Հանդիպում հայ-վրացական կինոնկարի ստեղծագործական կոլեկտիվի հետ Տպել
Հայ-վրացական համատեղ ֆիլմը, որի հայերեն տարբերակը կոչվում է «Հոբելյանական հաճախորդ», իսկ վրացերենը՝ «100 000 վայկրյան», սեպտեմբերի 6-ից կ ցուցադրվի Թբիլիսիի կինոթատրոններում: Իսկ նախորդ օրը, սեպտեմբերի 5-ին, Վրաստանի միասնական ազգային շարժումից մայրաքաղաքի Իսանի շրջանի մեծամասնական պատգամավորի թեկնածու Գիորգի Վաշաձեի աջակցությամբ, Հայ Առաքելական Ուղղափառ Սուրբ Եկեղեցու Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում կայացավ ֆիլմի ստեղծագործական կոլեկտիվի հանդիպումը թբիլիսահայ հասարակայնության ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպմանը ներկա էին պատգամավորության թեկնածու Գիորգի Վաշաձեն, նրա ընտրական շտաբի ղեկավար Խվիչա Սանաիան, գրող-թարմանիչ Գիվի Շահնազարը, Վրաստանի նախագահի խորհրդական,
«Վրաստան թերթի խմբագիր Վան Բայբուրթյանը, Վրաստանի հայերի միության նախագահ Հենրիխ Մուրադյանը, Թբիլիսիի Պետրոս Ադամյանի անվան հայպետդրամայի թատրոնի դերասաններ, վիրահայ հասարակայնության ներկայացուցիչներ:
Ներկաները ջերմ ծափահարություններով դիմավորեցին ֆիլմի ռեժիսոր Արա Երջանկյանին, գլխավոր դերակատարներ Լուիզա Ներսիսյանին և Դավիթ Քացարավային:
Ողջունելով հյուրերին և ներկա հասարակայնությանը, Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի աշխատակազմի ղեկավար և համակարգող Լևոն Չիդիլյանը ներկայացրեց կենտրոնի գործունեության նպատակը և բնագավառները:
Խոսելով Վրաստանի զարգացման և առաջընթացի գործում երկրի հայազգի քաղաքացիների ունեցած ներդրման մասին, պատգամավորության թեկնածու Գիորգի Վաշաձեն կարևորեց այն դերն ու նշանակությունը, որ կատարում է մշակույթը երկու դրկից ժողովուրդների բարեկամության զարգացման և խորացման գործում: Նա առանձնահատուկ ընդգծեց մայրաքաղաքի  հայահոծ   Հավլաբար թաղամասը, որտեղ հանձինս հայ եկեղեցու մշակույթի կենտրոնի և Պետրոս Ադամյանի անվան թատրոնի ծավալած գործունեության իրականացվում են հայ-վրացական համատեղ մշակոււթային ծրագրեր, կյանքի կոչվում նորանոր նախագծեր:
Երևանից ժամանած հյուրերը, ֆիլմի հերոսները ջերմությամբ պատմեցին ֆիլմի նկարահանման աշխատանքների, ռեժիսորի մեծավարպետության և դերակատարների անզուգական խաղի մասին:
Բոլոր բանագնացները կարևորեցին հայ-վրացական բարի դրացիական հարաբերությունները կինոֆիլմերի միջոցով լայն հասարակայնությանը ներկայացնելու, նման նախագծերը շարունակական դարձնելու անհրաժեշտությունը:

Встреча с творческим коллективом армяно-грузинского фильма Печать
С 6-го сентября в кинотеатрах г. Тбилиси пройдет показ совместно армяно-гузинского фильма “Юбилейный клиент” (армянский вариант), “100 000 секунд” (грузинский вариант).
А в предыдущий день, 5-го сентября, при поддержке мажоритарного кандидата в депутаты Парламента Грузии от правящей партии ЕНД из избирательного округа Исани - Георгия Вашадзе, в зале им. Галуста Гюльбенкяна Культурного центра “Айартун” при епархии ААПСЦ Грузии,
состоялась встреча творческого коллектива фильма с представителями армянской общественности г. Тбилиси. На встрече присутствовали Георгий Вашадзе, руководитель его избирательного штаба Хвича Санаиа, поэт-переводчик Гиви Шахназар, советник президента Грузии, редактор газеты “Врастан” Ван Байбуртян, председатель Союза Армян Грузии Генрих Мурадян, актеры Тбилисского государственного армянского драматического театра имени П. Адамяна, а также представители армянской общественности. Присутствующие с овациями встретили режиссера фильма Ара Ернджакян и исполнителей главных ролей Луизу Нерсисян и Давида Кацарава. Приветствуя гостей и общественность, координатор центра “Айартун” Левон Чидилян представил цель и сферу деятельности центра. Георгий Вашадзе высоко оценил вклад и роль армянской общественности в деле развития Грузии, особенно подчеркнул роль культуры в деле сближения и углубления связей между двумя народами. Отметил также деятельность армянонаселенного района Авлабар г. Тбилиси, где в лице культурного центра “Айартун’ при епархии ААПСЦ Грузии и театра им. Петроса Адамяна, осуществляются совместно армяно-грузинские культурные программы и новые проекты. Прибывшие из Еревана гости, герои фильма рассказали, как проходили съемки фильма и ответили на все интересующие вопросы.