Երեխաների պաշտպանության օրը Վիրահայոց թեմի եկեղեցիներում Տպել
1Հունիսի մեկը երեխաներին պաշտպանության միջազգային օրն է: Աշխարհի տարբեր երկրներում այն նշվում է գեղեցիկ, զվարճալի միջոցառումներով, փոքրիկներին պարգևելով մանկության  նորովի բերկրանք: 2
2018 թվականի հունիսի մեկը  հիրավի տոնական դարձավ նաև Վրաստանի մայրաքաղաքում և  տարբեր տարածաշրջաններում բնակվող հայ երեխաների համար: Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի օրհնությամբ և աջակցությամբ թեմի եկեղեցիներում  կազմակերպվեցին տարբեր միջոցառումներ երեխաների մոտ բարձր տրամադրություն ստեղծելու և ուրախ անակնկալներ  մատուցելու համար:
Տոնը մեկնարկեց Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու  բակում, Թեմի «Սուրբ Մովսես Խորենացի» նախակրթարանի սաների համար 3կազմակերպված տոնահանդեսով: Բնությունն էլ իր հերթին նպաստեց մանուկների տոնը գեղեցիկ նշելուն:Անձրևը դադարեց, եղանակը խաղաղվեց: Ուրախ երաժշտությունը, մանկական զվարճալի երգն ու պարը տրամադրել էին  բոլորին: 4
Երեխաներին ողջունեց և երջանիկ մանկություն մաղթեց Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի հոգևոր տեսուչ արժանապատիվ Տեր Մանուկ քահանա Զեյնալյանը, հորդորելով նրանց  լավ սովորել, լինել խելոք և խելացի և որպես անակնկալ հրավիրեց խաղվարներին: Զորրոյի և  Սպայդերմենի կերպարանափոխված խաղվարներ Հենրիխ Պետրոսյանը և Արամ Հարությունյանը  խաղ-մրցույթներին ներգրավեցին բոլոր մանուկներին: Առավել մեծահասակները, որ շուտով դպրոցական են դառնալու, ընդգրկվեցին ասֆալտի վրա  կավճով նկարի մրցույթին, իսկ ամենափոքրերի դեմքը սկսեց  նկարազարդել հարգելի  Եվգենյա Մարկոսյանը,  մեծ ուրախություն պարգևելով նրանց:
5Օրը տոնական  էր նաև Վիրահայոց թեմի Բաթումի «Ալեքսանդր Մանթաշյանց» կենտրոնում: Կենտրոնի տնօրեն Սոնա Հովհաննիսյանի և ուսուցիչների ջանքերով կազմակերպված ուրախ երգի, պարի, տարբեր խաղերի,  անակնկալների և նվերների  արդյունքում  կենտրոնի բոլոր սաների համար հունիսի մեկը դարձավ  6հագեցած և անմոռանալի:
Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը մեծ շուքով նշվեց նաև Ջավախքում:
Ամբողջ օրը Ախալքալաքի Սուրբ Խաչ եկեղեցու բակը տոնական էր։ Անկախ անձրևից ժամեր շարունակ կարելի էր եկեղեցու բակում տեսնել ժպտացող, երգող ու պարող, տարբեր խաղեր խաղացող երեխաների, որոնց օրը էլ ավելի գունեղ էին դարձնում գույնզգույն փուչիկները։ Միջոցառումն ուղեկցվում էր մանկական երգ ու պարով:
Դիլիսկա գյուղի Սուրբ Սարգիս կեղեցու բակում էին հավաքվել ոչ միայն երեխաները, այլ նաև մեծահասակները։ Այստեղ մեծ շուքով նշվեց երեխաների 7պաշտպանության միջազգային օրը։ Միջոցառումը սկսվեց Տերունական աղոթքով։ Դիլիսկայի և հարակից գյուղերի հոգևոր հովիվ Արժանապատիվ Տեր Տիգրան քահանա Մխիթարյանը երեխաների հետ միասին աղոթելուց հետո կատարեց մանուկների օրհնության կարգ։ Հավարտ արարողության՝ երեխաներին բաժանվեցին փուչիկներ ու գունավոր կավիճներ։ Միջոցառման ավարտին եկեղեցու խաչի քավոր 8Սերգեյ Նահատակյանը երեխաներին հյուրասիրեց գյուղում արդեն ավանդույթ դարձած հունիսմեկյան պաղպաղակով։ Տոնական միջոցառումն ուղեկցվում էր մանկական երգ ու պարով։
Օրը տոնական էր նաև Ախալքալաքի շրջանի Վաչիանի Սուրբ Սիոն եկեղեցու բակում:   Արժանապատիվ Տեր Տիգրան քահանա Մխիթարյանի կողմից կատարվեց մանուկների օրհնության կարգ, որից հետո երեխաները ընդգրկվեցին նկարչության մրցույթին: Ապա 9միջոցառումը տեղափոխվեց մշակույթի տան բակ, որտեղ երեխաներին ուրախացնելու էին եկել սիրված մուլտհերոսները։ Մշակույթի տան բակում ծագումով Վաչիան գյուղից, այժմ ռուսաստանաբնակ Սամվել Ազատյանի բարերարությամբ երեխաներին բաժանվեց քաղցրավենիք ու պաղպաղակ։ Երեխաներին շնորհավորելու էին եկել նաև Ախալքալաքի 10շրջանային ժողովի պատգամավորներն ու իշխանության այլ ներկայացուցիչներ։ Հյուրերի հետ երեխաները շուրջպար բռնեցին և ուրախ տրամադրություն փոխանցեցին նրանց։
Երեխաների պաշտպանության օրվան նվիրված միջոցառումները շարունակվում են: Կիրակի օրը զվարճալի կլինի Թբիլիսիի Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցու բակում, Ախալքալաքի շրջանի Դադեշ գյուղում և մյուս հայաբնակ վայրերում:

День защиты детей в церквях Епархии ААЦ в Грузии Печать
1Первое июня – международный день защиты детей. В разных странах мира его отмечают красиво, 2с развлекательными программами, что приносит детям новые детские радости.
