Վիրահայոց թեմի կենտրոններում մեկնարկեց նոր ուսումնական տարին Տպել
A12018 թվականի սեպտեմբերի 11-ին, Վիրահայոց թեմի կրթա-մշակութային, երիտասարդական և գիտական կենտրոններում մեկնարկեց 2018-19 ուսումնական տարին:  Վաղ առավոտյան կենտրոնների դռները բացվեցին և  ուրախ տրամադրությամբ, մանկական ծիծաղով լցվեցին Թբիլիսիի «Հայարտուն» կենտրոնի  Սուրբ Մովսես Խորենացի, Բաթումի Ալեքսանդր Մանթաշյանց կենտրոնի Սբ. Գրիգոր 1Լուսավորիչ նախակրթարանները, իսկ Ախալքալաքի շրջանի Արակովայի Խրիմյան հայրիկ կենտրոնում նույնանուն նախակրթարանն իր սաներին կընդունի սեպտեմբերի 15-ից:
Մինչև փուչիկներով ու խաղալիքներով զարդարված սենյակներ անցնելը, գեղեցիկ հագուստով և երփներանգ ծաղկեփնջերով հայ մանուկներն իրենց ծնողների հետ Հավլաբարի Սբ.Էջմիածին եկեղեցում մասնակցեցին Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի հանդիսապետությամբ և հոգևոր ծառայողների մասնակցությամբ ընթացող  առավոտյան ժամերգությանը:
Հավարտ ժամերգության Թեմակալ առաջնորդը իր օրհնության խոսքում  շնորհավորեց ուսումնական տարվա մեկնարկի կապակցությամբ, 3կարևորեց սաների՝ ամեն օր Տիրոջ օրհնության ու հոգևոր դասի աղոթակիրը լինելու, հայեցի դաստիարակություն ստանալու և հայոց դպրոցում սովորելու առավելությունները, ներկայացրեց ընթացիկ տարվա նորույթները և  բարեմաղթեց երեխաներին, նրանց ծնողներին և ուսուցիչներին՝ առողջություն, հետաքրքիր ու հաջողակ օրեր:
Այնուհետև փոքրիկները տեղափոխվեցին5 «Հայարտուն» կենտրոն: Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում երեխաներին և նրանց ծնողներին շնորհավորեց կենտրոնի նորանշանակ ղեկավար Եվգենյա Մարկոսյանը: Նա նշեց, որ նախակրթարանի գործունեության նպատակը՝ Վրաստանում ապրող հայ մանուկին  հայեցի դաստիարակություն տալը և մայրենի լեզվով դպրոց ուղղորդելն է, ներկայացրեց երեխաների դաստիարակության ուղղությունները:
Լավ նախապատրաստված և բարձր տրամադրությամբ սկսվեց նոր ուսումնական տարին նաև Բաթումի Սբ.Գրիգոր Լուսավորիչ նախակրթարանում: Գեղեցիկ զարդարված սենյակներում փոքրիկներին դիմավորեցին ուսուցիչները: Աջարիայի, Գուրիայի, Իմերեթիի հայության և Բաթումիի Սբ.Փրկիչ եկեղեցու հոգևոր հովիվ արժ. Տեր Արարատ քահանա Գումբալյանը փոխանցեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդի շնորհավորանքը և հայրական օրհնությունը: Հոգևոր հայրը բարեմաղթեց սաներին և ուսուցչական կազմին աշխատանքային 6հաջողություններ:
Ներկաներին շնորհավորանքի խոսքով դիմեց Ալ. Մանթաշյանց կենտրոնի տնօրեն Սոնա Հովհաննիսյանը: Վերջինս նշեց, որ անցյալ տարիների համեմատությամբ, զգալիորեն ավելացել է նախակրթարան ընդունվողների թիվը, ինչը վկայում է Բաթումիի հայության կողմից օր-օրի դրսևորվող ազգասիրության և հայրենասիրության զարթոնքի մասին: 7Կենտրոնի տնօրենը ուսուցչական կազմին մաղթեց աշխատանքային նոր ուժ ու եռանդ աշխատանքները բարձր մակարդակով  իրականացնելու համար:
Վիրահայոց թեմի այս նախակրթարանները կազմ ու պատրաստ՝ հստակ դասացուցակով, համալրված ուսուցչական կազմով ձեռնամուխ եղան իրենց  աշխատանքներին: Այստեղ երեխաները ստանում են ճանաչողական-ուսուցողական պատրաստություն, ընդհանուր 8գիտելիքներ հոգևոր դաստիարակությունից, սովորում են նախնական թվաբանություն, տառաճանաչություն, հայերեն, վրացերեն, անգլերեն, նաև երգ-պար, նկարչություն, կատարում ձեռքի տարբեր աշխատանքներ: Նախակրթարաններում օրը սկսվում է  9-ն անց 30 րոպեից և ավարտվում 16-ն անց 30-րոպեին:
Հավելենք, որ սեպտեմբերի 11-ից աշխատանքները սկսվեցին բոլոր կենտրոնների  ստեղծագործական խմբերում: Նախակրթարան և կենտրոնների տարբեր խմբեր ընդունելությունը շարունակվում է մինչև սեպտեմբերի վերջը:

В центрах Епархии ААЦ в Грузии начался новый учебный год Печать
