| Եկեղեցական – ներկայացուցչական 6-րդ ժողովն ավարտեց աշխատանքը |
Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում մասնակցեց Եկեղեցական – ներկայացուցչական 6-րդ ժողովին: Ժողովին մասնակցում էին նաև Վիրահայոց թեմի Սամցխե-Ջավախքի և Ծալկայի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդ հոգեշնորհ Տեր Բաբգէն վարդապետ Սալբիյանը, Վիրահայոց թեմի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Արամ Սանոսյանը և Վիրահայոց թեմի Մշակույթի բաժնի տնօրեն ու «Հայարտուն» կենտրոնի ղեկավար Լևոն Չիդիլյանը: Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը վերընտրվեց Գերագույն հոգևոր խորհրդի (Սինոդի) անդամ: 2017 թվականի հունիսի 6-8-ը, բարձր նախագահությամբ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում գումարվեց Եկեղեցական-ներկայացուցչական 6-րդ ժողովը։ Այս առիթով Սուրբ Էջմիածնում էին համախմբվել Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամներ, Մայր Աթոռում և Նվիրապետական Աթոռներում պաշտոնավարող արքեպիսկոպոսներ և եպիսկոպոսներ, Հայաստանի և Սփյուռքի թեմերի առաջնորդներ և Հայրապետական պատվիրակներ, առաջնորդական տեղապահներ, Նվիրապետական Աթոռների, Հայրապետական պատվիրակությունների ու աշխարհասփյուռ թեմերի հոգևորական և աշխարհական ներկայացուցիչներ: Մայր Տաճարում Արևագալի ժամերգությանը մասնակցելուց հետո ժողովն սկսեց իր աշխատանքը։ Աշխարհասփյուռ եկեղեցական կառույցների պատգամավորներին հայրապետական իր օրհնությունն ու պատգամը բերեց Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը` անդրադարձ կատարելով ժողովի օրակարգում ընդգրկված մի շարք հարցերին: Խոսելով ժողովի կողմից 2009 թ. կիրառության մեջ դրված թեմական կանոնադրության ուղենշային փաստաթղթի, 2014 թ. որդեգրված Եկեղեցական-ներկայացուցչական ժողովի կանոնադրության, ինչպես նաև Ազգային-եկեղեցական ժողովի բարեփոխյալ կանոնադրության քննարկվելիք նախագծի մասին` Վեհափառ Հարապետը ընդգծեց դրանց կարևորությունը հոգևոր-եկեղեցական կյանքի կանոնակարգման առումով: Անդրադառնալով ազգային ինքնության պահպանության գործում Եկեղեցու առաքելությանը` Ամենայն Հայոց Հայրապետը նշեց, որ Հայոց Եկեղեցու առանձնակի խնամքը պիտի շարունակվի նոր սերնդի կրթության գործում, որպեսզի Սահակ-Մեսրոպյան դպրոցը հավատքի, մայրենի լեզվի և հայրենյաց ավանդներով շարունակ ապրի մեր ժողովրդի կյանքում: Ողջույնի խոսքով ժողովականներին դիմեց նաև Կոստանդնուպոլսի Հայոց Պատրիարքական տեղապահ Գերաշնորհ Տ. Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեքչյանը։ Առաջին օրը ժողովականների ուշադրությանը հանձնվեց Ազգային-եկեղեցական ժողովի 1945 թ. կանոնադրության փոփոխությունների լրամշակված նախագիծը, որի վերաբերյալ Հայ Եկեղեցու կառավարման բարձրագույն մարմինների կանոնադրությունների մշակման հանձնախմբի անունից զեկույց ներկայացրեց ի. գ. դ. Գևորգ Դանիելյանը։ Ներկայացված նախագծի` հոդված առ հոդված երկօրյա համակողմանի քննարկումներից և առաջարկված լրացումներից հետո ժողովի մասնակիցները քվեարկությամբ ընդունեցին ներկայացված փաստաթուղթը, որը վերջնական հաստատում կստանա առաջիկա Ազգային-Եկեղեցական ժողովի կողմից։ Հունիսի 7-ի նիստին Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամների ընտրության առնչությամբ զեկուցեց Մայր Աթոռի դիվանապետ Գերաշնորհ Տ. Արշակ եպիսկոպոս Խաչատրյանը։ Սրբազանը ներկայացրեց սահմանված ԳՀԽ նոր թվակազմը՝ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը, Երուսաղեմի և Կ.Պոլսի Հայոց Պատրիարքները ու խորհրդի 21 անդամներ: Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամների 1/3-ը նշանակվում է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, իսկ 2/3-ը ընտրվում Եկեղեցական-ներկայացուցչական ժողովի կողմից։ Ի պաշտոնե ԳՀԽ անդամ են Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի դիվանապետը և Արարատյան Հայրապետական թեմի առաջնորդական փոխանորդը։ Զեկույցից հետո տեղի ունեցած քննարկման արդյունքում Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամ ընտրվեցին տարբեր աշխարհամասերից հետևյալ հոգևորականներն ու աշխարհականները՝
