Ամենայն Հայոց կաթողիկոսն ընդունեց Ախալքալաքի և Կումբուրդոյի միտրոպոլիտին Տպել
2016 թվականի դեկտեմբերի 6-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունեց Վրաց Ուղղափառ Եկեղեցու Ախալքալաքի և Կումբուրդոյի միտրոպոլիտ Նիկոլոզ Փաչուաշվիլիին` ուղեկցությամբ Սամցխե-Ջավախքի և Ծալկայի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդ Հոգեշնորհ Տ. Բաբկեն վարդապետ Սալբիյանի:
Հայոց Հայրապետը, բարի գալուստ մաղթելով Նիկոլոզ միտրոպոլիտին համայն հայության հոգևոր կենտրոնում, ջերմությամբ վերհիշեց իր հայրապետական այցն Ախալքալաք: Հայրապետը անդրադարձ կատարեց միտրոպոլիտի նվիրյալ գործունեությանը և հաստատեց, որ այցի ընթացքում ականատեսն է դարձել հայ ու վրաց համայնքների և երկու Եկեղեցիների կառույցների միջև առկա ջերմ փոխհարաբերություններին և սերտ գործակցությանը, որոնցում կարևոր է Գերաշնորհ Նիկոլոզ միտրոպոլիտի դերակատարությունը:
Խորին երախտագիտություն փոխանցելով Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին ընդունելության համար՝ միտրոպոլիտ Նիկոլոզն ուրախություն հայտնեց Հայաստան այցելելու համար: Հանդիպմանը խոսվեց երկու եկեղեցիների առջև ծառացած մարտահրավերների և դրանց հաղթահարմանն ուղղված ջանքերի մասին, անդրադարձ կատարվեց եկեղեցիների հոգևոր կրթական գործունեությանը, մասնավորապես եկեղեցականների նոր սերնդի պատրաստությանը և հովվական ծառայությանը:
Ախալքալաքի և Կումբուրդոյի միտրոպոլիտը կարևորեց երկու ժողովուրդների միջև շփումների ու կապերի զարգացումը՝ ի նկատի ունենալով նաև ժողովուրդների միջև առկա պատմական ընդհանրություններն ու համանման ավանդույթները:
Միտրոպոլիտ Նիկոլոզն իր խոսքում ընդգծեց, որ ինքը ծառայում է Ախալքալաքում, որտեղ շրջանի բնակչության 97 տոկոսը հայեր են: Տարիների ընթացքում ինքը հասցրել է որոշ չափով ճանաչել տարածաշրջանի հայերի ավանդույթները, մշակույթը: Միտրոպոլիտը նշեց նաև, որ Վրաստանում լավ է ներկայացված Հայոց Եկեղեցին, ինչը չի կարելի ասել Հայաստանում Վրաց Ուղղափառ Եկեղեցու մասին: Իր այցը Հայաստան՝ միտրոպոլիտը կապեց հարևան երկրի մշակույթը, ավանդույթները, կենցաղը խորապես ճանաչելու կարևորության հետ:Տարիներ առաջ, երբ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը Ախալքալաք կատարած իր հայրապետական այցի ժամանակ,միտրոպոլիտին հրավիրեց Հայաստան, Գերաշնորհ Նիկոլոզը սիրով այն ընդունեց:
Հընթացս հանդիպման խոսվեց նաև Վիրահայոց թեմի հոգևոր դասի հետ միտրոպոլիտի ունեցած ջերմ հարաբերությունների մասին: ԱրԺևորվեցին երկու ժողովուրդների պատմական աղերսները, ընդհանրությունները և ավանդույթները:  Հիշատակվեց Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում բացված «Սուրբ Էջմիածնի նկարիչները Թբիլիսիում» խորագրով ցուցահանդեսը, որը նվիրված էր քաղաքի ավանդական Թբիլիսոբա տոնին: Գերաշնորհ միտրոպոլիտի հրավերով այդ ցուցահանդեսը կայացավ նաև Ախալքալաքում, դառնալով Ախալքալաքի և Էջմիածին քաղաքի համագործակցության սկիզբ: Ախալքալաք էր ժամանել նաև «Ոսկե ծիրան» կինո-փառատոնը, որի շրջանակներում ցուցադրվեցին հայ-վրացական ֆիլմեր, կարևորվեց մշակութային գործակցությունը շարունակելու անհրաժեշտությունը: Զրույցը վերաբերեց նաև կազմակերպվող ուխտագնացություններին, հայ համայնքի հետ հանդիպումներին,մասնակցությունը հայկական ազգային տոներին և միջոցառումներին:
Վերջում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը, վերստին գնահատելով Նիկոլոզ միտրոպոլիտի ջերմ վերաբերմունքը հանդեպ Հայ Եկեղեցին և Սամցխե-Ջավախքի հայությունը, Աստծու զորակցությունը մաղթեց նրան իր պատասխանատու առաքելության մեջ:
Հանդիպմանը ներկա էր նաև Մայր Աթոռի Արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի տնօրեն Գերաշնորհ Տ. Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը:
Հայոց հոգևոր կենտրոնում հյուրընկալվելու օրերին, միտրոպոլիտը այցելեց Մատենադարան, թանգարաններ, հանդիպումներ ունեցավ Էջմիածնի քաղաքապետի, ՀՀ այլ պաշտոնյաների և տեղի նկարիչների հետ:

