«Հովհ. Թումանյանի տան» Թբիլիսյան խճանկարը Տպել
A12017 թվականի նոյեմբերի 3-ին, ոչ միայն բազմամարդ, այլև բազմաբղետ էր Վիրահայոց թեմի «Հովհաննես Թումանյանի տուն» կենտրոնը: Ուրախալի է, որ հանրության զգալի մասը երիտասարդներ էին, մեծավ մասամբ հայեր և վրացիներ: Երկու ազգի երիտասարդ ստեղծագործողները կենտրոնի դահլիճում և տան 1հիասքանչ պատշգամբում ցուցադրելով իրենց դինամիկ ու խոսուն կտավները, ստեղծել էին միջոցառման խորագրին հարիր թբիլիսյան խճանկար:
Երեկոն համատեղ կազմակերպել էին Վիրահայոց թեմի «Հովհաննես Թումանյանի տուն» գիտա-մշակութային կենտրոնը և Վրաստանի գրողների ստեղծագործական միությունը: Այն նվիրված էր վրաց դասական, սիրված բանաստեղծ Նիկոլոզ Բարաթաշվիլիի ծննդյան 200-ամյակին:
Միջոցառումն իրենց ներկայությամբ պատվել էին Վրաստանում ՀՀ դեսպանության դիվանագետներ Արթուր Սարգսյանը, Արտակ Գրաբսկին, Էլինա 2Մկրտչյանը: Ներկա էին հայ և վրաց գրականության, արվեստի, մտավորականության ներկայացուցիչներ, հասարակական գործիչներ:
Ողջույնի խոսքով միջոցառումը բացեց կենտրոնի ղեկավար Գիսանե Հովսեփյանը: Արձանագրելով «Հովհաննես Թումանյան տուն» կենտրոնի հայ-վրացական բարեկամության զարգացմանը նպատակամղված գործունեության ուղենիշը, նա խոսեց միջոցառման նպատակի՝ վրաց դասականի հոբելյանի մեծարումը թբիլիլիսյան ոգով գեղանկարչության և գեղարվեստական խոսքի միջոցով՝ հայ և վրացի երիտասարդ ստեղծագործողների գործերի համատեղմամբ:3
Վիրահայոց թեմի Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցու հոգևոր հովիվ արժանապատիվ Տեր Սամվել քահանա Թորոսյանը ողջունելով ներկաներին, փոխանցեց թեմակալ առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի օրհնությունը և ներկաներին ուղղված բարեմաղթանքը, կարևորեց տարբեր ազգի ժողովուրդների միմյանց նկատմամբ ավանդաբար հաստատված հարգանքն ու սերը, որը պետք է փոխանցվի սերունդներին, դառնա նրանց կյանքի ուղեկիցը:
Վրաստանի «Ոսկե ֆոնդ» հիմնադրամի նախագահ, ճանաչված գրող-թարգմանիչ Մաղվալա Գոնաշվիլին վեր հանեց հին Թիֆլիսին բնորոշ ժողովուրդների 4միջև այնպիսի հարաբերությունները, որտեղ չի եղել ազգային խտրականություն, հավատքի ճնշում, ավանդույթների ծաղրանք: Վրացի երեխան մեծացել է փոքրիկ Գիքորի նկատմամբ տածած սիրով, հայ երիտասարդը ոգևորվել է «Մերանիի» անվախ սլացքով: Այդպիսի գաղափարների ջատագովներ են եղել Նիկոլոզ Բարաթաշվիլին, Հովհաննես Թումանյանը և ուրիշներ, կարևորեց իր խոսքում տիկին Գոնաշվիլին:
Տոնական միջոցառումն ընդհանուր առմամբ և հայ-վրացական դարավոր բարեկամությունն ի մասնավորի իրենց ելույթներում արժևորեցին Վրաստանի մշակույթի նախկին նախարար Գուրամ Օդիշարիան, Վրաստանի գրողների միության նորընտիր նախագահ,«Ցիսկարի» ամսագրի խմբագիր, գրող Բաղաթեր Արաբուլին, բանաստեղծ-թարգմանիչ Գիվի Շահնազարը, մանրանկարիչ Մերուժան Շահումյանը, «Վրաստան» թերթի խմբագիր 5Վան Բայբուրթյանը և ուրիշներ: Թերևս քննադատական խոսքեր ուղղվեցին վրացական լրատվամիջոցներին,ովքեր հետաքրքրություն չեն դրսևորում նման միջոցառումների լուսաբանման նկատմամբ: Բանախոսների ելույթներում միանշանակ կարևորվեց հայ-վրացական գրական և մշակութային կապերը արդիականացնելու, հուշագրերով ամրագրելու, համատեղ միջոցառումները, հանդիպումները շարունակական և հաճախակի դարձնելու անհրաժեշտությունը:
6Երիտասարդ նկարիչ Իվանե Կեզուան Գիվի Շահնազարին նվիրեց իր աշխատանքը բանաստեղծ-թարգմանչի դիմանկարով: Իսկ Հունաստանում գործող վրաց նկարիչ Էլգուջա Մաղուլարիան արժանացավ «Մշակույթի դեսպան» պատվոգրին:
Իրենց ստեղծագործությունների ընթերցմամբ ներկաներին ողջունեցին երիտասարդ բանաստեղծներ Քեթևան Նաթելաձեն, Մոնիկա Քուրքչյանը և Նիկա Քվրիվիշվիլին:
Միջոցառումը իսկական վերադարձ էր Թումանյանի տանը հատուկ հայ-վրացական բարեկամության ոգուն, սիրով ու ջերմությամբ լեցուն գեղեցիկ երեկոներին:

Тбилисская мозаика в «Доме Ованеса Туманяна» Печать