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը և ԵՆԺ պատգամավորներն այս առիթով շնորհավորեցին ԳՀԽ-ի նորընտիր անդամներին` մաղթելով արդյունավոր աշխատանք Գերագույն հոգևոր խորհրդի կազմում: ՀՀ նախագահը ներկա գտնվեց Եկեղեցական-ներկայացուցչական ժողովին Ժողովին նաև անդրադարձ կատարվեց թեմերում թեմական ուղենշային կանոնադրության ներդրման գործընթացի արդյունքներին։ Այս ուղղությամբ տարվող աշխատանքների և կանոնադրության ներդրման գործում արձանագրված դժվարությունների մասին զեկուցեց Թեմական կանոնադրությունների լրամշակման և խմբագրման հանձնախմբի ատենապետ, Շիրակի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Միքայել եպիսկոպոս Աջապահյանը։ Ժողովին Հայ Եկեղեցու Համաշխարհային Երիտասարդաց Միավորման նախագահ Գերաշնորհ Տ. Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանը ամփոփ զեկույց ներկայացրեց 2018 թ. երիտասարդության տարի հռչակման ծրագրի վերաբերյալ։ Հովնան Սրբազանը տեղեկացրեց 2018 թ. ծրագրվող թեմական, միջթեմական և տարածաշրջանային համաժողովների ու համախմբումների մասին, որոնք կպսակվեն թեմերի կողմից կազմակերպվելիք երիտասարդական ուխտագնացություններով Սուրբ Էջմիածին և ուխտի ս. պատարագներով, ապա նաև «Դեպի Հայրենիք, դեպի Սուրբ Էջմիածին» կարգախոսի ներքո Մայր Աթոռում գումարվելիք երիտասարդական հավաքով: Զեկույցից հետո ժողովականների կողմից ծրագրվող միջոցառումների առնչությամբ կատարվեցին առաջարկներ: Ժողովին քննարկում տեղի ունեցավ նաև Սարդարապատի հերոսամարտի և Հայաստանի առաջին Հանրապետության ստեղծման 100-րդ տարեդարձի առիթով Հայոց Եկեղեցու կողմից ծրագրվող միջոցառումների մասին։ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում գումարված Եկեղեցական-ներկայացուցչական ժողովի հունիսի 8-ի նիստին, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հրավերին ընդառաջ, մասնակցեց Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Տերունական աղոթքից հետո նիստը բացվեց Ամենայն Հայոց Հայրապետի խոսքով։ Նորին Սրբությունը, ողջունելով ՀՀ նախագահի ներկայությունը ժողովին, գոհունակությամբ ընդգծեց նաև այն մշտական զորակցությունը, որ հայրենի իշխանությունների կողմից դրսևորվում է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հանդեպ։ Այնուհետև ժողովականներին ողջունեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ կարևորելով Եկեղեցական-ներկայացուցչական 6-րդ ժողովի գումարումը Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում: Տիար Սերժ Սարգսյանը արդյունավետ աշխատանք մաղթեց ժողովի աշխատանքներին։ Հայաստանի գլխավոր մանկաբարձ-գինեկոլոգ, Պերինատոլոգիայի, մանկաբարձության և գինեկոլոգիայի ինստիտուտի տնօրեն, ԳԱԱ ակադեմիկոս Ռազմիկ Աբրահամյանը ժողովականներին զեկույց ներկայացրեց Հայաստանում ծնելիության իրավիճակի մասին։ Ընդունելով ներկայացված զեկույցը` ժողովն արձանագրեց որդեծնության կարևորությունը ամուսնական նվիրագործված միության և հայ ընտանիքի ամրության մեջ` հորդորելով, որ եկեղեցականներն իրենց հովվական ծառայության ընթացքում էական դեր հատկացնեն ծնելիության խրախուսմանը: Եկեղեցական-ներկայացուցչական ժողովին ամփոփ տեղեկություններ հաղորդվեցին Երուսաղեմի և Կ.Պոլսի Հայոց Պատրիարքությունների, թեմերի և Հայրապետական պատվիրակությունների ընթացիկ գործունեության մասին։ Ժողովն ամփոփվեց Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնության խոսքով։ Նորին Սրբությունը, գոհունակությամբ արձանագրելով ժողովի արդյունավետությունը, իր գնահատանքը հայտնեց աշխարհի բոլոր կողմերից Մայր Աթոռ ժամանած Եկեղեցական-ներկայացուցչական ժողովի հոգևորական և աշխարհական պատվիրակներին դրսևորած նախանձախնդրության համար։ Վեհափառ Հայրապետը մաղթեց, որ Երկնավոր Տերը զորացնի Հայոց Եկեղեցու սպասավորներին և եկեղեցական կառույցներում պաշտոնավարող աշխարհականներին, ովքեր իրենց նվիրյալ ծառայությամբ նպաստում են Եկեղեցու պայծառությանը և աշխարհասփյուռ հայ ժողովրդի բարօրությանը։ 2017 թ. Եկեղեցական-ներկայացուցչական ժողովը փակվեց Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի «Պահպանիչ» աղոթքով և Հայրապետական մաղթերգով: |