Католикос Всех Армян принял Митрополита Ахалкалакского и Кумурдойского Печать
6-го декабря 2016 года, в Первопрестольном Святом Эчмиадзине, Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян Гарегин II принял Митрополита Ахалкалакского и Кумурдойского Николоза Пачуашвили (ГПЦ), в сопровождении главы викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети и Цалке, архимандрита Бабкена Салбияна.
Верховный Патриарх, поприветствовав Митрополита Николоза в духовном центре всех армян, с теплом вспомнил свой патриарший визит в Ахалкалаки. Патриарх коснулся преданности митрополита своему делу и подтвердил, что в ходе визита он стал свидетелем наличествующих теплых отношений и тесного сотрудничества между армянской и грузинской общинами и структурами двух Церквей, в чем важную роль играет Митрополит Николоз Пачуашвили.
Выразив глубокую признательность Католикосу Всех Армян за прием, Митрополит Николоз высказал радость по поводу пребывания в Армении. В ходе встречи состоялось обсуждение вызовов, стоящих перед двумя Церквями, и усилий, направленных на решение этих задач, была затронута духовно-просветительская деятельность церквей, в частности подготовка нового поколения духовных лиц и пастырское служение.
Митрополит Ахалкалакский Кумурдойский подчеркнул значение развития общения и связей между двумя народами, подразумевая также историческую общность и похожие традиции двух народов.
В своем слове Митрополит Николоз подчеркнул, что он служит в Ахалкалаки, где 97% населения составляют армяне. На протяжении лет ему удалось в некоторой степени приобщиться к традициям и культуре армян, проживающих в регионе. Митрополит отметил, что Армянская церковь хороша представлена в Грузии, что нельзя сказать о Грузинской Православной Церкви в Армении. Митрополит связал свой визит в Армению с необходимостью глубже познать культуру, традиции, быт соседней страны. Годами ранее, во время своего визита в Ахалкалаки Католикос Всех Армян пригласил Митрополита в Армению, и Николоз Пачуашвили с удовольствием принял приглашение.
В ходе встречи также были затронуты теплые отношения Митрополита с духовными лицами Епархии ААЦ в Грузии. Были особенно подчеркнуты исторические связи, общность двух народов и традиции. Также вспомнили о выставке под названием «Художники Святого Эчмиадзина в Тбилиси», которая открылась в центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии и была посвящена традиционному Дню города – Тбилисоба. По приглашению Митрополита Николоза эта выставка прошла в Ахалкалаки, и так было заложено начало сотрудничества между городами Ахалкалаки и Эчмиадзином. В Ахалкалаки также состоялся кино-фестиваль «Золотой абрикос», в рамках которого прошел показ армяно-грузинских фильмов, была отмечена необходимость продолжить культурное сотрудничество. Во время беседы была затронута организация паломничеств, а также встречи с армянской общиной, участие в армянских национальных праздниках и мероприятиях.
В конце Католикос Всех Армян вновь высоко оценил теплое отношение Митрополита Николоза к Армянской Церкви и армянству в Самцхе-Джавахети, и пожелал ему помощи Божией в его ответственном служении. На встрече также присутствовал руководитель отдела внешних связей и протокола Первопрестольного Св. Эчмиадзина, Архиепископ Натан Оганисян.
В дни пребывания в Духовном центре армян, Митрополит посетил Матенадаран и музеи, встретился с мэром Эчмиадзина, должностными лицами Армении и местными художниками.