Քաղաքապետի թեկնածուն այցելեց Թբիլիսիի հայոց եկեղեցի Տպել
12017 թվականի հոկտեմբերի 7-ին, Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցի այցելեց «Վրացական երազանք» կուսակցությունից քաղաքապետի թեկնածու Կախա Կալաձեն: Թեկնածուն և նրան ուղեկցող անձինք ներկա գտնվեցին եկեղեցում ընթացող երեկոյան ժամերգությանը:
Հավարտ եկեղեցական արարողության, հյուրերին բարի գալուստի խոսքերով ողջունեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Թեմակալ առաջնորդը անդրադարձ կատարեց 19-րդ դարի կառույց Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու պատմությանը, արժեվորեց վրացական իշխանությունների հարգալից և բարյացակամ վերաբերմունքը այս երկրի այլազգիների նկատմամբ, որոնց շրջանում է 2հազարամյակների պատմություն ունեցող վրաց-հայկական բարեկամությունը կամրջող վիրահայ համայնքը: Երկրի իշխանությունների Ժողովրդավարական ակունքներից բխող մոտեցումը այլազգիներին հնարավորություն է ընձեռում պահել, պահպանել իրենց մշակույթն ու ավանդույթները, հոգևոր և մշակութային արժեքները, եկեղեցիներն ու տաճարները:3
Վազգեն Սրբազանը ներկաներին շնորհավորեց քաղաքի ավանդական տոնի՝ Թբիլիսոբայի կապակցությամբ և նշեց, որ կոլորիտային քաղաքի գեղեցիկ տոնի բերկրանքը վրաց ազգի հետ միասին կիսում են նաև Հայաստանից, Ռուսաստանից և Արցախից ժամանած բազում հյուրերը, որոնց հոսքը ամբողջ օրվա ընթացքում նկատվում էր նաև հայոց սուրբ տաճարում:
4Այնուհետև քաղաքապետի թեկնածու Կալաձեն և նրան ուղեկցող անձինք այցելեցին թեմի «Հայարտուն» կրթա-մշակութային և երիտասարդության կենտրոնը:Վիրահայոց թեմի մշակույթի բաժնի տնօրեն Լևոն Չիդիլյանը հյուրերին ներկայացրեց կենտրոնի ստեղծման պատմությունը, գործունեության ուղղությունները, այստեղ գործող նախակրթարանն ու կիրակնօրյա դպրոցները, ստեղծագործական խմբերը: «Հայարտուն» կենտրոնի ղեկավարը Կախա Կալաձեին նվիրեց Սայաթ-Նովա եռալեզու ալբոմը: Հյուրերը շրջայց կատարեցին սրահներում, ներկա գտնվեցին դուդուկի խմբի պարապմունքին:
Քաղաքապետի թեկնածուի և մյուս հյուրերի պատվին առաջնորդի «Հայարտուն» կենտրոնի նստավայրում կատարվեց հյուրասիրություն:

Кандидат в мэры посетил армянскую церковь в Тбилиси Печать
17 октября 2017 года, церковь Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси посетил кандидат в мэры Тбилиси от партии «Грузинская мечта» Каха Каладзе. Кандидат и сопровождающие его лица присутствовали на вечерней службе в церкви.
По завершении церковной службы, предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян обратился со словами приветствия к гостям. Предводитель Епархии2 затронул историю церкви Сурб Эчмиадзин, построеной в 19-ом веке, подчеркнул, что грузинские власти уважительно и доброжелательно относятся к проживающим в стране представителям других национальностей, среди которых армянская община Грузии, отметив, что она является мостом армяно-грузинской дружбы и ее история насчитывает тысячелетия. Подход властей страны, основанный на истоках демократии, предоставляет представителям других национальностей 3возможность сохранять свою культуры и традиции, духовные и культурные ценности, церкви и храмы.
Владыка Вазген поздравил присутствующих с традиционным Днём города – Тбилисоба и отметил, что множество гостей из Армении, России и Арцаха, поток которых был заметен в течение целого дня и в армянской церкви, разделяют с грузинским народом радость красивого праздника этого колоритного города.
Затем кандидат в мэры Тбилиси и сопровождающие его лица посетили Культурно-4просветительский и молодёжный центр «Айартун». Директор Отдела культуры Епархии ААЦ в Грузии Левон Чидилян представил гостям историю создания центра, направления деятельности, действующие при центре детский сад и воскресные школы, творческие кружки. Руководитель центра «Айартун» подарил Кахе Каладзе трёхъязычное издание книги «Саят-Нова». Гости прошлись по залам центра, присутствовали на уроке кружка дудука.
В честь кандидата в мэры Тбилиси и других гостей в резиденции Епархии при центре «Айартун» состоялось угощение.