| VI Церковно-представительское собрание завершило свою работу |
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян принял участие в VI Церковно-представительском собрании в Первопрестольном Святом Эчмиадзине. В работе собрания также приняли участие глава викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети и Цалке, архимандрит Бабкен Салбиян, член Попечительского совета Епархии ААЦ в Грузии, Арам Саносян, и директор Отдела культуры Епархии ААЦ в Грузии и руководитель Центра «Айартун» Левон Чидилян. Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян вновь был избран членом Верховного духовного совета (Синода). 6-8 июня 2017 года, в предводительстве Его Святейшества Гарегина Второго, Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян, в Первопрестольном Святом Эчмиадзине было созвано VI Церковно-представительское собрание. По этому случаю в Первопрестольном Святом Эчмиадзине собрались члены Верховного духовного совета, епископы и архиепископы Первопрестольного Святого Эчмиадзина и Иерархических престолов, главы епархий ААЦ Армении и Диаспоры, местоблюстители, Патриаршие посланники и избранные из епархий мира представители. До начала собрания в кафедральном соборе Сошествия Единородного прошло богослужение часа восхода солнца. Католикос Всех Армян Гарегин Второй передал свое патриаршее благословение и наставления делегатам рассеянных по всему миру церковных структур, затронув ряд вопросов, вошедших в повестку дня. Касаясь используемого на практике с 2009 года руководящего документа епархиального устава, принятого с 2014 года устава Церковно-представительского собрания, а также проекта по изменению устава Национально-церковного собрания, Верховный Патриарх подчеркнул их значимость с точки зрения регулирования духовной и церковной жизни. Затронув миссию Церкви в сохранении национальной идентичности, Католикос Всех Армян отметил, что Армянская Церковь должна продолжать уделять особое внимание вопросу обучения нового поколения, чтобы школа Саака и Месропа через веру, родной язык и народные традиции продолжила существовать в жизни нашего народа. С приветственным словом выступил местоблюститель Константинопольского Армянского Патриарха Его Высокопреосвященство архиепископ Гарегин Бекчян. В первый день вниманию участников собрания был представлен проект по изменению использующегося с 1945 года устава Национально-церковного собрания. В этой связи с докладом от имени Комиссии по разработке уставов высшего органа правления Армянской Церкви выступил член Комиссии, доктор юридических наук профессор Геворг Даниелян. После двухдневных обсуждений и внесения поправок, члены совета проголосовали за принятие представленного документа, который окончательно будет утвержден Национально-церковным собранием. 7 июня в ходе заседания с докладом о выборах членов Верховного духовного совета выступил канцлер Первопрестольного Святого Эчмиадзина Его Высокопреосвященство епископ Аршак Хачатрян. Владыка представил новое утвержденное число членов ВДС – Католикос Всех Армян, патриархи Иерусалимский и Константинопольский и 21 члена. 1/3 членов Верховного духовного совета назначает Католикос Всех Армян, а остальных – Церковно-представительское собрание. Членами ВДС являются также канцлер Первопрестольного Святого Эчмиадзина и викарий Араратской Патриаршей епархии. После доклада состоялось обсуждение, по итогам которого прошли выборы членов Верховного духовного совета. Ими стали:
