցուցահանդեսը Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում կշարունակվի մինչև մարտի 7-ը:

23 февраля 2013 года, в зале имени «Галуста Гюльбенкяна» Центра Армянской Культуры «Айартун» Епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии открылась выставка работ современных грузинских художников. Ее совместно организовали Союз армянских художников Грузии и Союз художников Грузии при поддержке центра культуры «Айартун». На выставке были представлены почти 40 творческих работ известных грузинских художников, это были: Амиран Куправа, Ангелина Дамения, Бруно Вепхвадзе,
Гиа Маркозашвили, Гела Пилаури, Гурам Церцвадзе, Гиа Ревазишвии, Тамара Сулханишвили, Темур Двалишвили, Мераб Габуния, Малхаз Рчеулишвили, Паата Клдиашвили, Джованни Вепхвадзе, Татьяна Паписашвили, Омар Качкачишвили. Каждая из картин была отображением богатого воображения, уникального сочетания цветов, высокого мастерства, идей и внутреннего мира художника. На открытии выставки присутствовали Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в Грузии Ованес Манукян, советник президента Грузии Ван Байбуртян, депутат парламента Грузии Руслан Погосян, Руководитель представительства Управления мусульман Кавказа в Грузии, Ахунд Али Алиев, Советник министра культуры Грузии Юрий Мечитов, известные армянские и грузинские художники, представители общественности и поклонники искусства. Выставку открыл координатор центра культуры «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии Левон Чидилян и подчеркнул, что организация подобного рода мероприятий способствует большему укреплению армяно-грузинской дружбы. В своем выступлении председатель Союза армянских художников Грузии Меружан Шаумян обстоятельно представил принимающих участие в выставке грузинских художников, он приветствовал деятельность армянского дома культуры, направленную на развитие взаимоотношений в сфере культуры и представление богатой культуры армянского и грузинского народов. Открытие выставки приветствовали председатель Союза художников Грузии Гурам Церцвадзе, поэт и переводчик Гиви Шахназари, художник Джованни Вепхвадзе. Все выступающие говорили о необходимости проведения совместных культурных мероприятий, а также подчеркнули, что организация выставок грузинских художников в Армении и армянских художников в Грузии будет способствовать укреплению и развитию многовековой армяно-грузинской дружбы. Со словом благословения и оценки выступил глава Епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. Епископ говорил о том неповторимом художественном колорите города Тбилиси, который вместе с врожденным талантом смог породить таких гениальных художников, как Нико Пиросмани, Ладо Гудиашвили, Александр Бажбеук- Меликов, Гаянэ Хачатурян, а также призвал присутствующих внести свой вклад в укрепление золотого моста армяно-грузинской дружбы. Выставка работ современных грузинских художников в ценре культуры «Айартун» Епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии продлится до 7 марта. |