Գաթայի փառատոն Բաթումի Սուրբ Փրկիչ եկեղեցու բակում Տպել
A12018 թվականի մարտի 18-ին մարդաշատ էր Բաթումիի Սուրբ Փրկիչ եկեղեցին և հարակից տարածքը: Բաթումահայերը հավաքվել էին եկեղեցում, որտեղ Աջարիայի, Գուրիայի, Իմերեթիի և Բաթումիի հայության հոգևոր հովիվ արժանապատիվ Տեր Արարատ քահանա Գումբալյանը մատուցում էր Սրբալույս Պատարագ, իսկ բակում Եկեղեցասեր տիկնանց միության անդամները Վիրահայոց թեմի Ալեքսանդր Մանթաշյանց կենտրոնի տնօրեն Սոնա Հովհաննիսյանի գլխավորությամբ, պատրաստվում էին Գաթայի փառատոնին: Բաթումահայերը գաթայի տարբեր տեսակներով եկել էին մասնակցելու միջոցառմանը, 28701071հետամուտ լինելով Եկեղեցական տոները ազգային խոհանոցի նմուշներով ժողովրդականացնելու Վիրահայոց թեմում ավանդույթի ուժ ստացած սովորությանը:
Հայկական ազգային ոճով զարդարված սեղաններին շարվեցին 50-ից ավելի սկուտեղների և զամբյուղների մեջ դասավորված գաթայի տեսակները՝ քաղցր և աղի, կլոր և հատովի, զիգզագաձև և ուղիղ կտրվածքով, խորիզով և ընկուզեղենով, բոլորն էլ պասոց:
Հավարտ Սուրբ Պատարագի արժանապատիվ Տեր Արարատի կողմից օրհնվեց հայկական գաթան, իսկ կենտրոնի տնօրենը ողջունեց ներկաներին, հիշեցնելով, որ 28827213գաթայի փառատոնը նաև ամենահամեղ և ամենագեղեցիկ գաթա թխողին բացահայտելու խորհուրդ ունի, որի պատասխանատվությունը ստանձնել է մրցատյանը:
Հավատարիմ ժողովրդական սովորությանը՝ գաթաների մեջ թաքցվել էին 15 արծաթյա խաչեր, որոնք պետք է բաժին ընկնեին համտեսողներին, առանձնահատուկ հաջողություն բերելով նրանց:
Ու սկսվեց հայկական ազգային գաթայի հյուրասիրությունը՝ թեյով և սուրճով: 28953854Մրցատյանը դժվարացավ որևէ մի գաթայի առավելություն տալ, քանզի բոլորն էլ արտակարգ համեղ էին, գեղեցիկ, սիրով և սրտանց պատրաստված:
Հոգեթով երգ ու պարով Ալեքսանդր Մանթաշյանց կենտրոնի գեղարվեստական խմբերի ելույթները ներկաների մոտ ստեղծեցին ուրախ տրամադրություն, արժանանալով ներկաների գնահատականին: Օրը բաթումահայության համար դարձավ անմոռանալի և տոնական:

Фестиваль гаты в церкви Сурб Пркич г. Батуми Печать
A118 марта 2018 года было многолюдно в церкви Сурб Пркич г. Батуми и близлежащей местности. Армяне г. Батуми собрались в церкви, где достопочтенный о. Арарат Гумбалян, духовный пастырь Аджарии, Гурии, Имерети и Батуми, проводил богослужение, а во дворе церкви представители союза 28701071церкволюбящих женщин, под руководством директора центра им. Александра Манташева г. Батуми, Соны Ованесян, готовились к фестивалю гаты. Батумские армяне принесли для участия в фестивале разного вида гату. Следуя церковным традициям, образцы армянской национальной кухни были представлены для популяризации обычаев, укоренившихся в армянской Епархии Грузии.
На столах, украшенных в традиционно армянском стиле, было представлено более 50 подносов и корзин, наполненных разными видами постной гаты: сладкая и 28827213соленая, круглая, зигзагообразная, штучная, с ореховой и другими начинками.
После богослужения, о. Арарат Гумбалян, освятил армянскую гату, а директор центра поприветствовала присутствующих, и сказала, что у фестиваля есть еще и очень важная задача - выявить участника, спёкшего самую красивую и вкусную гату. Эта ответственная честь предоставлена жюри.
Согласно народной традиции, в выпечке было спрятано 15 серебряных крестов, как символ счастья и удачи.28953854
И началось угощение армянской национальной гатой, чаем и кофе. Жюри было сложно отдать преимущество той или иной выпечке, так как каждая из них была вкусная и красивая, испеченная с любовью.
Своими песнями и танцами участники художественных ансамблей центра им. Ал. Манташева, создали веселое настроение присутствующим. Этот день для батумских армян стал незабываемым и праздничным.