Католикос Всех Армян и делегаты Церковно-представительского собрания поздравили новоизбранных членов ВДС, пожелав им плодотворной работы в составе Верховного духовного совета. В ходе собрания были обсуждены результаты внедрения руководящего документа епархиального устава. В этой связи с докладом выступил глава Ширакской епархии Его Высокопреосвященство епископ Микаел Аджапагян. На заседании с докладом о праздновании Года молодежи в 2018 году выступил председатель Всемирного Молодежного Союза Армянской Церкви Его Высокопреосвященство архиепископ Овнан Тертерян. Владыка сообщил о программе организации в 2018 году епархиальных, межепархиальных и региональных собраний, которые завершатся организованной епархиями паломнической поездкой в Святой Эчмиадзин и литургиями, а также молодежным собранием под девизом «К Родине, к Святому Эчмиадзину». После доклада присутствующие на собрании высказали предложения касательно запланированных мероприятий. В ходе собрания были обсуждены также мероприятия, посвященные 100-летию Сардарапатской героической битвы и создания Первой Республики Армения. 8 июня в Первопрестольном Святом Эчмиадзине по приглашению Его Святейшества Гарегина Второго, Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян, президент Республики Армения Серж Саргсян присутствовал на очередном собрании Церковно-представительского собрания. Заседание открылось молитвой «Отче наш» и речью Католикоса Всех Армян. Приветствуя присутствие президента РА на заседании, Его Святейшество с удовлетворением подчеркнул ту постоянную поддержку, которую власти оказывают Святой Армянской Апостольской Церкви. Затем присутствующих поприветствовал президент РА Серж Саргсян, который подчеркнул важность организации VI Церковно-представительского собрания в Первопрестольном Святом Эчмиадзине. В ходе заседания с докладом о рождаемости в Армении выступил акушер-гинеколог, директор института Перинатологии, акушерства и гинекологии, академик НАН Размик Абраамян, который коснулся причин падения рождаемости в Армении и программ, осуществляемых правительством РА для разрешения задачи. Приняв к сведению представленный доклад, присутствующие отметили важность рождения ребенка в крепости священного брачного союза и армянской семьи, обратившись с призывом к духовным лицам выделять значимую роль мотивации рождаемости в своем пастырском служении. В ходе Церковно-представительского собрания были представлены также краткие доклады о деятельности Патриархий Иерусалима и Константинополя, епархий и Патриарших представительств. Собрание завершилось речью благословения Католикоса Всех Армян, который с удовлетворением коснулся продуктивности заседаний, поблагодарив прибывших в Первопрестольный Святой Эчмиадзин из разных стран мира представителей духовенства и мирян за их ревностное отношение. Верховный Патриарх пожелал, чтоб Отец Небесный укрепил духовных лиц Армянской церкви и мирян служащих в церковных структурах, которые преданно трудятся во славу Церкви и во благо рассеянного по всему миру армянского народа. Церковно-представительское собрание 2017 года завершилось молитвой и благословением Католикоса Всех Армян. |