Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի «Ջեյրան» պարային համույթի մենահամերգը Երևանում Տպել
Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի «Ջեյրան» պարային համույթը (գեղարվեստական ղեկավար՝ Սվետլանա Երիցյան )՝ «Հայ Արտ Պրոդակշն» հայ-կանադական կազմակերպության նախաձեռնությամբ և ՀՀ Սփյուռքի նախարարության համաձայնությամբ, դեկտեմբերի 1-ին, ՀՀ ազգային պարարվեստի և պարագետների միության համերգային դահլիճում հանդես եկավ մենահամերգով: Անշուշտ, մենահամերգը միշտ էլ յուրատեսակ քննություն է, որի գնահատականը տալիս է հանդիսատեսը: Ուստի միանգամայն հասկանալի էր «Ջեյյրան» համույթի թե' պարողների, և թե' պարուսույցի հուզմունքը և պատասխանատու վերաբերմունքը մենահամերգին: Համույթի Երևանում կայացած առաջին մենահամերգին ներկա էր ՀՀ Սփյուռքի նախարարի տեղակալ Վահե Ջիլավյանը:
478174 297816620335157 2058295058 o
«Ջեյրան» համույթը այս կազմով գոյություն ունի ընդամենը մեկ ու կես տարի: Սակայն, այդ կարճատև ժամանակաընթացքում համույթը հաջողությամբ մասնակցել է ՀՀ Սփյուռքի և Մշակույթի նախարարությունների կազմակերպած «Իմ Հայաստան» փառատոնին, ելույթ ունեցել Վրաստանում անցկացված «Բրավո» ազգագրական պարերի փառատոնին և դարձել ոսկեմեդալակիր:
Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի »Ջեյրան» պարային համույթի 4-ից 15 տարեկան հասակի 23 պարողներ հանդիսատեսին ներկայացան «Կապույտ երազներ», «Պոպուրի», «Մենք ենք, մեր սարերը» ազգագրական-կոլորիտային-հայրենասիրական պարերի մեծավարպետ կատարումներով: Հանդիսատեսի ջերմ ընդունելությանն արժանացան մենակատարներ Ալլա Տոնոյանի «Ղարաբաղի եղնիկ», Դիանա Մովսիսյանի «Մախմուր աղջիկ» և Լիլի Հարությունյանի «Ճախրանք» պարերը:
Վրաստանում հայտնի պարուսույց, Վրաստանի Պատվո շքանշանակիր, ՀՀ սփյուռքի նախարարության շնորհակալագրով և «Կոմիտաս» մեդալով պարգևատրված Սվետլանա Երիցյանի՝ իր սաների հետ կատարած Սայաթ-Նովայի երգերով պարային կոմպոզիցիան հիացրեց հանդիսատեսին:
Առաջին մենահամերգը Մայր Հարենիքի մայրաքաղաքում «Ջեյրան» պարային համույթն ավարտեց Արա Գևորգյանի երաժշտությամբ «Օ, հայոց աշխարհ» պարային սյուիտով»:
Գնահատականը բարձր էր: ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ, պրոֆեսոր Կարեն Գևորգյանի ոգևորիչ և «Հայ Արտ Պրոդակշն» հայ-կանադական կազմակերպության տնօրեն Արսեն Ավետիսյանի շնորհավորանքի և գնահատանքի ջերմ խոսքերից հետո Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի «Ջեյրան» պարային համույթը՝ Սփյուռքում հայ պարարվեստի պահպանման և տարածման գործում ունեցած զգալի ավանդի համար պարգևատրվեց հատուկ պատվոգրով:

Сольный концерт танцевального ансамбля «Джейран» в Ереване Печать
1 декабря 2012 года танцевальный ансамбль «Джейран»( хореограф Светлана Ерицян), действующий при центре культуры «Айартун» епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии, по инициативе армяно-канадской организации «Hay Art Production» и с согласия Министерства диаспоры РА предстал перед зрителем с сольным концертом в зале Союза национального танцевального искусства и хореографов Республики Армения.
478174 297816620335157 2058295058 o
. Конечно, сольный концерт –это всегда своего рода экзамен, оценку которому дает зритель.   Поэтому совершенно естественны волнение хореографа и танцоров ансамбля «Джейран» и их ответственное отношение к сольному выступлению.
На первом сольном концерте ансамбля в Ереване присутствовал заместитель министра диаспоры Армении Ваге Джилавян. Ансамбль «Джейран» с таким составом действует полтора года. Однако, за такой короткий срок ансамбль успешно участвовал во Всеармянском фестивале «Моя Армения», инициированном Министерством диаспоры и Министерством культуры Армении, а также принял участие и стал золотым медалистом в фестивале народных танцев «Браво», прошедшем в Грузии.
23 танцора возраста 4 -15 лет танцевального ансамбля «Джейран», действующего при центре культуры «Айартун» Армянской епархии Грузии, мастерски предстали перед зрителем с народно-патриотеческими красочными выступлениями. Особенно тепло встретила аудитория сольные танцы в исполнении Аллы Тоноян, Дианы Мовсесян и Лили Арутюнян.
Руководитель танцевального коллектива «Джейран», кавалер ордена чести Грузии, награжденная благодарственной грамотой и медалью «Комитас» от лица Министерства диаспоры Армении - Светлана Ерицян вместе со своими учениками под композицию из песен Саят-Нова восхитила зрителей своим выступлением. Ансамбль завершил свой первый сольный концерт номером под музыку Ара Геворкяна.
Зритель высоко оценил творчество ансамбля. Заслуженный работник культуры РА Профессор Карен Геворкян и директор армяно-канадской организации «Hay Art Production» Арсен Аветисян наградили танцевальный ансамбль «Джейран», действующий при центре культуры «Айартун» Армянской епархии Грузии, дипломом Ассоциации национального танца и специалистов по танцам Армении за значительный вклад в развитие и распространение национального танцевального искусства.