A111 сентября 2018 года, в культурно-образовательных, молодежных и научных центрах Епархии ААЦ в Грузии начался новый 2018-2019 учебный год. 1
Утром рано открылись двери центров и веселым детским смехом наполнились подготовительные школы «Сурб Мовсес Хоренаци» и «Сурб Григор Лусаворич», действующие при центре «Айартун» г. Тбилиси  и при центре им. Ал. Манташева  г. Батуми, а в центре «Хримян Айрик» села Арагова Ахалкалакского района одноименная подготовительная школа откроет свои двери для воспитанников 15 сентября.
Перед тем как войти в празднично украшенный воздушными шарами и игрушками детский сад, нарядно одетые воспитанники и их родители приняли участие в утреннем богослужении в церкви Сурб Эчмиадзин на Авлабаре. Службу вел Глава 3Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян при участии духовных отцов и дьяконов. В завершении службы, Предводитель Епархии в своем слове благословил и поздравил всех с началом учебного года, и отметил насколько важно каждый день 5слышать воспитанникам благословение Всевышнего и духовных отцов, а также отметил преимущество в получении армянского воспитания и образования в армянской школе. Затем Глава Епархии ААЦ в Грузии представил новшества текущего учебного года и пожелал всем детям, их родителям и педагогам здоровья, интересных и успешных дней.
После этого дети посетили центр «Айартун». В зале имени Галуста Гюлбенкяна детей и их родителей встретила и поздравила новоизбранная руководительница центра «Айартун», Евгения Маркосян. Она в своем слове отметила, что цель деятельности подготовительной школы дать армянским детям, живущим в Грузии, армянское воспитание и дальнейшее направление в 6школу, где обучают родному языку. Руководитель центра представила направления воспитания детей.
Хорошо подготовились и с высоким настроем начали новый учебный год также в подготовительной школе 7Сурб Григора Лусаворича в г. Батуми. В торжественно украшенных комнатах детей встретили воспитатели. Духовный пастырь армян в Аджарии, Гурии, Имерети и церкви Сурб Пркич г. Батуми, достопочтенный отец Арарат Гумбалян, передал отцовское благословение и поздравления Главы Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна. Духовный отец пожелал всем воспитанникам и педагогическому коллективу трудовых успехов. Присутствующих в зале поздравила директор центра им. Ал. Манташева, Сона Ованнисян. Она отметила, что по сравнению с предыдущими 8годами, заметно увеличилось число детей, поступающих в подготовительную группу, что свидетельствует о возрождении патриотизма и любви батумских армян к своей нации. Директор центра пожелала коллективу учителей трудовых успехов, и с новыми силами и усердием провести новый учебный год на высшем уровне.
Подготовительные группы Епархии ААЦ в Грузии с новым расписанием уроков, сформированным коллективом учителей начали новый учебный год. Здесь воспитанники подготовительных школ получают познавательные знания и подготовку, учатся писать и читать на армянском и английском языках, их обучают математике, а также песням, танцам, рисованию и лепке. В подготовительной школе день начинается в 09:30 утра и заканчивается в 16:30.
Следует отметить, что с 11 сентября также началась активная работа во всех творческих группах центров. В подготовительную школу и разные группы центров прием детей продолжается до конца сентября.