Первое июня 2018 года был действительно праздничным днем для детей-армян, живущих в столице Грузии и разных регионах страны. При поддержке и с благословения Предводителя Епархии Армянской Апостольской Церкви, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, в церквях Епархии были организованы разные мероприятия, для того чтобы порадовать детей и преподнести им веселые сюрпризы.
Мероприятие началось во дворе церкви «Сурб Эчмиадзин» с праздника, организованного воспитанниками детского сада им. «Сурб 3Мовсеса Хоренаци». Со своей стороны природа тоже поспособствовала 4празднованию международного дня защиты детей, порадовав хорошей погодой. Веселая музыка и детские песни и танцы создали всем высокое настроение.
Детей поздравил с праздником и пожелал счастливого детства духовный смотритель центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии, достопочтенный отец Манук Зейналян. Он призвал детей хорошо учиться, быть умными . и  пригласил ведущих игры – Зоро и Спайдермена, Генриха Петросяна и Арама Арутюняна, которые подключили к играм-конкурсам всех детей. Дети сравнительно старшего возраста, которые скоро должны пойти в школу, подключились к конкурсу рисования мелками на асфальте, а самым маленьким уважаемая Евгения Маркосян расписывала личика, тем самым доставляя детям большую радость.
5День был праздничным также в центре имени Александра Манташева г. Батуми Епархии ААЦ в Грузии. Усердиями директора центра Соны Ованисян и учителей, были организованы разные игры с веселыми песнями и танцами, 6благодаря подготовленным сюрпризам для всех воспитанников центра первое июня стал всеобъемлющим веселым и праздничным днем.
Международный день защиты детей весело отметили и в Джавахети.
Весь день во дворе церкви «Сурб Хач» г. Ахалкалаки царило праздничное настроение. Несмотря на дождь, во дворе церкви можно было наблюдать веселые лица детей, поющих и танцующих, которые играли в игры, а разноцветные воздушные шарики добавили этому дню еще более праздничное настроение. Во время мероприятия исполнялись детские песни и танцы.
В церкви «Сурб Саргис» с. Дилиска собрались не только дети, но и взрослые. Здесь празднично отметили международный день защиты детей. Мероприятие 7начали с молитвы «Отче наш». Духовный пастырь с. Дилиска и прилегающих деревень, достопочтенный о. Тигран Мхитарян, помолился вместе с детьми, провел обряд благословения детей. В конце церемонии детям раздали воздушные шары и разноцветные мелки, а после, крестный отец церкви, Сергей Нахатакян, угощал детей первоиюньским мороженным, что уже стало традицией в селе. Исполнялись веселые детские песни и танцы.10
Праздничным был день и в церкви «Сурб Сион» с. Вачиани Ахалкалакского района, где мероприятие проходило во дворе церкви. Достопочтенный отец Тигран Мхитарян провел обряд благословения детей, после чего дети приняли участие в конкурсе рисования. Затем мероприятие перенеслось во двор культурного центра, где детей развлекали герои мультфильмов. Во дворе культурного центра, ныне живущий в России, но родившийся в с. Вачиани Самвел Азатян, раздал в виде пожертвования сладости и мороженное. Поздравить детей пришли также депутаты городской администрации г. Ахалкалаки, разные должностные лица. Дети танцевали вместе с гостями, и передали им свое веселое настроение.
Мероприятия, посвященные международному дню защиты детей, продолжаются. Воскресный день будет праздничным и веселым во дворе кафедральной церкви «Сурб Геворг» г. Тбилиси, в с. Дадеши Ахалкалакского района, и в других армянонаселенных пунктах.