Վրաստանում մեկնարկեց նոր ուսումնական տարին Տպել
A12018 թվականի սեպտեմբերի 17-ին Վրաստանի բոլոր տիպի ուսումնական հաստատություններում մեկնարկեց նոր՝ 2018-19 ուսումնական տարին: Ուսումնառության սկիզբն ազդարարող դպրոցական զանգը հանդիսավոր պայմաններում հնչեց նաև Թբիլիսիի և Վրաստանի տարածաշրջանների հայկական դպրոցներում: Վրաստանում ներկայումս գործում է 117-ից ավելի հայերեն ուսուցմամբ կրթօջախ, որտեղ41895212 1872363419547128 3010389642018029568 n սովորում է շուրջ 13 հազար  աշակերտ:
Քաղաքամայր Թբիլիսիում հայ դպրոցականների առջև դռները բացեցին հայոց դպրոցի կարգավիճակով թիվ 104 դպրոցը, հայկական բաժիններով թիվ 103 և թիվ 132 դպրոցները:
Նոր ուսումնական տարվա մեկնարկի հանդիսությունը բացեց թիվ 103 վրաց-հայկական դպրոցի տնօրեն Արչիլ Չխաիձեն: Դպրոցականներին շնորհավորանքի և բարեմաղթանքի խոսք ասացին  Վրաստանի խորհրդարանի անկախ պատգամավոր Դավիթ Ճիճինաձեն, Վիրահայոց թեմի Հավլաբարի Սբ. Էջմիածին եկեղեցու հոգևոր հովիվ արժ. Տեր Սամվել քահանա Թորոսյանը, Վրաստանի Կրթության և գիտության նախարարության ազգային ծրագրերի համակարգող Կարինե Մանուկյանը:
41971878 1872640662852737 1834855697238458368 oՈւսումնական տարվա բացման հանդիսությունից հետո դպրոցին իր խոստացած նվերը փոխանցեց Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռուբեն Սադոյանը: Այնուհետև Թեմի կրթության  բաժնի տնօրեն և «Հայարտուն» կենտրոնի ղեկավար Եվգենյա Մարկոսյանը և արժանապատիվ Տեր Սամվել քահանան առաջինդասարանցիներին նվիրեցին Այբբենարաններ և Ընթերցարաններ:
Նոր ուսումնական տարվա մեկնարկի կապակցությամբ Թբիլիսիի թիվ 104 դպրոց էին եկել հասարակական կազմակերպությունների ղեկավարներ ու ներկայացուցիչներ, դպրոցի նախկին ուսուցիչներ ու շրջանավարտներ:
Սպիտակ վերնաշապիկներով զուգված գեղեցիկ ծաղկեփնջերով աղջիկներն ու տղաներն իրենց ուսուցիչների հետ հանդիսավորապես շարվել էին դպրոցի մարզադաշտում, իսկ բակում հավաքվել էին ծնողներ, տատիկներ ու պապիկներ, հյուրեր:
Դպրոցի տնօրեն Իրինա Ժամկոչյանը շնորհավորեց բոլորին նոր ուսումնական տարվա առիթով, նշեց որ տարին լինելու է հետաքրքիր, հագեցած բազում նոր ծրագրերով և մտահղացումներով, որոնք իրականացվելու են աշակերտների,ուսուցիչների, ծնողների ընդհանուր ուժերով:
Շնորհավորանքի խոսքով ներկաներին դիմեց Վիրահայոց թեմի Սբ. Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցու 42044580 1872641116186025 8192489743041167360 oհոգևոր հովիվ արժ. Տեր Մանուկ քհն. Զեյնալյանը: Վերջինս փոխանցեց Թեմակալ առաջնորդ Գրշ. Տեր Վազգեն եպս. Միրզախանյանի օրհնությունը և շնորհավորանքները և  ոգեկոչեց դպրոցականներին՝ լավ սովորել, եռանդով հաղթահարել ուսման դժվարությունները, քանզի միայն կրթությունն է լավ ապագայի գրավականը: Այնուհետև իրենց դասվարների հետ գեղեցիկ զարդարված դասասենյակ տեղափոխվեցին առաջինդասարանցիները, ովքեր  սերտելու են մայրենին, ստանալու են հայեցի կրթություն:
Տեր Մանուկ քհն. Երեխաներին բաժանեց Վիրահայոց թեմի նվերները՝ Այբբենարանն ու ընթերցարանները:
Նոր ուսումնական տարին կազմ ու պատրաստ սկսեցին  Սամցխե Ջավախքի, Քվեմի Քարթլիի տարածաշրջանների  շրջանների և գյուղերի, ինչպես նաև Աջարիայի բոլոր տիպի հայկական կրթօջախները:

В Грузии начался учебный год Печать
A117 сентября 2018 года, во всех учебных заведениях Грузии начался новый 2018-2019 учебный год. О начале учебного года, в торжественной обстановке, школьный звонок возвестил и прозвенел также в армянских школах г. Тбилиси и других армянонаселенных регионов Грузии. В настоящее время в Грузии насчитывается более 117 школ с изучением армянского языка, в которых обучается около 13 тысяч учеников.
В столице Грузии, в г. Тбилиси, свои двери со статусом армянской школы перед школьниками открыла №104 публичная школа и №103 и №132 школы с армянским сектором.41895212 1872363419547128 3010389642018029568 n
Начало учебного года торжественно открыл директор №103 грузино-армянской школы, Арчил Чхаидзе. Школьников поздравили и пожелали теплые и добрые слова независимый депутат парламента Грузии Давид Чичинадзе, духовный пастырь церкви Сурб Эчмиадзин на Авлабаре Епархии ААЦ в Грузии, достопочтенный отец Самвел Торосян, координатор национальных программ Министерства образования и науки Карине Манукян. После завершения торжественного открытия нового учебного года, свой обещанный подарок передал школе Чрезвычайный и уполномоченный посол Республики Армения в Грузии, Рубен Садоян.
41971878 1872640662852737 1834855697238458368 oЗатем, руководитель центра «Айартун» и директор отдела образования Епархии ААЦ в Грузии Евгения Маркосян и достопочтенный отец Самвел Торосян подарили первоклассникам «Азбуку» и книги по чтению.
В связи с началом учебного года, №104 армянскую школу посетили руководители и представители общественных организаций, бывшие ученики и педагоги этой школы.
В белых сорочках, с красивыми и разноцветными букетами и воздушными шарами, девочки и мальчики со своими педагогами торжественно стояли на спортивной площадке школы, а со двора за ними наблюдали их родители, бабушки и дедушки, и другие гости.
Директор школы Ирина Жамкочян поздравила всех с новым учебным годом и отметила, что год будет насыщенным и интересным разными программами и идеями, которые будут осуществляться силами педагогов, воспитанников школы и их родителей.42044580 1872641116186025 8192489743041167360 o
С поздравительным словом выступил духовный пастырь кафедральной церкви Сурб Геворг Епархии ААЦ в Грузии, достопочтенный отец Манук Зейналян, который передал благословение и слова поздравления Главы Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, и обратился ко всем школьникам с наставлением учиться хорошо, усердно преодолевать трудности в учебе, так как только образование является залогом хорошего будущего.
После всех пожеланий и поздравлений, первоклассники со своими преподавателями вошли в празднично оформленный класс, где они будут получать знания по родному языку, и будут воспитываться с армянским духом. Достопочтенный отец Манук Зейналян раздал первоклассникам «Азбуку» и книги по чтению.
Новый учебный год с большим рвением встретили также армянские школы в регионах и селах Самцхе-Джавахети, Квемо Картли и Аджарии.