2017 թվականի դեկտեմբերի 7-ին, Հավլաբարի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցի այցելեց Վրաստանում ՀՀ նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Ռուբեն Սադոյանը՝ դեսպանության ողջ աշխատակազմի հետ միասին և իր խոնարհումը բերեց Հայաստանի Հանրապետության հյուսիսային շրջաններում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի զոհերի հիշատակին:
Արժանապատիվ Տեր Մանուկ քահանա Զեյնալյանը հոգևոր դասի մասնակցությամբ կատարեց հոգեհանգստյան կարգ: Հոգևոր հայրը անդրադարձ կատարեց Հայաստանում աղետաբեր երկրաշարժի ավերածություններին, արժևորեց աշխարհի երկրների արձագանքն ու օգնությունը դժբախտության մեջ հայտնված հայ ժողովրդին, առանձնահատուկ կարևորեց հարևան քրիստոնյա Վրաստանի և վրաց ժողովրդի օգնությունը և, որ հայ ժողովուրդը երախտագիտությամբ է հիշում ցուցաբերված աջակցության մասին:
Հոգևոր հայրը նաև շնորհավորեց պարոն Սադոյանին Վրաստանում արտակարգ և լիազոր դեսպան նշանակվելու կապակցությամբ և գնահատեց նրա հարգանքի տուրքը երկրաշարժի զոհերի հիշատակին:
Հոգեհանգստյան արարողությունից հետո պարոն Սադոյանը հոգևոր հոր և առաջնորդարանի պաշտոնեության ուղեկցոթյամբ շրջայց կատարեց «Հայարտուն» կրթամշակութային կենտրոնում, ծանոթացավ նախակրթարանի, ստեղծագործական խմբերի պարապմունքներին, զրուցեց ուսուցիչների հետ:
Նորանշանակ դեսպանը առաջարկեց երկու կառույցների՝ Վիրահայոց թեմի և Վրաստանում ՀՀ դեսպանության ծրագրերն իրականացնել համակարգված, որն, անշուշտ դրական արդյունք կբերի Վրաստանում Հայաստանը և վիրահայ համայնքը արժանապատվորեն ներկայացնելու գործին:
Դեկտեմբերի 7-ին, երկրաշարժի զոհերի հիշատակին կատարված հոգեհանգստյան պաշտոնին Բաթումիի Սուրբ Փրկիչ եկեղեցում ներկա էր Աջարիայի Ինքնավար Հանրապետությունում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Եղիշե Սարգսյանը տիկնոջ հետ: Ծիսական արարողությունից հետո տեղի Ալեքսանդր Մանթաշյանց կենտրոնում կայացավ հիշատակի միջոցառում և ֆիլմի ցուցադրություն:
Ախալքալաքի Սուրբ Խաչ եկեղեցում հոգեհանգստյան արարողությանը ներկա էին շրջանային ժողովի նախագահ Նաիրի Իրիցյանը և քաղաքապետ Յուրի Ունանյանցը:
Չնայած ժամանակը սպիացնում է վերքերը, բայց հայ մարդը շարունակում է իր աղոթքով հայցել խաղաղություն անմեղ նահատակների հոգիների համար և մոմ վառել նրանց հիշատակին:
1988թ. դեկտեմբերի 7-ին, Հայաստանի Հանրապետության հյուսիսային շրջաններում տեղի ունեցավ ավերիչ երկրաշարժ: Ուժգնությունը էպիկենտրոնում գնահատվել է 10 բալ: Երկրաշարժն ընդգրկել էր ՀՀ տարածքի մոտ 40%-ը, ուր ապրում էր 1 մլն. մարդ: Տուժեցին 21 քաղաք և շրջան, 342 գյուղ: Անօթևան մնաց 514 հազար մարդ: Տարբեր աստիճանի վնասվածքներ ստացավ շուրջ 20 000 մարդ: Ավերվեց ՀՀ-ի ամբողջ բնակֆոնդի 17%-ը, դադարեցին գործել 170 արդյունաբերական ձեռնարկություն, մեծ վնաս հասցվեց գյուղերին և ագրոարդյունաբերական համալիրին, ճարտարապետական, պատմական, արվեստի հուշարձաններին, տուժեց ժողկրթության 917 օջախ:

Панихида в память жертв землетрясения Печать
A17 декабря 2017 года, церковь Сурб Эчмиадзин в районе Авлабари посетил новоназначенный Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в Грузии Рубен Садоян со всеми сотрудниками посольства и отдал дань памяти жертвам разрушительного землетрясения в северных районах Армении.
О. Манук Зейналян при участии духовных лиц отслужил панихиду. О. Манук затронул катастрофические последствия землетрясения в северных районах Армении, высоко 1оценил отклик стран мира на зов о помощи оказавшегося в беде армянского народа, в особенности подчеркнул поддержку, оказанную соседней христианской Грузией и грузинским народом, и тот факт, что армянский народ с благодарностью вспоминает оказанную помощь.
О.Манук также поздравил г-на Садояна с назначением на должность посла в Грузии и выразил признательность за отданную им дань памяти жертвам землетрясения.
После поминальной службы г-н Садоян в сопровождении о. Манука и должностных лиц 2резиденции Епархии посетил Культурно-просветительский центр «Айартун», ознакомился с занятиями в детском саду и творческих кружках, побеседовал с педагогами.
Новоназначенный посол предложил скоординированно осуществлять проекты двух структур – Епархии ААЦ в Грузии и посольства РА в Грузии, что несомненно принесет положительный результат и поможет достойно представить Армению и армянскую общину в Грузии.
7 декабря, на панихиде в память жертв землетрясения в церкви Сурб Пркич г. Батуми 3присутствовал генеральный консул Армении в Аджарии Егише Саргсян, вместе с супругой. После церковного обряда, в местном центре им. Александра Манташева состоялось памятное мероприятие и прошел показ фильма.
В церкви Сурб Хач (Святого Креста) в Ахалкалаки на 4поминальной службе присутствовали председатель Сакребуло Наири Ирицян и мэр Юрий Унанян.
И хотя время лечит раны, армяне продолжают молиться и ставить свечи за упокой душ невинных жертв.
7-го декабря 1988 года, в северных районах Армении произошло катастрофическое землетрясение. В эпицентре землетрясения 5интенсивность толчков достигла 10 баллов. Землетрясение охватило 40 % территории Армении, где проживали 1 млн. человек. Пострадали 21 город и район, 342 деревни. 514 тысяч человек остались без крова. 20 000 человек стали инвалидами. Разрушилось 17 % жилфонда страны, прекратили работу 170 промышленных предприятий, большой вред был нанесен деревням и агропромышленному комплексу, архитектурным, культурным и историческим памятникам, пострадали 917 образовательных учреждений.