2017 թվականի մայիսի 25-ին Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին նշեց մեր Տեր Հիսուս Քրիստոսի համբարձման տոնը: Այս տոնին հիշատակվում է 1441 թվականին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսության Աթոռը Սիս քաղաքից Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածին փոխադրելու պատմական օրը: Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի տնօրինությամբ այս տոնը հռչակվել է նաև Սուրբ Էջմիածնի ուխտի օր: Տոնի կապակցությամբ Մայր Աթոռ էին ժամանել Հայոց Եկեղեցու հայաստանյան թեմերի առաջնորդները և բազում ուխտավորներ:
Մայր Տաճարում, հանդիսապետությամբ Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, մատուցվեց սուրբ և անմահ Պատարագ: Պատարագիչն էր Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Ս. Պատարագի ընթացքում Սրբազան Հայրը քարոզեց օրվա խորհրդի շուրջ: Պատարագիչ Սրբազանը մասնավորապես ասաց. «…Հարությունից հետո, .Հիսուս քառասուն օրեր մնաց երկրի վրա. մնաց, որովհետև հարկավոր էր, որ Իր հարության իրողությունը հաստատեր առաքյալների մեջ, և մեկ անգամ ևս պատրաստում էր առաքյալներին դիմակայելու այն ամենին, ինչ սպասվում էր նրանց: Մարդացել էր Աստված, որպեսզի հաշտեցներ Աստծուն մարդու հետ, մահացել, թաղվել էր մարմնով և կենդանի աստվածությամբ հարություն առել: Տերը համբարձվեց երկինք, բայց թողեց այն պատգամը, որ գալու է, որպեսզի դատի ողջերին և մեռյալներին, որպեսզի արդարներն ունենան հավիտենական կյանք և մեղավորները` հավիտենական տանջանք»: Վիրահայոց թեմի առաջնորդն իր քարոզում անդրադարձավ Համբարձման տոնի ժողովրդական տոնախմբությանը` կարևորելով գեղեցիկ այդ ավանդույթի պահպանությունն ու հանրայնացումը ազգային կյանքում: Արբազան Հայրը, վերհիշելով 1441 թ. Ամենայն Հայոց Հայրապետական Աթոռի տեղափոխման պատմությունը, ի մասնավորի նշեց. «Սա մեր ժողովրդի համար համազգային տոն է, քանի որ կիսում եմ այն կարծիքը, թե Կաթողիկոսական Աթոռը` Հայ Եկեղեցու հոգևոր կենտրոնը, Վաղարշապատ, Արևելյան Հայաստան վերահաստատելով` մենք կարողացանք պահպանել Արևելյան Հայաստանի մեր պատմական այս փոքրիկ հատվածը, որի վրա 1918 թ. կազմավորվեց մեր անկախ պետականությունը՝ շնորհիվ Սուրբ Էջմիածնի և նրա զինվորյալ միաբանության»: Վերջում Վազգեն Սրբազանն Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին շնորհավորեց Համբարձման տոնի առիթով և վերահաստատեց Մայր Աթոռի միաբանության սերն ու հավատարմությունը Հայոց Հովվապետի և Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի հանդեպ: Սրբազանը Նորին Սրբությանը մաղթեց քաջառողջ, արևշատ տարիներ` շարունակ հովվելու հայ ժողովրդին` թե՛ Հայաստանում և թե՛ Սփյուռքում: Պատարագի ավարտին, նախագահությամբ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, կատարվեց Հայրապետական մաղթանք, որի ընթացքում հոգևոր դասն ու ներկա ժողովուրդն աղոթեցին Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի անսասանության ու պայծառության համար: Սրբազան արարողությանը ներկա էին նաև «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակաբաշխության առիթով Հայաստան ժամանած 2016 թ. մրցանակակիր Մարգարիտ Բարանկիցեն, 2017 թ. մրցանակի հավակնորդ Թոմ Քատինան, Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամ և բարերար Ռուբեն Վարդանյանը, ինչպես նաև Վիեննայի պետական համալսարանի Աստվածաբնության ֆակուլտետի Ծիսագիտության ու խորհուրդների աստվածաբանության ամբիոնի և Քրիստոնյա Արևելքի ուսումնասիրության ու հայրաբանության ամբիոնի 32 դասախոսներն ու ուսանողները:

Предводитель Епархии ААЦ в Грузии служил Литургию в Кафедральном соборе Св. Эчмиадзина Печать
25 мая 2017 года, Армянская Апостольская Святая Церковь отметила Праздник Христова Вознесения. В этот день Армянская Церковь также отмечает перенесение Католикосата Всех Армян из города Сис в Первопрестольный Св. Эчмиадзин в 1441-ом году. Распоряжением Католикоса Всех Армян Гарегина Второго, этот праздник провозглашен днем паломничества к Кафедральному собору Св. Эчмиадзина. По случаю праздника в Первопрестольный Святой Эчмиадзин прибыли предводители епархий Армянской Апостольской Церкви и множество паломников. В Кафедральном соборе, в предводительстве Его Святейшества Гарегина Второго, Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян, была совершена Божественная Литургия. Литургию служил предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. В ходе Божественной Литургии Владыка произнес проповедь на тему праздника.
Владыка в частности сказал: «После воскрешения, Христос оставался на земле еще на протяжении сорока дней, оставался, потому что так было нужно, чтобы удостоверить в реальности Воскресения Апостолов и подготовить их к предстоящим событиям. Бог вочеловечился, чтобы произошло примирение Бога с человеком, был похоронен и  воскрес, доказав свою божественность. Господь вознесся на небо, но оставил завет о своем пришествии, чтобы судить живых и мертвых, чтобы у праведников была жизнь вечная, а грешников вечные муки.» Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, в своей проповеди, затронул народные торжества, которыми сопровождается Праздник Христова Вознесения, подчеркнув важность сохранения этой прекрасной традиции и ее популяризации в народе. Владыка, вспомнив историю перенесения Католикосата Всех Армян из города Сис в Первопрестольный Св. Эчмиадзин в 1441 году, в частности отметил: «Это общенациональный праздник нашего народа, ибо я разделяю ту точку зрения, что, перенеся Патриарший Престол - духовный центр Армянской Церкви в Вагаршапат, Восточную Армению,  мы смогли сохранить малую часть исторической территории Восточной Армении, где  в 1918 году была создана независимая Армянская государственность, благодаря Святому Эчмиадзину и его преданному братству.»
В конце Владыка Вазген поздравил Католикоса Всех армян с Праздником Христова Вознесения и вновь подтвердил любовь и преданность братства Первопрестола Патриарху Армении и Первопрестольному Святому Эчмиадзину. Владыка пожелал Его Святейшеству здоровья и долголетия, чтобы долгие годы  управлять своей паствой и в Армении, и в Диаспоре. По окончании Литургии, в предводительстве Верховного Патриарха, был совершен Патриарший молебен, в ходе которого духовные лица и присутствующие вознесли молитвы о незыблемости и вечности Первопрестольного Святого Эчмиадзина. На церемонии присутствовали Лауреат международной гуманитарной премии «Автора» 2016 года Маргерит Баранкитс, кандидат в лауреаты премии 2017 года Том Катина, член Верховного духовного совета и меценат Рубен Варданян, а также 32 студента и преподавателя с Кафедры литургических исследований и сакраментального богословия и Кафедры богословия и истории христианского Востока Факультета католического богословия Венского государственного университета.