| Արցախի երիտասարդական պատվիրակությունը հյուրընկալվեց «Հայարտուն» կենտրոնում |
Ընթացիկ տարվա նոյեմբերի 23-ից 26-ը Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնում հյուրընկալվեց Արցախի երիտասարդական ֆորումի պատվիրակությունը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մշակույթի և երիտասարդության հարցերով փոխնախարար Գայանե Գրիգորյանի գլխավորությամբ: Արցախի երիտասարդական ֆորումի թվով 16 ակտիվ մասնակիցներ, ովքեր ներկայացնում էին Արցախի տարբեր շրջանները, «Միասնության մեջ է մեր ուժը» ծրագրի շրջանակներում ժամանել էին Վրաստան՝ «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի երիտասարդական թևի հետ կապեր հաստատելու, համատեղ ծրագրեր իրականացնելու, Վրաստանի տեսարժան վայրերին ծանոթանալու նպատակով:
Արցախցի հյուրերի այցը Վրաստանում մեկնարկեց Ջավախք ուղևորությամբ: «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի համակարգող Լևոն Չիդիլյանի նախաձեռնությամբ ծանոթությունը Ջավախք երկրամասի հետ սկսվեց հայ մեծ քնարեգու Վահան Տերյանի ծննդավայր Գանձայից, որտեղ հյուրերը եղան Տերյանի տուն թանգարանում, աղոթք բարձրացրին Գանձայի Սուրբ Կարապետ, Նինոծմինդայի Սուրբ Սարգիս, Ախալքալաքի Սուրբ Խաչ եկեղեցիներում, ստանալով հոգևոր հովիվներ Տեր Արմաշ քահանա Պողոսյանի և Տեր Տաթև քահանա Մարուքյանի օրհնությունը: Հյուրերը հիացան Փարվանա լճի գեղեցկությամբ: Իսկ Ախալքալաքի երիտասարդական կենտրոնում կայացած հանդիպումը դարձավ փոխադարձ ծանոթության, ծրագրերի կանխագծման, փորձի փոխանակման հնարավորություն: Ջավախքում արցախցի հյուրերին ջերմորեն ընդունեցին Ախալքալաքում՝ Արամ Սանոսյանի, Ծալկայի շրջանի Ղուշչի գյուղում՝ Սամվել Խումարյանի ընտանիքները: Հետաքրիր և հագեցած էր օրը նաև Թբիլիսիում: Պատվիրակության անդամները իրենց խոնարհումը բերեցին Թբիլիսիի Խոջիվանքի հայոց պանթեոնում հուղարկավորված մեծերի շիրիմներին:Այնուհետև «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում կայացավ «Հայարտուն» կենտրոնի երիտասարդական թևի անդամների և արցախցի հյուրերի հանդիպումը: Փոխնախարար Գայանե Գրիգորյանը հավաքվածներին ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մշակույթի և երիտասարդության հարցերով նախարարության աշխատանքները, արժեվորելով երիտասարդության համար տարվող ծրագրերը: Խոսվեց երիտասարդական ֆորումի մասին, որի շրջանակներում իրականացվեց Արցախի երիտասարդության պատվիրակության այս այցը Վրաստան: Այնուհետև Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Քաշաթաղի շրջանի «Հայեր« ակումբի նախագահ Համբարձում Արզանյանը կազմակերպեց հայկական ազգային-ավանդական խաղերի մրցույթ, որին սիրով ներգրավվեցին Վրաստանի և Արցախի երիտասարդները: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության երիտասարդական պատվիրակության հետ հանդիպմանը Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, հետաքրքրվեց այն ապագա ծրագրերով, որ կանխագծել են համատեղ իրականացնել «Հայարտուն» կենտրոնի երիտասարդական թևը և Արցախի երիտասարդական ֆորումը: Հյուրընկալության վերջին օրը ղարաբաղցի երիտասարդները դիտեցին Հավլաբարում գտնվող Դավթյան ընտանիքի տիկնիկների խաղը և հիացան երեկոյան Թբիլիսիի գեղեցկությամբ: Բաժանումը հուզումնալից էր, կրկին հանդիպելու , այս անգամ արդեն Արցախում, երկուստեք որոշմամբ: |

| Делегация молодежи Арцаха посетила центр культуры «Айартун» |
С 23 по 26 ноября 2012 года центр культуры «Айартун» при Армянской епархии Грузии принял форум делегации молодежи Арцаха под руководством заместителя министра культуры и по делам молодежи Нагорно-Карабахской Республики Гаяне Григорян.16 активных участников форума молодежи Арцаха, которые представляли различные регионы Арцаха, в рамках программы «Наша сила в единстве» прибыли в Грузию, чтобы установить связь и осуществить совместные проекты с молодежным крылом центра культуры «Айартун», а также хотели ознакомиться с достопримечательностями Грузии.
Визит молодежи из Арцаха в Грузию начался с поездки в Джавахк. По инициативе Левона Чидиляна, координатора центра культуры «Айартун», ознакомление с регионом началось в селе Гандза, где родился выдающийся армянский поэт Ваан Терьян. Гости побывали в доме-музее поэта. Гости из Арцаха вознесли молитву в храме Сурб Карапет в селе Гандза, храме Сурб Саргис Ниноцминдского района, в церкви Сурб Хач города Ахалкалаки, и получили благословение духовных пастырей священников Тер Армаша Погосяна и Тер Татева Марукяна. Гостей впечатлила красота озера Паравани. В молодежном центре города Ахалкалаки состоялась встреча, которая дала возможность ребятам познакомиться, обменяться опытом и обсудить всевозможные программы. Семья Арама Манукяна в городе Ахалкалаки и семья Самвела Хумаряна в Цалке оказали радушный прием делегации из Арцаха. Не менее познавательно и интересно прошел день в Тбилиси. Члены делегации посетили Армянский пантеон в Ходживанке. Позже в зале имени «Галуста Гюльбенкяна» прошла встреча гостей из Арцаха с молодежным крылом центра культуры «Айартун». Заместитель министра культуры и по делам молодежи Нагорно-Карабахской Республики Гаяне Григорян рассказала собравшимся о работе министерства, в частности дала оценку деятельности молодежных программ. Президент клуба «Армяне» Кашатагского района Нагорно-Карабахской Республики Амбарцум Арзанян организовал конкурс армянских, национальных, традиционных игр, в котором приняли участие молодежь из Грузии и Арцаха. Во время встречи с делегацией глава епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии, Его Преосвященство епископ Вазген Мирзаханян задал вопросы касательно совместных программ молодежного форума Арцаха и молодежного крыла центра культуры «Айартун» в будущем. В последний день пребывания в Грузии молодежь посмотрела кукольное представление в доме Давтянов и насладилась видом вечернего Тбилиси. Расставание было трепетным, приняли обоюдное решение встретиться вновь, но уже в Арцахе.