A13 ноября 2017 года, в центре «Дом Ованеса Туманяна» при Епархии ААЦ в Грузии было многолюдно. Здесь собралась разноликая аудитория. Радует, что молодёжь составляла значительную часть аудитории, в основном армяне и грузины. В зале центра и на великолепном балконе дома молодые художники двух народов, выставив свои динамичные и выразительные картины, создали тбилисскую мозаику, созвучную названию 1мероприятия.
Научно-культурный центр «Дом Ованеса Туманяна» при Епархии ААЦ в Грузии и Творческий союз писателей Грузии совместно выступили инициаторами мероприятия. Оно было приурочено к 200-летию со дня рождения любимого поэта Николоза Бараташвили.
Дипломаты посольства РА в Грузии Артур Саркисян, Артак Грабский, Элина Мкртчян 2почтили мероприятие своим присутствием. Также присутствовали представители литературы, искусства и интеллигенции, общественные деятели армянской и грузинской национальности.
Открыла мероприятие приветственным словом руководитель центра Гисанэ Овсепян. Отметив, что деятельность центра «Дом Ованеса Туманяна» направлена на развитие армяно-грузинской дружбы, она подчеркнула цель мероприятия – чествование юбилея грузинского классика посредством художественного слова и живописи, проникнутой тбилисским духом, сочетая работы армянских и грузинских художников.
Духовный пастырь Кафедрального собора Сурб Геворг Епархии ААЦ в Грузии, о. 3Самвел Торосян поприветствовал присутствующих, он передал благословение и добрые пожелания предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, подчеркнул любовь и уважение между людьми разных национальностей, заложенные в традициях, отметил, что их необходимо передать подрастающему поколению и они должны стать их постоянным жизненным спутником.
4Председатель фонда Грузии «Золотой фонд», известная писательница и переводчица Маквала Гонашвили рассказала о взаимоотношениях между людьми, которые характерны Тбилиси, где не было национальной дискриминации, религиозной розни, насмешек над традициями. Грузинский ребенок рос с любовью к маленькому Гикору, молодой армянин испытывал вдохновение от бесстрашного полета «Мерани». Поборниками таких идей были Николоз Бараташвили, Ованес Туманян и другие, подчеркнула в своем слове г-жа Гонашвили.
Бывший министр культуры Грузии Гурам Одишария, новоизбранный председатель Союза писателей Грузии, редактор журнала «Цискари», писатель Багатер Арабули, поэт и переводчик Гиви Шахназари, художник-миниатюрист Меружан Шаумян, редактор газеты «Врастан» («Грузия») Ван Байбуртян и другие, в своих выступлениях высоко оценили праздничное мероприятие в целом, и многовековую 5армяно-грузинскую дружбу в частности. Однако в адрес средств массовой информации были сделаны критические замечания, так как они не выказывают интереса к освещению подобных мероприятий. Выступающие единогласно подчеркнули необходимость модернизировать, скрепить меморандумами армяно-грузинские литературные и культурные связи, чаще организовывать совместные мероприятия и встречи.
6Молодой художник Иванэ Кезуа подарил Гиви Шахназари свою работу с портретом поэта и переводчика. Грузинский художник, который занимается творчеством в Греции, Элгуджа Магулария был удостоен почетной грамоты «Посол культуры».
Молодые поэты Кетеван Нателадзе, Моника Куркчян и Ника Квривишвили поприветствовали присутствующих, прочитав свои произведения.
Мероприятие было истинным возвращением к присущему дому Туманяна духу армяно-грузинской дружбы, к красивым вечерам, наполненным теплом и любовью.