Հայ երիտասարդների ճանաչողական այցը վրաց հոգևոր տաճարներ Տպել
Ուխտագնացությունը և ճանաչողական այցերը տարբեր պատմական և հոգևոր վայրեր Վիրահայոց թեմի երիտասարդական բաժնի գործունեության ուղենիշներից մեկն է, որի նպատակն է Վրաստանում ապրող հայ երիտասարդներին ծանոթացնել ինչպես մայր հայրենիքի, այնպես էլ Վրաստանի պատմա-մշակութային և հոգևոր արժեքներին:
2017 թվականի մարտի 14-ի վաղ առավոտյան, Վիրահայոց թեմի երիտասարդական բաժնի նախաձեռնությամբ, հայ տղաների ու աղջիկների երեք տասնյակի հասնող խումբը ճանաչողական այցով մեկնեց Շիդա Քարթլի: Այցն իրականացվեց բաժնի տնօրեն Վալերի Բադալյանի առաջնորդությամբ և ծրագրերի համակարգող Նինա Սերոպովայի ու օպերատոր-լուսանկարիչ Գևորգ Պողոսովի ուղեկցությամբ: Ճանաչողական այցի հերթական ուղղություն էր ընտրվել Շիդա Քարթլիի տարածաշրջանի սրբավայրերը:
Առաջին կանգառը միջնադարյան խաչաձև գմբեթով Սամթավիսի տաճարն էր: Հայ երիտասարդները դիտեցին հնագույն տաճարի ճարտարապետական գեղեցկությունը, մոմեր վառեցին Վրաստանում քրիստոնեության առաջին տաճարներից մեկում: Տեղեկացան, որ Վախթանգ Գորգասալի թագավորի ժամանակաշրջանում կառուցված եկեղեցու տեղում, 10-11-րդ դարերում կառուցվել է ավելի փոքր չափերով այս տաճարը և 2004 թվականից Սամթավիսի համալիրը մտել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության փորձնական ցուցակում:
Հայ երիտասարդների էքսկուրսիան շարունակվեց Ատենի Սիոնում: Այստեղ ընթացող վերանորոգչական աշխատանքների պատճառով երիտասարդները հնարավորություն ունեցան միայն արտաքնից դիտելու եկեղեցին:
Թերևս ճանաչողական այցը մեկօրյա էր, բայց այն հետաքրքիր էր ու բովանդակալից:Հաջորդ տաճարը Ուփլիսցիխեն էր, որը գտնվում է Գորիից 10 կմ հեռավորությամբ: Վրաստանում գոյություն ունեցող ժայռափոր երեք խոշոր համալիրներից (Դավիթ Գարեջի, Վարձիա և Ուփլիսցիխե) հնագույնը Ուփլիսցիխեն է:Այն անտիկ շրջանից հասած միակ շինությունն է, որը ներկայացնում է հնագույն ժամանակաշրջանի քաղաք և հետագայում դարձել է Շիդա Քարթլիի թագավորի, (ուփալի) բերդ-ամրոցը: Երիտասարդները մոմեր վառեցին եկեղեցում և ընթերցեցին տապանաքարերը:
Ճանաչողական այցն ավարտվեց Սուրբ Նշան հայկական խոնարհված եկեղեցու շրջակայքում: Եկեղեցին փակ էր: Երիտասարդները դրսից միայն կարողացան տեսնել ժայռի մեջ տեղադրված հայոց եկեղեցին, որի անվանումը հնչյունափոխված ձևով (Սուրբ Նշան, Սուրբ Նիշանի, Շուբ Նիշանի) պահպանվում է բնակչության շրջանում և հաստատվում է, որ այն եղել է հայկական եկեղեցի:
Երիտասարդները Թբիլիսի վերադարձան հարուստ տպավորություններով ու հետաքրքիր տեղեկություններով: Ճանապարհորդությունը դարձավ նաև երիտասարդների բնության գրկում անցկացրած անմոռանալի օր:
Վիրահայ երիտասարդների ճանաչողական այցերը Վրաստանի հոգևոր և պատմա-մշակութային տեսարժան վայրեր շարունակական են, ընդգրկելով տարբեր տարածաշրջաններ:

Ознакомительная поездка армянской молодежи в грузинские храмы Печать
Паломнические поездки и ознакомительные визиты в разные исторические и духовные места Грузии, с целью ознакомления проживающей в Грузии армянской молодежи с историческими, культурными и духовными памятниками как в Армении, так и в Грузии, являются одним из ориентиров деятельности Отдела по делам молодежи Епархии ААЦ в Грузии.
14-го марта 2017 года, рано утром, по инициативе Отдела по делам молодежи, группа из 30 ребят армянской национальности отправилась с ознакомительным визитом в Шида Картли. Визит осуществился под руководством директора Отдела по делам молодежи Епархии Валеры Бадаляна, в сопровождении координатора проектов Нины Сероповой и оператора-фотографа Геворга Погосова. В качестве пункта назначения очередной ознакомительной экскурсии были выбраны святые места в регионе Шида Картли.
Первой остановкой стал средневековый крестово-купольный храм Самтависи. Армянская молодежь восхитилась красоте древней архитектуры, зажгла свечи в одном из первых христианских храмов в Грузии. Ребята узнали, что на месте церкви построенной в эпоху правления Вахтанга Горгасали, в X-XI вв. был построен этот меньший по размеру храм и c 2004 года Кафедральный храм Самтависи внесен в предварительный список и является кандидатом на включение в перечень объектов всемирного наследия ЮНЕСКО.
Экскурсия армянской молодежи продолжилась в Атенском Сионе. В связи с ведущимися здесь реставрационными работами, молодежь смогла увидеть церковь лишь снаружи.
Несмотря на то, что ознакомительная поездка была однодневной, она была интересной и содержательной. Следующим пунктом поездки стал Уплисцихе, который расположен в 10 км от Гори. Из существующих в Грузии трех пещерных комплексов (Давид Гареджи, Вардзия и Уплисцихе) Уплисцихе является наиболее древним. Это единственное дошедшее до нас сооружение времен античности, которое представляло собой древний город и впоследствии стало крепостью правителя (упали) Шида Картли. Молодежь зажгла свечи в храме и зачитала надгробия.
Ознакомительная поездка завершилась в окрестностях разрушенного армянского храма Сурб Ншан. Храм был закрыт. Молодежь смогла только снаружи рассмотреть расположенный в скале армянский храм, название которого в фонетической форме (Сурб Ншан, Сурб Нишани, Шуб Нишани) сохранилось среди населения и утверждается, что церковь была армянской.
Молодежь вернулась в Тбилиси с богатыми впечатлениями и интересными сведениями. Поездка стала для молодежи незабываемым днем на лоне природы.
Ознакомительные экскурсии армянской молодежи Грузии по духовным, историческим и культурным памятникам страны будут проводиться регулярно и охватывать разные регионы Грузии.